مشاوره جهت تبلیغات
ارز دیجیتال

آموزش جامع صرافی یونی سواپ (Uniswap)

در بازار کریپتوکارنسی، صرافی‌های ارز دیجیتال زیادی وجود دارند که به شکل‌های مختلف امکان معامله رمز ارزها را فراهم می‌کنند. در این بازار که نسبتا جدید است و طرفداران زیادی پیدا کرده، شاید یکی از دغدغه‌های شما برای ورود، پیدا کردن یک صرافی خوب و قابل اعتماد باشد.

حق با شماست! یافتن بهترین صرافی از میان این همه گزینه داخلی و خارجی کار ساده‌ای نیست؛ اما اگر هدف خود را از سرمایه‌گذاری مشخص کنید و بدانید که قصد سرمایه‌گذاری روی چه رمز ارزهایی را و با چه استراتژی دارید، کار شما ساده‌تر می‌شود. در این مقاله ما قصد داریم شما را با صرافی «یونی سواپ» و نحوه کار با آن آشنا کنیم تا برای انتخاب‌تان تمام موارد مهم را در نظر بگیرید.

معرفی صرافی یونی سواپ

«یونی سواپ» (UniSwap) یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که بازارسازی همتا به همتا را امکان‌پذیر می‌کند. این پلتفرم سال ۲۰۱۸ بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شد. این پلتفرم دومین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار است.

پلتفرم یونی سواپ که یک پلتفرم غیرمتمرکز به شمار می‌آید، به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به طرف سوم (سیستم متمرکز)، به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند.

بلاک چین یونی سواپ بر روی شبکه اتریوم میزبانی و توسط دارندگان توکن UNI اداره می‌شود. بلاک چین یونی سواپ منبع باز است؛ به این معنی که هر فردی می‌تواند کد آن را مشاهده و در آن مشارکت کند یا کد را برای ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز خود کپی کند؛ حتی به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را به صورت رایگان در صرافی لیست کنند.

از آنجایی که یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در دست دارند؛ برخلاف یک صرافی متمرکز که کنترل کلیدهای خصوصی مشتریان را به‌دست می‌گیرد تا سفارش‌ها در پایگاه داده داخلی ثبت شوند، با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی، خطر از دست دادن دارایی‌ها در صورت هک شدن صرافی را از بین می‌برد.

صرافی‌های متمرکز معمولی مبتنی بر سود هستند و برای لیست کردن رمز ارزهای جدید هزینه‌های بسیار بالایی دریافت می‌کنند، اما یونی سواپ این چنین نیست؛ بنابراین این به تنهایی یک تفاوت قابل توجه است.

طبق آخرین آمار، در حال حاضر یونی سواپ چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که دارایی‌های رمزنگاری شده به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار را در پروتکل خود قفل کرده است و با تمام توکن‌ها و زیرساخت‌های ۲۰-ERC مانند خدمات کیف پول MetaMask و MyEtherWallet سازگاری دارد.

ویژگی‌های یونی سواپ

تمام صرافی‌های ارز دیجیتال که در داخل یا خارج از کشور هستند نسبت به هدفی که شما از سرمایه‌گذاری دارید و انتظارتان از یک صرافی مطلوب، ‌ممکن است مزایا و معایبی داشته باشند که در مورد صرافی یونی سواپ به شرح زیر است:

مزایا

 • امکان مبادله غیرمتمرکز طیف گسترده‌ای از رمز ارزها
 • قراردادهای هوشمند معاملاتی ارزان‌تر و کارآمدتر نسبت به سایر پلتفرم‌ها
 • اعطای توکن UNI به کاربران
 • حاکمیت غیرمتمرکز

معایب

 • تنها پشتیبانی از معاملات ارزهای دیجیتال سازگار با اتریوم
 • تنها امکان پرداخت ETH برای هزینه‌های پردازش تراکنش‌ها
 • لزوم استفاده از یک کیف پول سازگار

کارمزد

در صرافی یونی سواپ بخشی از کارمزدی که پرداخت می‌شود مربوط به پلتفرم و بخش دیگر آن مربوط به هزینه گس شبکه‌ای است که تراکنش روی آن انجام می‌شود.

در صورتی‌که معاملات سواپ روی شبکه اتریوم انجام شود،‌ هزینه گس شبکه باید پرداخت شود. برای کاهش این هزینه می‌توان از راهکارهای لایه ۲ اتریوم، مانند آربیتروم، آپتیمیزم و پالیگان استفاده کرد.

در نسخه سوم یونی سواپ سه سطح کارمزد ۰.۰۵درصد،  ۰.۳ و ۱ درصد ایجاد شد که کاربران هنگام تامین نقدینگی می‌توانند سطح کارمزد مورد نظرشان را انتخاب کنند. برای معامله استیبل کوین‌ها،‌ اکثر افراد سطح کارمزد ۰.۰۵ درصد را نقدینگی انتخاب می‌کنند و وقتی ریسک یک جفت ارز بالا می‌رود، اغلب موارد سطح ۱ درصد انتخاب می‌شود.

علاوه‌برآن،‌ کاربران می‌توانند سطح کارمزد پیشنهادی خود را در قالب پروپوزال ارائه دهند و در صورت تایید به پروتکل یونی سواپ اضافه ‌شود.

گفتنی است که تمام کارمزد‌های معاملات در صرافی یونی سواپ در قالب توکن اتریوم باید پرداخت شود؛ بنابراین، حتما مقداری از این توکن را در کیف پول خود نگه دارید.

امنیت

سرورهای صرافی‌های غیرمتمرکز از گستردگی قابل توجهی برخوردارند و برخلاف صرافی‌های متمرکز که دارای سرور‌های متمرکزتری هستند، این گستردگی سرورها در صرافی‌های DEX نظیر یونی سواپ احتمال خطر بروز مشکلاتی در سرور را کاهش می‌دهد و آن را در برابر حملات و تهاجمات سایبری ایمن می‌سازد.

به بیان دیگر، اگر در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ یکی از سرورها برداشته شود، این مسئله تاثیر کمی بر روی شبکه کامل سرورها خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، این صرافی بر دارایی‌های کاربران کنترلی نداشته و در این حالت حتی اگر هکری بتواند این صرافی را هک کند نیز به دارایی‌های کاربران دسترسی پیدا نخواهد کرد. لازم به ذکر است که با توجه به این واقعیت که صرافی یونی سواپ بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است، امنیت این شبکه بلاک ‌چینی را نیز به همراه دارد و می‌توان آن را در دسته صرافی‌های بسیار ایمن قرار داد.

توکن یونی سواپ

توکن UNI، توکن حاکمیتی برای Uniswap است، پروتکلی برای مبادله توکن‌های ۲۰-ERC به روشی خودکار برای تامین نقدینگی در شبکه اتریوم است.

توکن UNI اکنون در سواپ DeFi در دسترس است. کاربران می‌توانند UNI را مبادله کنند، ارائه دهندگان نقدینگی UNI باشند تا کارمزد دریافت کنند و بازدهی خود را تا ۲۰ برابر در هنگام شرط بندی CRO افزایش دهند.

در سپتامبر ۲۰۲۰ بود که یونی سواپ توکن UNI را معرفی کرد، یک توکن حاکمیتی بومی که مشارکت و نظارت بیشتر جامعه را تسهیل می‌کند و پروتکلی برای معامله توکن‌های ۲۰-ERC به شمار می‌آید.

دارندگان UNI می‌توانند در مورد پیشرفت‌های پروژه که مسیر تکاملی پلتفرم را تعیین می‌کند، رای دهند. همچنین می‌توانند از این توکن برای تامین مالی استخرهای نقدینگی (LP)، کمک‌های مالی، مشارکت‌ها و سایر طرح‌های مبتنی بر رشد که قابلیت استفاده و دسترسی یونی سواپ را گسترش می‌دهند، استفاده کنند.

توکن UNI به دارندگان آن حق شرکت در رای‌گیری‌ها در مورد تغییرات و بهبود پروتکل را می‌دهد. میزان قدرت رای یک کاربر متناسب با تعداد توکن‌های حاکمیتی است که دارد. فرآیند حاکمیت غیرمتمرکز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند یک پیشنهاد ارائه کند و هر شخصی می‌تواند رای دهد.

توکن اصلی یونی سواپ، UNI، در سپتامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد و از آن زمان تاکنون کاربران و LPها را به این پلتفرم جذب کرده است. این توکن، یک توکن۲۰-ERC است، به این معنی که بر روی اتریوم ساخته شده و می‌تواند در هر کیف پول رمزنگاری که از توکن‌های ۲۰-ERC پشتیبانی می‌کند، ذخیره شود.

توکن‌های UNI را می‌توان در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مختلف خریدوفروش کرد، بنابراین معامله‌گران می‌توانند از توکن‌های UNI برای معاملات با ارزهای دیجیتال دیگر یا شرکت در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کنند. توجه داشته باشید که موارد استفاده جدید ممکن است از طریق درخواست‌های جامعه و رای‌های حاکمیتی تغییر کنند.

نحوه کار با یونی سواپ

لازم است بدانید که برخلاف صرافی‌های متمرکز، برای استفاده از یونی سواپ به‌هیچ‌وجه نیازی به ثبت‌نام ندارید، تنها باید کیف پول غیرمتمرکزی را در اختیار داشته باشید و آن را به صرافی متصل کنید. در نظر داشته باشید که اگر از داخل ایران قصد استفاده از این پلتفرم را دارید حتما از فیلترشکن استفاده کنید.

یونی سواپ

در حال حاضر، امکان متصل کردن چهار کیف پول غیر متمرکز به صرافی یونی سواپ وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • کیف پول یونی سواپ (Uniswap Wallet)
 • کیف پول متامسک (MetaMask)
 • کیف پول والت کانکت (WalletConnect)
 • کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

ثبت نام یونی سواپ

کادری با چند گزینه ساده پیش روی شما باز می‌شود. در کادر اول، باید توکنی را که قصد دارید معامله کنید، انتخاب نمایید. این توکن به‌طور پیش فرص ETH است. با کلیک روی آن، فهرستی ظاهر می‌شود و می‌توانید توکن مدنظر خود را انتخاب کنید.

ثبت نام صرافی یونی سواپ

در کادر دوم نیز باید مشابه آنچه که گفتیم، توکن مدنظر را برای خرید انتخاب کنید. حالا نوبت به تعیین مقدار توکن برای تبادل می‌رسد. شما تنها می‌توانید یکی از دو توکن را برای معامله انتخاب کنید. گزینه بعدی بر اساس انتخاب شما به‌صورت خودکار مشخص می‌شود.

سخن پایانی

صرافی یونی سواپ از پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای معانلات ارزهای دیجیتال است که بدون نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت می‌توانید از آن استفاده کنید. فقط کاربرانی که در داخل ایران زندگی می‌کنند حتما لازم است برای اتصال از V*P*N استفاده کنند.

این صرافی بر روی شبکه بلاک چین اتریوم قرار دارد و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. برای استفاده از این صرافی باید یک کیف پول آنلاین داشته باشید که به آن متصل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا