اینوستونومی
ابزارهای معاملاتیتحلیل تکنیکال

آموزش اندیکاتور دامپ و پامپ در تحلیل تکنیکال | ساده و کاربردی

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستید، احتمالا اصطلاح پامپ و دامپ قیمتی را شنیده‌اید؛ زمانی که حرکت‌های شدید قیمتی رخ می‌دهد. بسیاری از معامله‌گران خاطرات تلخ و شیرینی از این حرکات بازار دارند. اگرچه این اتفاق به‌طور دقیق قابل تشخیص نیست، ولی ابزار‌هایی جهت شناسایی آن‌ها وجود دارد.

در تحلیل تکنیکال، استفاده از اندیکاتورها جهت بررسی الگوها و روندهای قیمتی در بازارهای مالی بسیار کاربردی است. یکی از اندیکاتورهای نوآورانه که اخیرا به تحلیل تکنیکال اضافه شده است، Ammo Pump and Dump Index یا همان APDI است. در این مقاله، به بررسی و توضیح اندیکاتور APDI می‌پردازیم و کاربردهای آن را در تحلیل تکنیکال بررسی می‌کنیم؛ پس این مقاله را از دست ندهید.

پامپ و دامپ چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال، به رشد ناگهانی قیمت «پامپ» (Pump) و به ریزش ناگهانی قیمت «دامپ» (Dump) گفته می‌شود.

بعد از فاز انباشت قیمتی انتظار ایجاد یک حرکت یا بهتر است بگوییم که یک روند قیمتی را داریم. دارایی مورد نظر پس از اینکه توسط سرمایه‌گذاران کلان خریداری شد، بلافاصله وارد یک فاز حرکتی قوی می‌شود که اصطلاحا «پامپ» نامیده می‌شود.

این موضوع دقیقا در حالت نزولی به صورت برعکس دیده می‌شود. یعنی زمانی که سرمایه‌گذاران شروع به فروش دارایی خود می‌کنند و عرضه به شدت به تقاضا غلبه می‌کند، ریزش شدید یا اصطلاحا «دامپ» رخ می‌دهد.

به‌عنوان مثال، زمانی‌که حجم بازار در یک پروژه رمزارزی پایین است، احتمال پامپ و دامپ آن وجود دارد. پامپ و دامپ‌ها گاهی برای دست‌کاری بازار اتفاق می‌افتد و معمولا در کریپتوکارنسی دیده‌ می‌شود. به طور کلی هر چه حجم بازار پروژه‌ای کوچک‌تر باشد، ریسک معامله‌گر نیز افزایش می‌‌یابد.

اندیکاتور پامپ و دامپ چیست؟

اندیکاتور APDI یک اندیکاتور تحلیلی بر پایه هوش مصنوعی است که قبل از اینکه پامپ و دامپ قیمتی اتفاق بیفتد، آن را به معامله‌گر نشان می‌دهد.

اندیکاتور APDI یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال است که به منظور شناسایی الگوها و روندهای پامپ و دامپ در بازارهای مالی استفاده می‌شود. این اندیکاتور توسط یک ایرانی ساخته شده است و این امکان را ایجاد می‌کند تا کمی زودتر متوجه حرکت‌های شارپ شویم.

البته گفتنی است که اندیکاتور APDI نه‌تنها به کاربران امکان می‌دهد پامپ و دامپ را در بازارهای مالی شناسایی کنند، بلکه امکان کسب سود را برای معامله‌گران فراهم می‌کند.

همچنین با استفاده از اندیکاتور APDI، سلامت بازار یا عدم تعادل در عرضه و تقاضا را می‌توان ارزیابی کرد. این اندیکاتور به کاربران امکان می‌دهد تا میزان نوسانات را در بازار بررسی و تحلیل و در نتیجه، ریسک‌های مربوط به تلاطم قیمتی را شناسایی کنند.

نحوه سیگنال‌گیری از اندیکاتور APDI

اندیکاتور ADPI شامل دو بخش است؛ یک قسمت از آن مانند همه اندیکاتورها روی چارت و قسمت دیگر مانند اسیلاتورها در زیر نمودار قرار می‌گیرید. برای گرفتن معامله در این نمودار می‌توانید به‌راحتی بعد از مثلث‌های آبی (سیگنال خرید) و بنفش (سیگنال فروش) وارد معامله شوید.

برای گرفتن موقعیت معاملاتی در اسیلاتور ADPI باید بدانید زمانی که خط سبز رنگ به حالت عمودی درمی‌آید، سیگنال خرید صادر شده است. همچنین زمانی که خط بنفش رنگ به حالت افقی تغییر حالت می‌دهد، سیگنال فروش را نشان می‌دهد.

به‌علاوه، در قسمت اندیکاتوری نیز ایچیموکو با تنظیمات خاص دیده می‌شود که شامل دو خط آبی و قرمز و ابر کومو است. در قسمت تنظیمات باید خط قرمز آن فعال باشد. بنابراین شما می‌توانید از اطلاعاتی که  ابر‌های کومو نشان می‌دهند نیز استفاده کنید. مثلا زمانی که ابر‌ها نازک‌تر می‌شوند سیگنال‌های دریافتی نیز بهینه‌تر خواهند بود.

نمودار پامپ و دامپ

همچنین نقطه ورود دقیق با دو مثلث کوچک بنفش و آبی در نمودار نمایش داده می‌شود. معاملات خرید با نام Long Entry و معاملات فروش با عنوان Short Entry نمایش داده می‌شود.

علاوه بر این، هیچ‌ معامله‌گر خوبی را پیدا نمی‌کنید که توانایی یافتن نقاط مناسب برای حد سود و ضرر را نداشته باشد. در یک معامله، خرید حد ضرر شما زمانی فعال می‌شود که قیمت بتواند خط پایینی ابر را به سمت پایین بشکند؛ در یک معامله فروش هم حد ضرر شما زمانی فعال می‌شود که قیمت بتواند خط بالایی ابر را به سمت بالا بشکند.

اندیکاتور APDI‌ چه اطلاعاتی به ما می‌‌دهند؟

اندیکاتور APDI یک اندیکاتور قدرتمند در تحلیل تکنیکال است که به تجزیه و تحلیل الگوها و روندهای بازارهای مالی می‌پردازد. این اندیکاتور امکان شناسایی پامپ و دامپ در بازار را فراهم می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا وضعیت بازار را ارزیابی کنند و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری خود را بر اساس آن انجام دهند.

با استفاده از APDI، سرمایه‌گذاران می‌توانند ریسک‌های خود را تا حد معنا‌داری کاهش دهند. به عنوان مثال، اگر APDI نشان دهد که یک دارایی در آستانه کاهش باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند تصمیم بگیرد از خرید آن دارایی خودداری کند و از بیشتر شدن ضرر جلوگیری کند.

با این حال، مانند سایر اندیکاتورها، اندیکاتور APDI نیز به تنهایی برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری کافی نیست و تجزیه و تحلیل دقیق‌تری نیاز دارد. در کنار این ابزار، شناسایی روند قیمت، سنتیمنت و ساختار بازار اهمیت بسزایی دارد.

همچنین پیشنهاد می‌شود که از این اندیکاتور در تایم‌فریم یک ساعته استفاده کنید و در تایم‌فریم نیم ساعته به‌دنبال قرار‌گیری حد ضرر آن باشید. برای گذاشتن حد ضرر خود می‌توانید پایین‌ترین قیمت در ده کندل اخیر را پیدا کرده و حد ضرر خود را آنجا قرار دهید.

اینفو پامپ و دامپ

سخن پایانی

اندیکاتور APDI به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی خود، به خصوص در خرید و فروش دارایی‌ها، متوجه پامپ و دامپ قیمتی شوند. با استفاده از این اندیکاتور، سرمایه‌گذاران می‌توانند بهترین زمان برای ورود یا خروج از یک دارایی را تشخیص داده و تصمیمات خود را بر اساس آن اتخاذ کنند.

در نهایت، برای استفاده موثر از اندیکاتور APDI، توصیه می‌شود که با توجه به شرایط بازار و سایر عوامل موثر از این ابزار استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود که همواره این اندیکاتور را به عنوان یکی از ابزارهای تحلیلی خود در نظر بگیرید و از سایر اندیکاتورها و روش‌های تحلیل تکنیکال به عنوان مکمل استفاده کنید تا تصمیم‌گیری‌های بهتری در بازارهای مالی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا