مشاوره جهت تبلیغات
ابزارهای معاملاتی

مووینگ اوریج؛ یک اندیکاتور قوی | معامله با اندیکاتور مووینگ اوریج

اگر قصد معامله در بازار‌های مالی را دارید، شناخت اندیکاتور‌ها و اسیلاتور‌ها می‌تواند به شما در جهت تشخیص روند و پیدا کردن نقاط مناسب برای ورود یا خروج معامله کمک کند. همچنین برخی از آن‌ها می‌توانند برای تعیین حد سود و ضرر نیز مفید باشند.

تعداد بسیار زیادی اندیکاتور وجود دارد که با استفاده از حجم معاملات، اوپن اینترست و داده‌هایی از قیمت ساخته شده‌اند. یکی از اندیکاتورهای معتبر در این زمینه، مووینگ اوریج (میانگین متحرک) است. اندیکاتور مووینگ اوریج سعی در نمایش روند دارد که برای دوره‌های زمانی متفاوت قابل تغییر است. با استفاده از این ابزار می‌توانید حمایت و مقاومت‌ها را پیدا کرده و وارد معامله شوید.

اگر قصد دارید با این اندیکاتور آشنا شوید و درباره کاربرد و نحوه به کارگیری آن در نمودار بدانید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اندیکاتور مووینگ اوریج چیست؟

اندیکاتور «مووینگ اوریج» (Moving Average) درواقع میانگین قیمتی دارایی‌ها را بر اساس دوره زمانی تعریف‌شده، مثلا ۱۴ روزه نشان می‌دهد.

اندیکاتور مووینگ اوریج یکی از انواع اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است که میانگین حرکت قیمت در یک بازه زمانی مشخص را نشان می‌دهد. این اندیکاتور برای تعیین جهت و تغییرات قیمت به‌کار گرفته می‌شود و اغلب به عنوان یک ابزار پایه در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مووینگ اوریج از میانگین حرکتی از قیمت استفاده می‌کند تا نقطه عطفی را در جهت حرکت قیمت نشان دهد. این اندیکاتور، ابتدا میانگین حرکتی را از یک دوره زمانی مشخص (مثلا ۱۴ روز) محاسبه می‌کند، سپس این میانگین را با قیمت فعلی مقایسه می‌کند تا تغییرات و جهت حرکت بازار را نمایش دهد.

استفاده از مووینگ اوریج در بازارهای مالی به عنوان یک ابزار تحلیلی می‌تواند بسیار مفید باشد. این اندیکاتور به شما کمک می‌کند تا الگوهای قیمتی را تشخیص داده و میزان نزدیکی یا دوری قیمت از میانگین قیمتی را در یک بازه زمانی مشخص دنبال کنید.

انواع مووینگ اوریج

به طور کلی دو شکل میانگین متحرک وجود دارد؛ اولی «میانگین متحرک ساده» (SMA) و دیگری «میانگین متحرک نمایی» (EMA)
  • میانگین متحرک ساده: در «میانگین متحرک ساده» (Simple Moving Average) میانگین نرمال قیمت کلوز کندل‌ها محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال، در میانگین متحرک با دوره ۵ روزه، میانگین ساده قیمت در پنج روز اخیر محاسبه و نمایش داده می‌شود و در هر روز جدید، قیمت روز ششم حذف و به‌جای آن قیمت کلوز روز جدید در فرمول محاسبه می‌شود.

هر چه دوره زمانی مووینگ اوریج بیشتر باشد، دقت قیمت نسبت به واکنش‌های کوتاه‌مدت قیمتی کاهش پیدا می‌کند و تمرکز اندیکاتور بر روی شناسایی روند بلند‌‌مدت، بیشتر می‌شود.

  • میانگین متحرک نمایی: در «میانگین متحرک نمایی» (Exponential Moving Average) قیمت‌های کلوز وزن بیشتری در محاسبه قیمتی دارند. این اندیکاتور در مقایسه با مووینگ اوریج ساده نسبت به حرکات قیمت حساس‌تر است.

یکی از استراتژی‌ها این است که از یک میانگین متحرک ساده و دیگری نمایی در همان دوره زمانی استفاده کنید. با استفاده از کراس این دو مووینگ اوریج می‌توانید سیگنال‌های ورود و خروج خوبی دریافت نمایید.

موارد استفاده از مووینگ اوریج

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده اندیکاتور مووینگ اوریج، شناسایی روند است. همچنین برای یافتن بهترین نقاط ورود و خروج از بازار نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • شناسایی روندها و الگوهای بازار: مووینگ اوریج به شما کمک می‌کند تا روندهای بازار را شناسایی کنید. زمانی که بازار در حال حرکت به سمت بالا یا پایین است، مووینگ اوریج می‌تواند الگوهای قیمتی را نمایش دهد و کمک کند تا شما روندهای قیمتی را درک کنید.

به عنوان مثال از مووینگ اوریج ۲۰۰ روزه در جهت شناسایی روند سهام و ارزدیجیتال استفاده می‌شود. اگر قیمت بالای این میانگین متحرک باشد به این معنی است که روند قیمتی صعودی است و اگر قیمت زیر آن کلوز کند به این معنی است که روند در حال تغییر است.

  • خطوط حمایتی و مقاومتی: وقتی که قیمت از بالا به سمت مووینگ اوریج حرکت کند، این اندیکاتور نقش حمایت را ایفا می‌کند و زمانی که قیمت از پایین نمودار به سمت آن حرکت، در واقع به یک مقاومت دینامیک برخورد کرده است. نکته قابل توجه این است که هر چه دوره زمانی مووینگ اوریج بیشتر باشد، حمایت یا مقاومت آن از اعتبار بالاتری برخوردار است. معتبرترین دوره‌های زمانی میانگین‌های متحرک عبارتند از: ۲۰۰، ۵۰، ۲۰ و ۱۰.
  • تایید سیگنال‌ها: مووینگ اوریج می‌تواند به عنوان یک ابزار برای تایید سیگنال‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، اگر یک الگوی نموداری یا اندیکاتور دیگر نشان‌دهنده احتمال افزایش قیمت باشد و همزمان قیمت نیز از بالای مووینگ اوریج عبور کند، این می‌تواند تایید بیشتری برای ورود به بازار فراهم کند.

همچنین زمانی که قیمت شروع به پولبک می‌کند، معمولا مووینگ اوریج به عنوان یک ناحیه مناسب برای اتمام پولبک در نظر گرفته می‌شود.

  • استفاده از میانگین‌های متحرک مختلف: استفاده از میانگین‌های متحرک متفاوت در یک نمودار می‌تواند به شما کمک کند تا بازدهی بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، استفاده از مووینگ اوریج با دوره زمانی ۲۰ روزه و ۵۰ روزه می‌تواند ترکیبی قدرتمند برای تحلیل بازار باشد.

مهم است به خاطر داشته باشید که هرچند مووینگ اوریج می‌تواند یک ابزار مفید باشد، اما تصمیم‌گیری نهایی شما باید بر اساس چندین ابزار تحلیلی و شرایط بازار باشد. همچنین، مهم است که از روش‌های مدیریت ریسک مناسبی مانند استفاده از حد زیان و مدیریت سایز معاملات برای کنترل ریسک‌های ممکن در بازارهای مالی استفاده کنید.

به طور کلی، وقتی که قیمت بالاتر از میانگین حرکتی انتخاب شده باشد، این اندیکاتور نشان می‌دهد که بازار در حال حرکت به سمت بالا است و وقتی که قیمت زیر میانگین حرکتی قرار بگیرد، نشان می‌دهد که بازار به سمت پایین در حال حرکت است.

استفاده از این اندیکاتور به تحلیل جهت و تغییرات در بازار کمک می‌کند. اما برای استفاده موثر از آن، نیاز به ترکیب آن با دیگر ابزارها و تحلیل‌های تکنیکال مانند الگوهای نموداری یا اندیکاتورهای دیگری مانند RSI یا MACD دارید.

مزایا و معایب مووینگ اوریج

سخن پایانی

مووینگ اوریج یک ابزار ساده و کاربردی در دنیای معا‌مله‌گری است. شناخت کامل آن می‌تواند به شما در جهت پیدا کردن روند، پیدا کردن نقاط مناسب برای ترید و حتی تاییدیه کمک کند.

توجه داشته باشید که هیچ یک از اندیکاتور‌ها به تنهایی برای معامله کافی نیستند و لازم است تا شما از سایر اندیکاتور‌ها مثل پارابولیک سار و اسیلاتور‌ها و… برای تایید استفاده کنید. گفتنی است که شما می‌توانید از این ابزار در تمامی بازار‌های مالی مثل بورس، ارزهای دیجیتال، فارکس و… استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا