اینوستونومی
استراتژی‌های معاملاتیبازارهای مالی

تریدر کیست و چگونه یک تریدر موفق شویم؟ انواع تریدر

تریدر ارز دیجیتال فردی است که با خرید و فروش ارزهای دیجیتال سعی می‌کند از تغییرات قیمت آن‌ها سود کسب کند. تریدر یا معامله‌گر از این لحاظ که سعی می‌کند از تغییرات کوتاه مدت بازار سود و درآمد به دست بیاورد، با سرمایه‌گذار ارز دیجیتال که سعی می‌کند در بلند مدت سود به دست بیاورد، متفاوت است.

تریدرها از استراتژی‌های معاملاتی کوتاه مدت و انواع روش‌های نوسان‌گیری برای کسب سود استفاده کرده و هر روز بخشی از زمان خود را به پیگیری اخبار و مباحث مرتبط می‌گذرانند.

این در حالی‌ست که بسیاری از سرمایه‌گذاران بلند مدت چندان به تغییرات و نوسان‌های روزمره توجهی نداشته و هدف خود را در بلند مدت دنبال می‌کنند. در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم توضیح دهیم تریدر ارز دیجیتال کیست و چطور عمل می‌کند.

تریدر به چه کسی می‌گویند؟

«معامله‌گر» یا تریدر (Trader) فردی است که سعی می‌کند با خرید و فروش، از تغییرات قیمت بازار سود کسب کند. در بازار ارزهای دیجیتال، به معامله‌گرانی که به طور روزانه فعالیت می‌کنند و سعی دارند با توجه به تغییرات قیمت رمزارزها سود کسب کنند، تریدر گفته می‌شود. تریدرها بر پایه توان، نیاز و تحلیلی که می‌کنند، رفتارهای متفاوتی دارند.

بعضی از آن‌ها به دنبال کسب بیشترین سود از تغییرات بازار هستند؛ در حالی که بعضی دیگر، با به دست آوردن کمترین سود ارز دیجیتال را می‌فروشند و سعی می‌کنند به جای سود زیاد، معاملات موفق زیادی داشته باشند.

بدیهی است معامله‌گری که تجربه‌ی زیادی در معامله‌ی ارزهای دیجیتال دارد متفاوت از معامله‌گری عمل می‌کند که تازه شروع به معامله کرده است. گذشته از انواع روش‌های معامله، تریدرها اغلب با توجه به شخصیت و رویکردی که دارند در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. در ادامه انواع تریدرهای ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

انواع تریدر ارز دیجیتال

انواع تریدرهای ارز دیجیتال از طریق انواع رویکردهای رفتاری شناسایی می‌شوند. انواع مختلفی از ویژگی‌های تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال پیدا می‌شود. در ادامه‌ی مطلب سعی می‌کنیم این رویکردهای رفتاری را معرفی کنیم که هرکدام از آن‌ها با نام یک حیوان شناخته می‌شوند. با مطالعه‌ی این مطلب، می‌توانید متوجه شوید خودتان در کدام دسته قرار می‌گیرید.

گاو نر

رفتاری که دارد: از پایین تا بالا را با شاخ می‌زند! این تریدر در سطوح پایین قیمت اقدام به خرید می‌کند.

ویژگی: گاو (Bull) یکی از دو شرکت‌کننده‌ی اصلی در بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این اسم مستعار برای قماربازان در قرن ۱۸ ابداع شد.

این نوع از تریدرهای ارز دیجیتال همیشه امید بهترین اتفاق، یعنی افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی که خریده‌اند را دارند. در مورد ارزهای دیجیتال، این دسته از تریدرها فقط همان زمانی که یک ارز دیجیتال ظاهر می‌شود آن را می‌خرند و باور دارند که در موقعیت‌های بعدی قیمت این ارز افزایش می‌یابد. آن‌ها کسانی هستند که روی بیت کوین، لایت کوین و ارزهای دیجیتال محبوب دیگر در زمان عرضه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و باور دارند که موقعیت‌های بازار باز می‌گردند.

در هنگام خرید ارزهای دیجیتال، تریدرهای بول یک جایگاه بلند مدت اتخاذ می‌کنند. این تراکنش می‌تواند زمان نامحدودی ادامه پیدا کند. اگر ارزش کوین افزایش پیدا کند، بستن موقعیت و فروش می‌تواند برای بول‌ها سودآور باشد. بیشتر بازیگران بازار سعی می‌کنند نماینده‌ای برای این دسته از تریدرها باشند.

خرس

رفتاری که دارد: از بالا به پایین پنجه می‌کشد! این معامله‌گر در سطوح بالای قیمت اقدام به فروش می‌کند.

ویژگی: دسته‌ی عمده‌ی دیگری که در معاملات ارز دیجیتال حضور دارد به خرس (bear) معروف است. تریدرهای خرس در مقابل گاوها قرار می‌گیرند و ارزهای دیجیتال خود را به این امید می‌فروشند که قیمت در آینده افت کند. یعنی وظیفه‌ی خرسی شامل این قاعده می‌شود؛ «با قیمت بیشتر بفروش، با قیمت کمتر بخر». بعد از فروش، که اغلب در یک روند عمومی کلی صورت می‌پذیرد، قیمت ارزهای دیجیتال افت کرده و تقاضا کاهش می‌یابد.

خرس‌ها که قراردادی برای فروش یک ارز دیجیتال تنظیم می‌کنند، قیمت آن را تثبیت کرده و منتظر می‌مانند تا قیمت محصولات کاهش پیدا کند، سپس معامله را بسته و فروخته و سود خود را برمی‌دارند. آن‌ها با چیزی که ندارند برنده می‌شوند. تمام ارزهای دیجیتال در این روش معامله، با قرض یا سفته تامین می‌شوند.

برای مثال، تریدر خرس بعد از تحلیل بازار و فهمیدن اینکه قیمت اخیرا ثابت بوده ولی روند بازار به‌زودی رو به سقوط خواهد رفت، از صرافی ۱۰۰ واحد ارز دیجیتال را با قیمت فرضی ۱ دلار می‌خرد. بعد از مدتی، هنگامی که نرخ صرافی مطابق پیش‌بینی تریدر سقوط کرد، تریدر خرس قیمت ارز دیجیتال را با یک کمیسیون کوچک به قیمت فعلی می‌رساند. سپس معلوم می‌شود که این ۱۰۰ ارز دیجیتال در یک تغییر قیمت، ۵۰ ارز دیجیتال دیگر برایش سود ایجاد می‌کند. تریدرهای مجربی که این موقعیت معاملاتی را حفظ می‌کنند، با در نظر گرفتن نوسان و عدم ثبات بیت کوین، سود زیادی به جیب خواهند زد.

نهنگ

رفتاری که دارد: مبلغ قابل توجهی ارز دیجیتال نگه می‌دارد!

ویژگی: نهنگ‌ها (Whale) بزرگ‌ترین دارندگان ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. به عنوان یک قاعده، آن‌ها دسته‌ای از بازیگران بازار هستند که ذات ارز دیجیتال را به‌سرعت فهمیده و در همان آغاز وارد این بازار شده‌اند. نهنگ‌ها با آرامش بازی‌های گاوها و خرس‌ها را مشاهده می‌کنند که از نظر حجم برای آن‌ها رقمی نیستند. اما، با توجه به نیاز و منافع شخصی این دسته از مالکان ارز دیجیتال قادرند کاری کنند که بازار پشت و رو شود.

فروختن چندین هزار بیت کوین می‌تواند روند قیمت ارز دیجیتال را تغییر دهد و تقریبا تمام بازار با پول کمی که در گردش دارد سقوط می‌کند. به‌خاطر این وضعیت، هر عملی که نهنگ‌ها انجام دهند به عنوان هشداری از تغییرات جهانی قلمداد می‌شود.

نهنگ می‌تواند کاری کند که تمام جامعه‌ی کاربران بر اساس قواعد او عمل کنند؛ رویکردهای استراتژیک آن‌ها می‌تواند هر کسی را تحت‌تاثیر قرار دهد. برای مثال، اگر یک نهنگ از رویداد مهم نزدیکی باخبر باشد یا بخواهد کوین بیشتری بخرد، تمام کاری که لازم است انجام دهد گذاشتن یک سفارش بزرگ فروش با قیمتی پایین‌تر از دیگران است. این کار بازیگران بازار را مجبور می‌کند با جریان همراه شوند و قیمت خود را کاهش دهند. در این مورد حملات احساسی و اضطرابی حتمی است. در هنگام رسیدن به سطح مورد نظر، نهنگ ارزهای دیجیتال ارزان‌شده را خریداری کرده و سفارش خود را برمی‌دارد. به این روش معامله «دیوار ِ فروش‌ها» (Wall of sales) گفته می‌شود.

اگر یک نهنگ بخواهد به‌شکلی مصنوعی قیمت هر ارز دیجیتال را بالا ببرد، از یک پمپاژ قیمت استفاده می‌کند. با این دستکاری، یک سفارش بزرگ با قیمتی بالاتر از بازار گذاشته می‌شود؛ سپس کاربران دیگر ارزش ارز دیجیتال را افزایش می‌دهند. با این اتفاق هدف به دست می‌آید و قیمت کوین گران می‌شود. و باز هم نهنگ‌ها می‌توانند در استخرهای تیره متحد شده و به شکل غیرعمومی تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال بخرند. در مجموع، نهنگ‌ها آدم‌هایی خیلی جدی و تأثیرگذار‌ هستند!

الک

رفتاری که دارد: ضرر می‌کند!

ویژگی: کلمه‌ی الک (Elk) از زبان روسی گرفته شده و به معنی «ضرر» است. این نوع از شخصیت در بازار ارزهای دیجیتال همیشه بدشانس است. این تریدرها تراکنش‌های بدون سود انجام می‌دهند، روی ارزهای غیرقابل درک سرمایه‌گذاری می‌کنند و ضررهای همیشگی را متحمل می‌شوند.

این تریدرها معمولا یک ارز دیجیتال ضعیف را بر می‌دارند، آن را رشد داده و نگهداری می‌کنند و بعد در یک موقعیت بازنده از معامله برای دور بعد خارج می‌شوند، آن وقت بعد از رشد دوباره‌ی آن باز وارد بازار شده و به این ترتیب چندین معامله پر ضرر پشت‌سر‌هم می‌کنند. لازم به ذکر است که به خصوص در ابتدای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال، هر کاربر تازه‌وارد تا حدی یک الک است.

گوسفند

رفتاری که دارد: موقع خرید نگران است که نکند ارزان‌تر شود و از ترس اینکه قیمت به یکباره گران شود، جرات نمی‌کند بفروشد.

ویژگی‌ها: به ترسوترین و غیر قاطع‌ترین تریدرهای ارز دیجیتال گوسفند (sheep) می‌گویند. اگر بخواهید یک تصویر جمعی از آن‌ها ترسیم کنید، این نوع تریدر را می‌توانید مرد جوانی در نظر بگیرید که «چیزی می‌داند که جایی شنیده»، اما نگران است که اشتباه کند. به همین دلیل، از توده پیروی می‌کند. یک تریدر گوسفند می‌تواند در تمام طول روز از نزدیک کارکرد ارزهای دیجیتال را دنبال کند، موقعیت را تحلیل کند و گرایش‌ها را متوجه شود، اما هیچ تصمیمی در مورد انجام کاری نمی‌گیرد.

اگر این نوع تریدر ارز دیجیتال بخرد، می‌تواند تبدیل به بول یا گاو شود و اگر بفروشد تبدیل به خرس می‌شود. این نوع از تریدر در نوسانات قدرتمند (که تقریبا همیشه جریان دارند) سرمایه‌گذاری خود را از دست می‌دهد، و هیچ‌چیز به دست نمی‌آورد. گذشته از این، یک تریدر گوسفند با نومیدی زیاد و یک کیف پول خالی اغلب وارد بازار ارزهای دیجیتال شده و به همه توصیه می‌کند که وارد «حبابی که به‌زودی می‌ترکد» نشوند.

همستر

رفتاری که دارد: ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده‌ام، پس کی می‌شود ۱۰۰ میلیون دلار؟ چرا همین فردا نه؟

ویژگی‌ها: معمولا به تریدرهای همستر (Hamster) تریدر گوسفند هم می‌گویند، چرا که ویژگی‌های آن‌ها خیلی شبیه است و مشخصه‌های رفتاری مشترکی در هنگام معامله دارند. هر دو حیوان تبدیل به گاو و خرس می‌شوند، با روند عمومی سازگار می‌شوند، مطابق قاعده و درست مثل افراد دیگر عمل می‌کنند تا مبادا همه‌چیز بد تمام شود. اما اگر گوسفند بعد از شکست از بازار خارج می‌شود، همسترها بدون فکر به تبدیل پول رسمی به ارز دیجیتال ادامه می‌دهند و منتظر رشد سریع سرمایه‌گذاری خود می‌مانند.

این افراد اما پول بیشتر یا فرصت کمتری برای تحلیل بازار ندارند، بلکه شیفته‌ی ایده‌ی سود سریع و زیاد هستند. برای آن‌ها ارز دیجیتال یک محصول مالی وعده‌دهنده نیست که در آینده، با رویکرد تحلیلی درست، بتواند مقداری به سرمایه اولیه‌ی اضافه کند و حتی اگر این‌طور هم باشد، ارزهای دیجیتال از نظر آن‌ها یک تکنولوژی پرداخت‌های سریع نیست.

این دسته از موش‌ها در بازار تعداد زیادی دارند و تحت‌تاثیر گله عمل می‌کنند. به واسطه‌ی عجله و رفتار سهل‌انگارانه، بازیگران بزرگ بازار همسترها را تحریک کرده و آن‌ها را مجبور به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مورد نظر خود می‌کنند. به همین دلیل، برای اینکه قربانی نهنگ‌ها و بقیه تریدرهای ثروتمند نشوید، لازم است که تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید، تا نه احساسات عمومی، بلکه رفتار بازار را دنبال کنید.

گرگ

رفتاری که دارد: در سکوت بازار را تحلیل می‌کند و بیشترین درآمد را ایجاد می‌کند.

ویژگی‌ها: نام این نوع از تریدر بر گرفته از فیلم مارتین اسکورسیزی یعنی «گرگ وال استریت» است. در فیلم، مطابق فیلمنامه، مردی جوان با معامله در یک کارگزاری سهام شناخته‌شده چندین میلیون دلار درآمد کسب می‌کند. دریافت یک حقوق درست و حسابی به افراد اجازه می‌دهد تمرکز یافته و بتوانند به‌صورت مداوم کار سخت کنند.به همین خاطر، در معاملات واقعی، به بازیگران باهوش و محاسبه‌گر از این نوع گرگ می‌گویند.

گرگ‌ها الگوی بسیار خوبی هستند که تمام معامله‌گران ضعیف‌تر می‌توانند به آن توجه داشته باشند. گذشته از هر چیز، آن‌ها به‌خاطر نتایج مثبت مداوم خود معروف هستند؛ مهم نیست چه می‌کنند، در هر موقعیتی که قرار بگیرند به دنبال مقداری رشد و یک سود بزرگ هستند و در ضمن برای به دست آوردن شناخت و درک روشن، آن‌ها مجبور هستند که کتاب‌های تحلیلی بخوانند، به‌صورت مداوم روندهای بازار را دنبال کنند و یاد بگیرند رفتار بازار را احساس کنند. به این ترتیب زمانی که آن‌ها برای این کارها «از دست می‌دهند» تبدیل به درآمد و صفرهای پشت‌سر‌هم می‌شود.

خوک

رفتاری که دارد: وقتی که گاو و خرس سود می‌کنند، خوک هم دست به کار می‌شود.

ویژگی‌ها: ممکن است فکر کنید این دسته از تریدرها تهاجمی هستند که به آن‌ها خوک می‌گویند. اما آن‌ها چنان شیفته ایده به دست آوردن پول به‌صورت منفعلانه و سریع و رسیدن به جزایر بهشت هستند که توجهی به این اسم مستعار بی‌ثبات ندارند. خوک‌ها بدون فکر روی ارزهای دیجیتال پر ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند، بازار را مطالعه نمی‌کنند، و اغلب هم بر خلاف روند بازار معامله می‌کنند. این تریدر طعمه‌ی محبوب تریدرهای حرفه‌ای محسوب می‌شوند؛ چرا که یک موقعیت سودآور را با وجود تمام تغییرات در روندها و رویکردهای بازار ارزهای دیجیتال تا به انتها حفظ می‌کنند.

خوک‌ها را می‌توان نماد حرص در نظر گرفت، چرا که تمام ارزهای دیجیتال خود را به‌خاطر توقع رشد بیش از حد قیمت و اطمینان زیاد به نگرش خود از دست می‌دهند. اما خوک را نباید با هولدر یا کسی که ارز دیجیتال را برای نگهداری می‌خرد اشتباه گرفت. تریدرهای خوک، یک کوین را وقتی رشد می‌کند نگه می‌دارند (یعنی وقتی که افزایش نشان می‌دهد و امیدوار هستند که این افزایش بیشتر باشد). این در حالی‌ست که هولدرها فقط ارز دیجیتال را با یک قیمت پایین خریداری کرده و به رشد آن امیدوار می‌مانند.

خرگوش

رفتاری که دارد: تعداد قابل توجهی معامله کوتاه مدت انجام می‌دهد.

ویژگی‌ها: در طبیعت، خرگوش به دویدن سریع و جهش‌های تند معروف است. به همین دلیل، در بازار ارزهای دیجیتال، ویژگی‌های سرعت و معاملات تند به نام این حیوان خاص ثبت شده است. از نقطه نگاه استراتژی‌های معاملاتی، خرگوش‌ها در اسکالپینگ شرکت دارند که یک تاکتیک معاملاتی است که با پرش سریع در موقعیت‌های بازار در داخل کانال قیمت مشخص می‌شود.

این تریدرها بی‌وقفه معاملات کوتاه مدت ایجاد کرده و در بازار از یک قیمت روی یک قیمت دیگر می‌پرند و سعی می‌کنند روی ارزهای دیجیتال بی‌خاصیت ضرر نکرده و توسط گاوها و خرس‌ها هم خورده نشوند.

اسکالپینگ یک روش بسیار سودآور معامله است که یکی از مهم‌ترین مهارت‌های یک تریدر محسوب می‌شود. گذشته از هر چیز، برای انجام معاملات سریع، تریدر لازم است خیلی چیزها را بفهمد؛ رفتار معاملاتی محصول، انتظارات بازار، اصول ابتدایی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، اخبار و پس‌زمینه آماری از جمله‌ی این موارد هستند. به همین دلیل، این نوع از تریدر به تمرکز و نظم بالایی نیاز دارد. در غیر این صورت، دویدن سریع و با کیفیت کمکی نکرده و خرگوش در بازار خورده می‌شود.

شترمرغ

رفتاری که دارد: کله خودش را در شن مخفی می‌کند و واکنشی به رویدادهای جهان ارزهای دیجیتال نشان نمی‌دهد.

ویژگی‌: تریدر شترمرغ (ostrich) منفعل‌ترین و غیر‌قابل نفوذترین تریدر محسوب می‌شود. او نه فقط به پیگیری اخبار و نرخ تبادل‌های به‌روز‌شده علاقه‌ای ندارد، بلکه به موقعیت‌های مهمی که می‌توانند مستقیما ارزش محصولات را دست‌خوش تغییر کنند واکنشی نشان نمی‌دهد.

احتمالا تنها تغییری که می‌تواند توجه شترمرغ‌ها را جلب کند، کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۱۰۰ دلار است. معلوم است که این دسته از تریدرها چندان حضوری در بازار ندارند. تاثیر شترمرغ هنگامی که کله خود را در شن به این امید فرو می‌کند که موقعیت مناسبی به دست بیاورد، در روندهای خرسی تحت‌تاثیر استرس مالی شدید ناپدید می‌شود.

سگ ولگرد

رفتاری که دارد: معاملات شکست خورده انجام می‌دهد.

ویژگی‌ها: این اصطلاح برای تریدرهای پول‌های رسمی از یک نقل قول معروف از فیلم الیور استون، یعنی «وال استریت» (۱۹۸۷) گرفته شده است؛ «عزیزم، به این می‌گن سگ ولگرد». معامله‌گر سهام کار کشته با این جمله سهم‌های بدون سود معامله‌گر جوان، را توصیف می‌کند. به همین دلیل، از این اصطلاح به عنوان نمادی از سرمایه‌گذاری ناکافی روی ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. در نتیجه، به تریدرهایی که در سرمایه‌گذاری اشتباه می‌کنند سگ ولگرد گفته می‌شود.

همچنین، در معاملات سنتی مالی یک استراتژی به نام «سگ داو» وجود دارد، که در آن در شروع یک فصل معاملاتی، ۱۰ سهام با بیشترین سود از شاخص داو جونز (Dow Jones index) انتخاب می‌شود (شاخص داو جونز شامل ۳۰ سهام می‌شود). در هر فصل معاملاتی، این پورتفولیو مطابق روند بازار اصلاح می‌شود و در نتیجه با این نظریه مطابقت داده می‌شود. سود این استراتژی در طول ۱۵ سال چیزی حدود ۱۳ درصد است. با این حال این استراتژی قابل اعمال روی ارزهای دیجیتال نیست؛ چرا که ارزهای دیجیتال کمی بیشتر از۱۰ سال عمر دارند. به همین دلیل نمی‌توان یک پورتفولیو سرمایه‌گذاری برای ارزهای سودآور ایجاد کرد و منتظر مقداری سود در آینده ماند.

جوجه

رفتاری که دارد: کی چاپ می‌شود تا همه چیز واقعی شود؟

ویژگی‌ها: در ادبیات انگلیسی، جوجه نماد ترس و عدم قطعیت است. از این رو، به تریدرهای دو دل و بی‌تجربه جوجه می‌گویند. آن‌ها برای انجام معامله نگران هستند، چرا که ترس به آن‌ها اجازه نمی‌دهد ریسک کنند. تریدرهای جوجه خیلی دیر وارد معامله می‌شوند، یعنی زمانی که گاوها و خرس‌ها معاملات خود را کرده و سودها را برده‌اند، چرا که از مدت‌ها قبل فهمیده‌اند که چه خبر است.

تریدرهای جوجه با ترس ضرر کردن پیش می‌روند؛ در حدی نگران شکست خوردن هستند که می‌ترسند وارد بازار شوند و پشت‌سر‌هم موقعیت انجام معامله‌ای سودآور را از دست می‌دهند. به هر ترتیب این شخصیت تریدر همیشگی نیست، بلکه حالتی اولیه و گذرا از یک تریدر تازه‌کار است که هنوز یاد نگرفته چطور باید احساسات خود را کنترل کند. تریدر جوجه از نظر بی‌تجربگی و جوان بودن در معامله است که با تریدر گوسفند فرق دارد. این دسته از تریدرها در ادامه تبدیل به حیوانی قدرتمندتر در جهان مالی شده یا به کلی این بازار را ترک می‌کنند.

ویژگی‌های یک تریدر خوب

تا اینجا انواع مختلف تریدرها را معرفی کردیم. در ادامه سعی می‌کنیم ویژگی‌های اصلی تریدرهای موفق را معرفی کنیم. از نکات امنیتی گرفته تا شناخت مالی گسترده و کنترل مناسب روی احساسات، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را تشکیل می‌دهند که یک تریدر خوب از طریق آن‌ها می‌تواند موفق شود.

مطالعه گسترده

پیش از انجام هر نوع سرمایه‌گذاری، نه فقط در ارزهای دیجیتال، بلکه به‌صورت کلی لازم است که یک تحقیق اینترنتی کامل روی محصول انجام دهید. در مورد ارزهای دیجیتال لازم است که ترندهای اخیر بازار بررسی شوند. برای مثال، در حال حاضر بیت کوین هدف قیمتی ۳۰ هزار دلار را هم رد کرده است و قبل از سرمایه‌گذاری روی آن لازم است بررسی کنید که آیا این روند رشد ادامه خواهد یافت؟

این موضوع البته غیر قابل پیش‌بینی است، و بسیاری از کارشناسان هشدار می‌دهند هر لحظه ممکن است حباب قیمتی بیت کوین بترکد. این‌ها مسائلی هستند که پیش از سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال لازم است به آن‌ها فکر کرده و پاسخی برای آن داشته باشید.

علاوه بر این، یک تریدر باید مفاهیم پشت ارزهای دیجیتال را به‌خوبی بفهمد. اینکه یک ارز دیجیتال که می‌خواهد روی آن سرمایه‌گذاری کند قرار است به کجا برسد؟ آیا مدل کسب‌و‌کار جدیدی دارد که با محصولات دیگر متفاوت است؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها منابع فراوانی در اینترنت وجود دارد.

علاوه بر این، لازم است که یک تحقیق کامل راجع به تیم توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذاران پروژه‌ای که قصد سرمایه‌گذاری روی آن دارید انجام دهید. چرا که بعضی از پروژه‌های ارز دیجیتال ممکن است تقلبی باشند و قطعا نمی‌خواهید سرمایه‌ی خود را درگیر آن‌ها کنید. در نهایت بررسی کنید که توسعه‌دهندگان چه رویکردی به جامعه‌ی سرمایه‌گذاران دارند. این موضوع نشان می‌دهد در چه حد صادق هستند. اگر توسعه‌دهندگان فعالیت کمی دارند، به احتمال زیاد کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است.

سرمایه‌گذاری در زمان درست

افراد تازه‌کار همیشه این پرسش را دارند که وقت درست برای سرمایه‌گذاری چه زمانی است؟ واقعیت اینکه هیچ جواب قطعی‌ای برای این پرسش وجود ندارد و بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیار زیادی دارد. با این حال قطعا بهترین زمان وقتی است که قیمت‌ها پایین باشند. بیت کوین در حال حاضر یک سرمایه‌گذاری گران محسوب می‌شود. از این رو، اگر تازه‌کار هستید، بهتر است به دنبال ارزهای دیجیتال به نسبت جدید در بازار باشید که فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارزان را با سود زیاد در آینده عرضه می‌کنند.

بهتر است همیشه قیمت ارزهای دیجیتال در بازار را به روز رسانی کنید و بدانید چه روند قیمتی دارند. برای اطلاع از این اخبار می‌توانید به همین وبسایت مراجعه کنید تا از اطلاعات مرتبط باخبر شوید.

حال بیایید نکاتی را بررسی کنیم که در هنگام خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال مورد استفاده شما قرار می‌گیرد.

روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نکنید

یک قاعده‌ی قدیمی هست که برای حفاظت از پولی که به‌زحمت به دست آورده‌اید لازم است به آن توجه کنید. این قاعده نگذاشتن تمام تخم مرغ‌ها در یک سبد است، به این معنی که تمام دارایی‌تان را روی یک ارز سرمایه‌گذاری نکنید. این رویکرد از قبل در بازارهای مالی وجود داشته و در حال حاضر نیز در بازار ارزهای دیجیتال پیگیری می‌شود.

به همین دلیل، به‌شدت توصیه می‌شود که کمی روی ارزهای دیجیتال دیگر نیز سرمایه‌گذاری کنید. با این کار این امکان به وجود می‌آید که در صورت افت یکی از سرمایه‌گذاری‌ها، باقی ارزها سود قابل توجهی برگردانند و به این ترتیب مانع از ضرر هنگفت شما شوند.

پس با توجه به نوسانات گسترده‌ی بازار، بهتر است فقط روی یک ارز دیجیتال متمرکز نشوید. به خوبی تحقیق کرده و به دنبال ارزهای دیجیتال تازه‌وارد باشید و روی چندین گزینه سرمایه‌گذاری کنید. برای این کار می‌توانید کمی روی ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مثل بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و همچنین روی ارزهای دیجیتال تازه نیز سرمایه‌گذاری کنید.

آن‌ها به نسبت بیت کوین، پتانسیل بیشتری برای سود رساندن  دارند؛ در صورت موفقیت، می‌توانید سود قابل توجهی به دست آورید. به یاد داشته باشید که همیشه وقت برای رشد هست، پس لازم است تصمیم‌های عاقلانه بگیرید.

بخش عمده سود خود را از بازار خارج نکنید

به دست آوردن سود قابل توجه از سرمایه‌گذاری احساس خیلی خوبی است. با این حال، هر چه سود بیشتری برداشت کنید، شانس کمتری وجود دارد که این سود در آینده بازده داشته باشد. همواره توصیه می‌شود که بیشتر از ۱۸ درصد از سود فعلی خود را برداشت نکنید. ۸۲ درصد باقی‌مانده به شما این شانس را می‌دهد که در صورت افزایش قیمت، سرمایه‌ی خود را تقریباً ۱۰ برابر کنید.

یک تریدر شاد باشید!

معامله کردن ارز دیجیتال را تبدیل به یک وظیفه نکنید. تا به حال مواردی پیش آمده که تریدرها در حدی معامله را جدی گرفته‌اند که به‌خاطر از دست دادن تمام پول خود، خودکشی کرده‌اند. به همین دلیل، مطمئن شوید که سرگرمی مناسبی دارید که باعث می‌شود مشغول باشید. در حقیقت بیشترین سود را تریدرهایی می‌برند که سرمایه‌گذاری کرده و منتظر رشد سرمایه‌ی خود در طول زمان می‌مانند. هر چه بیشتر نگران باشید، سلامتی خودتان را به خطر بیشتری می‌اندازید.

به همین ترتیب، معامله کردن را تبدیل به یک کار جذاب کنید. با سرمایه‌گذاران دیگر در شبکه‌های اجتماعی مختلف ارتباط بگیرید. راجع به ترندهای فعلی بحث کنید و سیر شخصی خودتان در این بازار را با دیگران به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید که هدف این است که سود برده و وضع زندگی بهتری برای خود ایجاد کنید. در نهایت در حد توان خود سرمایه‌گذاری کنید. با ذهنی شاد سرمایه‌گذاری کنید و امیدوار باشید که سرمایه شما روزی طلا می‌شود.

برای سود خود هدف و برای ضرر خود انتها تعیین کنید

یکی از ابزارهای معامله گزینه‌ی «توقف ضرر» (stop loss) است. در هنگام ورود به هر معامله لازم است بدانید کی می‌خواهید از آن خارج شوید. تعیین یک سطح توقف ضرر شفاف به شما در کاهش ضرر کمک می‌کند و این مهارتی است که در بیشتر تریدرها وجود ندارد.

مواظب ترس از دست دادن باشید

ترسِ از دست دادن اصطلاحی است که وقتی تریدرها سود می‌برند و شما خارج از بازار قرار گرفته‌اید، ممکن است به سراغ شما بیاید. در این زمان‌ها معمولا به دنبال راهی برای مشارکت در روند بازار خواهید گشت. به هر ترتیب مواظب لحظه‌ای باشید که انگار شمع‌های سبز نمودار با شما حرف زده و می‌گویند وارد بازار شوید.

در موارد زیادی، این وضعیت ساخته‌ی دست نهنگ‌هایی است که منتظر هستند ارز دیجیتالی را که قبلا ارزان‌تر خریده‌اند به شما بفروشند.حدس بزنید معمولا بعدش چه می‌شود؟ این ارزهای دیجیتال معمولا به دست تریدرهای کوچک می‌افتد و اتفاق بعدی هم قرمز شدن شمع‌های نمودار به واسطه‌ی عرضه‌ی بیش از حد است که منجر به شروع ضرر شما می‌شود.

سخن پایانی

تریدرهای ارز دیجیتال بر اساس گرایشات روانی و رفتاری که در بازار دارند به دسته‌های گوناگون تقسیم می‌شوند. برای توصیف تریدرها در زبان انگلیسی معمولا از نمادهای حیوانی استفاده می‌شود. با توجه به رویکرد تریدرها، آن‌ها را می‌توان به انواع مختلفی از حیوانات توصیف کرد. به‌صورت سنتی دو حیوانی که در بازارهای مالی مورد ارجاع بوده‌اند گاو و خرس هستند. این در حالی است که با توجه به رفتارهای مختلف، حیوانات دیگری مثل نهنگ، گوسفند، همستر، گرگ، و جوجه نیز در این بازار قابل شناسایی خواهند بود.

در این مطلب سعی کردیم انواع مختلف تریدر ارز دیجیتال را بر اساس نحوه‌ی رفتار و عملکرد آن‌ها در بازار معرفی کنیم. بعضی از این تریدرها مانند نهنگ‌ها، قدرت و تأثیر بسیار زیادی در بازار دارند و می‌توانند تمام بازار را به میل خود دستکاری کنند. گرگ‌ها تریدرهای آگاه و با شناختی هستند که با درک مناسب بازار و انواع روش‌های تحلیل، بیشترین درآمد را در معاملات دارند. این در حالی است که تریدرهایی مثل گوسفند یا جوجه بازیگران ناچیز و بی‌اهمیتی محسوب می‌شوند که اغلب در روندهای بازار ضرر می‌کنند.

در ادامه بعضی از نکات و ویژگی‌های مؤثر در پیشرفت تریدرهای خوب و موفق را بررسی کردیم. برای موفق بودن در معاملات ارز دیجیتال، شناخت بازار و مکانیسم‌های آن، آگاهی از ویژگی‌های پروژه‌های مختلف، تحقیق در مورد تیم توسعه‌دهنده و مواردی از این دست ضروری است.

علاوه بر این داشتن یک ذهنیت مثبت به شما کمک می‌کند در فشارهای روانی بازار و استرس‌های کوتاه مدت تصمیم‌های عجولانه نگیرید. در نهایت برای موفقیت در این بازار لازم است که خود را همواره به روز نگه دارید. به روز کردن قیمت‌ها، پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال مختلف و داشتن درکی روشن از خواسته‌ی‌ خود در هنگام معامله، به شما کمک می‌کند تریدر موفقی باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا