اینوستونومی
استراتژی‌های معاملاتی

استراتژی معاملاتی تایم فریم ۵ دقیقه؛ در ۵ دقیقه سود کن!

در بازارهای مالی، معامله‌گران همواره به دنبال روش‌ها و استراتژی‌هایی هستند که به آن‌ها کمک کند تا سودآوری خود را افزایش دهند. یکی از روش‌های معتبر و محبوب برای معامله در بازارهای مالی، استفاده از تحلیل تکنیکال و تایم فریم‌های کوتاه مدت است. تایم فریم یک دقیقه، یکی از کوتاه‌ترین تایم فریم‌ها است که معامله‌گران می‌توانند از آن استفاده نمایند. در دنیای معامله‌گری به ترید‌هایی که در تایم‌فریم‌های پنچ دقیقه، یک دقیقه و پایین‌تر اتفاق می‌افتد، اسکالپ می‌گویند. در این مقاله قصد داریم یک استراتژی معاملاتی در تایم‌فریم پنچ دقیقه در بازارهای مالی معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

اسکالپ چیست؟

در بازارهای مالی، «اسکالپ» (Scalp) به ترید‌هایی با حجم معاملات و تکرار بالا گفته می‌شود که در بازه‌زمانی کوتاه‌مدت صورت می‌گیرد.

«اسکالپینگ» (Scalping) یک سبک معاملاتی است که شامل خرید و فروش در تایم ‌فریم‌های کوتاه‌مدت می‌شود. همچنین به معامله‌گرانی که اسکالپ می‌کنند «اسکالپر» (Scalper) می‌گویند. حجم معاملات در این سبک معاملاتی بالاست، اما تریدر در کوتاه مدت از بازار خارج می‌شود به این صورت که عمر معاملات آن‌ها ممکن است در حد چند دقیقه باشد.

اسکالپرها معمولا چندین ساعت در روز را پشت سیستم می‌نشیند تا معاملات متعددی را باز و مدیریت کنند. تعداد معاملات آن‌ها ممکن است تا صد عدد نیز برسد. همچنین آن‌ها نیازمند برنامه معاملاتی مشخص، دقت بالا و استراتژی خروج مناسب هستند.

استراتژی معاملاتی در تایم‌فریم پنج دقیقه

برای معامله در تایم‌فریم یک دقیقه ابتدا باید روند را در تایم‌فریم یک ساعته پیدا کنید و سپس با استفاده از تاییدیه‌‌‌‌‌‌‌ها و بعد از پولبک به‌دنبال موقعیت معاملاتی باشید.

تشخیص روند

برای تشخیص روند می‌توانید ساختار‌ روند را در نظر بگیرید؛ یعنی ایجاد سقف‌ و کف‌های بالاتر برای روند صعودی و ایجاد سقف‌ و کف‌های پایین‌تر برای روند نزولی. به علاوه روش دیگر، مشاهده کراس میانگین‌های متحرک ۹ و ۲۱ روزه است.

در ابتدا، باید روند بازار را تشخیص دهید. می‌توانید از میانگین متحرک ساده (SMA) با دوره‌های کوتاه مانند ۹ یا ۲۱ استفاده کنید. اگر قیمت بالای میانگین قرار داشته باشد، روند صعودی است و اگر قیمت پایین میانگین قرار داشته باشد، روند نزولی است.

همچنین، در صورتی‌که میانگین متحرک ۹ روزه، میانگین ۲۱ روزه را رو به بالا قطع کند، می‌توانیم بگوییم روند صعودی شده و برای موقعیت خرید آماده شویم. بالعکس، اگر میانگین متحرک ۹ روزه، میانگین ۲۱ روزه را رو به پایین قطع کند می‌توانیم منتظر موقعیت فروش باشیم.

برای استفاده از این استراتژی باید بدانید به منظور پیدا کردن روند از تایم‌فریم ۱ ساعته استفاده می‌کنیم.

استراتژی ۵ دقیقه

تایید ورود

شکست خط روند می‌‌تواند یک تاییدیه برای معامله شما باشد. در این مرحله از تایم‌فریم خود کم کنید و تریگر ورود خود را براساس شکست خط روند بگیرید. از تایم فریم یک ساعته به تایم فریم ۱۵ دقیقه بروید و منتظر شکست باشید.

برای ترسیم خط روند به عنوان تریگر ورود، حداقل به دو نقطه نیاز دارید. به عنوان مثال، در روند‌های صعودی بعد از اصلاح قیمتی و کراس مووینگ اوریج‌ها، دو پیوت قیمتی از تایم‌های ۱۵ دقیقه‌ای پیدا کنید و خطی مورب رسم نمایید. حال باید منتظر شکست قیمت از خط روند باشید.

تاییدیه ورود استراتژی ۵ دقیقه

نقطه ورود

بعد از تایید ورود، شما می‌توانید نقطه ورود را تعیین کنید. یک روش ساده می‌تواند استفاده از الگو‌های کندلی  باشد. در این مرحله تایم‌فریم خود را به ۵ دقیقه کاهش دهید و در صورتی‌که یک الگوی چکشی یا کندل پوشا مشاهده کردید می‌توانید معامله خود را باز کنید.

همچنین ممکن است بعد از شکست خط روند شاهد پولبک به آن باشیم. پولبک به حالتی اطلاق می‌شود که قیمت بعد از شکست سطح، مجددا به آن برمی‌گردد و در جهت شکست روند خود را ادامه می‌دهد.

لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع انتظار داریم که قیمت پولبک خود را تکمیل کند.

استراتژی ۵ دقیقه

مدیریت معامله

برای مدیریت معامله خود، می‌توانید از «سفارشات لیمیت» (Limit Orders) به‌منظور تعیین نقاط خروج استفاده کنید. در صورتی که قیمت به سود مطلوب شما برسد، سفارش خروج را قرار دهید تا به صورت خودکار معامله بسته شود و سودتان را بگیرید. همچنین، می‌توانید از «سفارش حد ضرر» (Stop Loss Order) برای محدود کردن ضررها استفاده کنید. در صورتی‌که قیمت در جهت خلاف معامله شما حرکت کند، سفارش حد ضرر فعال می‌شود و معامله به صورت خودکار بسته می‌شود تا زیان‌تان را محدود کند.

داشتن استراتژی  از مهم‌ترین فاکتور‌های معامله در تایم فریم پایین است. این معاملات ممکن است درصد برد پایینی داشته باشند؛ بنابراین باید بتوانید ضرر‌های احتمالی را تا جای ممکن با استفاده از سفارش حد ضرر کاهش دهید.

مانیتورینگ مستمر

در تایم فریم ۵ دقیقه، بازار به سرعت حرکت می‌کند و نقاط ورود و خروج ممکن است به سرعت تغییر کنند. بنابراین، برای موفقیت در این تایم‌فریم، شما نیاز به مانیتورینگ مستمر و دقیق دارید. حتما منتظر تاییدیه بمانید و تسلط خود را در شناسایی‌ الگو‌های خوب بالا ببرید.

مدیریت ریسک

برای مدیریت ریسک، می‌توانید از «نسبت سود به ضرر» (Risk-to-Reward Ratio) استفاده کنید. قبل از ورود به معامله، تعیین کنید که چقدر سود می‌توانید در صورت موفقیت به دست آورید و چقدر ضرر را می‌توانید تحمل کنید. از این اطلاعات برای تعیین «حد سود» (Target) و «حد ضرر » (Stop Loss) استفاده نمایید.

هنر یک تریدر در جایگذاری درست این سفارشات است. برای معامله‌گران روزانه حد ضرر بهتر است پایین‌تر از پولبک و الگو‌های کندلی باشد. اما برای اسکالپرها این سفارش بهتر است به میزان بیشتری پایین‌تر از پولبک‌ها باشد.

سخن پایانی

اجرای استراتژی‌های تکنیکالی معامله در تایم فریم ۵ دقیقه نیاز به مهارت و تمرین دارند. قبل از استفاده از هر استراتژی، توصیه می‌شود آن را در یک حساب دمو یا با استفاده از داده‌های تاریخی تست کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید. همچنین، مهم است که مدیریت ریسک و حفظ هدف خود را همیشه در نظر داشته باشید.

این استراتژی اگرچه می‌تواند سودده باشد اما به دقت بالا و طراحی برنامه معاملاتی نیاز دارد. همچنین شما می‌توانید در بازار‌‌های مثل آپشن، رمزارز، فارکس و… از این استراتژی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا