مشاوره جهت تبلیغات
ابزارهای معاملاتیتحلیل تکنیکال

تقاطع طلایی؛ نقطه ورود عالی برای کسب سود موج‌های صعودی

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی یکی از روش‌های مورد استفاده برای پیش‌بینی رفتار قیمت دارایی‌ها است. تحلیل‌گران تکنیکال با استفاده الگو‌های قیمتی و حرکات قیمت سعی در پیش‌بینی آینده روند دارند. تقاطع طلایی یکی از الگوهای مهم و شایان توجه است که توسط تحلیل‌گران و تریدرها برای تصمیمات سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

اگر شما هم قصد دارید به جمع معا‌مله‌گران حرفه‌ای بپیوندید، بهتر است این مقاله را بخوانید؛ چراکه تقاطع طلایی را به‌طور کامل و با زبانی ساده توضیح داده‌ایم.

مفهوم تقاطع طلایی

تقاطع طلایی زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک کوتاه‌مدت (۵۰ روزه)، میانگین متحرک بلندمدت (۲۰۰ روزه) را قطع می‌کند.

«تقاطع طلایی» (Golden Cross) به موقعیتی اشاره دارد که خطوط یک نمودار از یکدیگر عبور می‌کنند. این تقاطع ممکن است بین دو خط، مانند خطوط میانگین متحرک یا بین یک خط اندیکاتور و نمودار قیمتی اتفاق بیفتد. اصطلاح طلایی به این معنی است که این تقاطع برای تریدرها می‌تواند به عنوان یک نقطه طلایی برای تصمیم‌گیری‌های خرید مورد استفاده قرار گیرد.

این تقاطع معمولا در میانگین متحرک معروف است و زمانی که میانگین متحرک ۵۰ روزه، میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را قطع می‌کند، می‌توانیم منتظر شروع یک بازار «گاوی» (Bullish) باشیم.

این تقاطع به علت کاربرد در تایم فریم بالا، نشان‌دهنده زمان مناسب سرمایه‌گذاری است و بعد از اصلاح‌های قیمتی بهتر است به‌صورت پله‌ای به خرید دارایی مورد نظر بپردازید.

بهتر است از این تقاطع برای تایید روند استفاده کنید. این تقاطع صرفا به معنای ورود در لحظه نیست و ممکن است قیمت بعد از این کراس شروع به اصلاح کند. بنابراین بهتر است برای ورود به معامله از سایر اندیکاتورها نیز کمک بگیرید.

مثال از تقاطع طلایی

تصویر زیر قیمت بیت‌کوین در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید زمانی که قیمت ۲۲،۸۰۰ دلار بوده، تقاطع طلایی شکل گرفته است. میانگین متحرک ۵۰ روزه (خط نارنجی رنگ) توانسته از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه (خط سبز رنگ) عبور کند. البته قیمت چندی بعدی شروع به اصلاح کرده است؛ ولی روند بازار به حالت صعودی تغییر پیدا کرده و رشد قیمتی شروع شده است.

مثال از تقاطع طلایی

نکته‌ای که باید به آن دقت شود این است که میانگین‌های متحرک مورد استفاده برای تقاطع طلایی، از نوع میانگین متحرک ساده است و نه میانگین متحرک نمایی.

انواع تقاطع در بازار

از تقاطع‌های مهم می‌توان به کراس میانگین‌ متحرک‌ با دوره زمانی مختلف مثلا ۵ و ۱۵ روزه و همچنین تقاطع خط سیگنال با مکدی اشاره کرد.

تقاطع میانگین‌‌های متحرک‌‌

اگرچه تقاطع طلایی به‌عنوان یک تقاطع مهم در بازار در نظر گرفته می‌شود، از این تقاطع در دوره‌های زمانی مختلف نیز برای گرفتن سیگنال در بازار استفاده می‌‌گردد. وقتی که میانگین متحرک با دوره‌های مختلف (مثلا ۵ و ۱۵) یکدیگر را قطع می‌کنند، این تقاطع ممکن است به عنوان یک نقطه ورود یا خروج از بازار مورد استفاده قرار گیرد.

زمانی که میانگین متحرک با دوره زمانی کوتاه‌تر (۵ روز) بتواند میانگین متحرک با دوره زمانی بلندتر یعنی (۱۵ روز) را به سمت بالا قطع کند، سیگنال از صعود بازار نشان می‌دهد.

همچنین زمانی که میانگین متحرک کوتاه‌مدت بتواند میانگین متحرک بلندمدت را رو به پایین بشکند، سیگنال فروش یا خروج از معامله (افت در قیمت دارایی) می‌دهد.

تقاطع خطوط اندیکاتورها

در اندیکاتور MACD، وقتی که هر یک از میانگین‌های متحرک مکدی از خط سیگنال عبور می‌کند، می‌توان به عنوان یک نقطه ورود یا خروج مورد استفاده قرار گیرد.

اندیکاتور مکدی متشکل از دو میانگین متحرک ( ۱۲ و ۲۶ روزه) و یک هیستوگرام است.

هیستوگرام مکدی نشان دهنده میانگین متحرک نمایی ۹ روزه و MACD‌ است. در این اندیکاتور سیگنال صعودی زمانی رخ می‌دهد که تقاطع مکدی رو به بالا باشد. همچنین سیگنال نزولی زمانی مشخص می‌شود که تقاطع مکدی خط سیگنال را رو به پایین، کراس کند.

تصمیم‌گیری برای ورود یا خروج از بازار

تقاطع طلایی می‌تواند به‌عنوان یک نقطه مهم برای تصمیم‌گیری‌های ورود یا خروج از بازار مورد استفاده قرار گیرد. این تقاطع می‌تواند نشانگر زمان مناسب برای ورود به معامله باشد.

میانگین متحرک نماینده‌ای برای قیمت متوسط یک دارایی در یک بازه زمانی خاص است. این خطوط، با محاسبه میانگین قیمت‌های متعدد در بازه‌های زمانی مختلف، متوسط قیمت را نشان می‌دهند و معمولا به عنوان یک اندیکاتور مهم در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شوند.

این اندیکاتور نسبت به حرکت قیمت متاخر است؛ چراکه از قیمت پایانی کندل در روزه‌های گذشته استفاده می‌کند. بنابراین مطالعه درباره حرکات قیمت و الگو‌های کندلی می‌تواند در جهت تصمیم‌گیری دقیق‌تر درباره ورود و خروج از بازار مفید واقع شود.

برای تصمیم‌گیری بهتر لازم است بدانید تقاطع طلایی را همیشه باید با دیگر اندیکاتور‌ها و الگوهای تکنیکالی دیگر استفاده کنید تا اعتبار آن را تایید کند. علاوه‌بر آن همواره به مدیریت ریسک و استفاده از ابزار مربوط به مدیریت سرمایه در ترید‌های خود توجه کنید.

اینفو تقاطع طلایی

سخن پایانی

وقتی که دو خط میانگین متحرک با دوره‌های زمانی مختلف (مثلا یک میانگین متحرک کوتاه مدت و یک میانگین متحرک بلند‌مدت) به یکدیگر نزدیک می‌شوند یا از یکدیگر عبور می‌کنند، این وضعیت به عنوان تقاطع طلایی شناخته می‌شود.

تقاطع طلایی می‌تواند الگوهای تکنیکالی را تایید کند. برای مثال، اگر یک الگوی نموداری همراه با تقاطع میانگین متحرک‌ها ظاهر شود، می‌تواند تاییدی برای اعتماد به الگو‌های تکنیکالی باشد. درست مانند هر ابزار دیگری، تقاطع طلایی ممکن است یک سیگنال کاذب ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است که آن را همراه سایر اندیکاتورها استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا