اینوستونومی
بازارهای مالیتحلیل تکنیکال

الگوی قلاب (Hook pattern) چیست؟ | تعیین میزان ادامه روند فقط با ۱ الگو

الگوی کندلی یکی از ابزارهای مهم در بازار‌های مالی است که توسط معامله‌گران و تحلیل‌گران تکنیکال برای تجزیه و تحلیل حرکات قیمت به‌کار می‌رود. در واقع کندل‌ها، نمایشی بصری از اندازه نوسانات قیمت هستند.

به صورت کلی بیش از ۷۵ الگوی کندلی وجود دارد. از مهم‌ترین این الگو‌ها می‌توان به الگوی چکش، ستاره صبحگاهی و… اشاره کرد.

گاهی از کنار هم قرار گرفتن کندل‌ها، الگو‌های پرتکراری در بازار اتفاق می‌افتد که به آن چارت پترین گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی الگوی قلاب که یکی از حیاتی‌ترین الگوها در بازار‌های مالی است بپردازیم. هچنین استراتژی معاملاتی این الگو نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد، پس با ما همراه باشید.

علت تشکیل چارت پترن‌ها

عواطف انسانی باعث حرکت هیجانی در بازار‌های مالی و تشکیل الگو و چارت‌پترن‌های مختلف می‌شود.

در بازارهای مالی، ترس و طمع عوامل غالب در تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری هستند. به همین دلیل است که در روزهایی که حجم معاملات بالاست، نقاط بازگشتی بازار دیده می‌شوند. سرمایه‌گذاران وحشت زده در کف قیمتی دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند، در حالی که سرمایه‌گذاران غیرمنطقی در نزدیکی سقف‌های قیمتی خرید می‌کنند، اما چه کسی وقتی که وحشت از فروش اتفاق ‌می‌افتد، خرید می‌کند و چه‌ کسی وقتی همه چیز عالی به نظر می‌رسد، می‌فروشد؟

هنگامی که متوجه شدید که الگو‌های کندلی و چارت پترن‌ها احساسات را در یک تصویر گرافیکی ثبت می‌کنند، می‌توانید از نقاط ضعف شناخته شده جمعی استفاده کنید. اطلاعاتی که از بررسی نمودارهای کندلی به دست می‌آورید، در نهایت می‌تواند به شما کمک کند تا همان ضعف را در تصمیمات سرمایه‌گذاری خود حذف کنید. باید در نظر گرفت که ترکیب کندل استیک‌ها با سایر روش‌های تحلیل تکنیکال شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

الگو قلاب یا J-hook چیست؟

الگوی قلاب یا جی هوک یک الگوی سه موجی است که شامل یک موج صعودی، اصلاح و موج صعودی بعدی می‌شود.

الگوی قلاب

الگوی قلاب یا جی هوک یکی از الگوهای قدرتمندی است که می‌تواند به شما در پیش‌بینی روند و احساسات جمعی کمک کند. الگوی جی هوک یا الگوی قلاب نوعی حرکت سه موجی است. در واقع، الگوی J-hook شامل یک اصلاح قیمتی است که پس از آن شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند و یک قلاب را تشکیل می‌دهد. J-hook با یک روند صعودی قوی شروع می‌شود که بازدهی بیشتر از معمول را در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌کند.

این صعود قوی به اندازه کافی قابل توجه است که الگوی موج صعودی اول را ایجاد کند. به دنبال آن برداشت سود باعث می‌شود تا اصلاح قیمتی یا پولبک صورت بگیرد و سپس ادامه روند صعودی ایجاد می‌شود. اکثر معامله‌گران در درک زمان فروش پس از یک حرکت قوی مشکل دارند، اما هنگامی که با الگوی J-hook آشنا می‌شوید، شناسایی شروع اصلاح قیمتی آسان‌ می‌شود.

الکوی قلاب چند قابلیت ساده و سودآور ارائه می‌دهد. موج اول صعودی زمانی تمام می‌شود که شاهد اولین کندل‌های قرمز در روند باشیم. برای شناسایی نقطه خروج، شما می‌توانید این الگو را با ابزارهای دیگر مانند اندیکاتورها به‌کار گیرید. وقتی که اندیکاتور به ناحیه اشباع خرید برسد، پس از روند صعودی قوی اولیه، می‌توانید اقدام به برداشت سود کنید.

چگونه الگوی J-HOOK را تشخیص دهیم؟

برای شناسایی الگوی جی‌هوک باید دو موج اول شکل بگیرد، سپس بعد از اصلاح، موج صعودی بعدی را با استفاده از قدرت روند شناسایی می‌کنیم.

الگوی قلاب را می‌توان با تجزیه و تحلیل روند بازار شناسایی کرد. به عنوان مثال، اگر قیمت سهام یک روند صعودی قوی داشته باشد و شاخص‌های بازار رنج باشند یا اصلاح سنگینی در پیش نداشته باشند، در این صورت حرکت قوی بعدی سهام امکان‌پذیر خواهد بود. در موج اصلاحی، از الگو‌های کندل استیک می‌توان برای گرفتن سیگنال‌های خرید استفاده کرد. الگوهای کندلی مانند دوجی، چکش، چکش وارونه و هارامی صعودی همگی می‌توانند هشدار دهند که فروش در حال کاهش است.

کسب سود زمانی که اولین سیگنال‌های فروش رخ می دهد، ریسک معامله را کاهش می‌دهد، حتی اگر قدرت حرکت اولیه نشان دهد که ممکن است، الگوی J-hook در حال شکل‌گیری باشد. با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که اصلاح قیمتی بیشتر نخواهد شد.

سیگنال‌های کندل استیک را نیز می‌توان در صورت نزدیک شدن به سقف قبلی مورد بررسی قرار داد. اگر با نزدیک شدن قیمت به سطح معاملاتی اخیر، سیگنال فروش دیگری رخ دهد، این نشان می‌دهد که بالاترین قیمت اخیر به‌عنوان مقاومت عمل می‌کند. از سوی دیگر، اگر سیگنال‌های قوی را هنگام شکستن بالاترین سطح اخیر مشاهده کردید، این نشان می‌دهد که قله قبلی به‌عنوان سطح مقاومت عمل نمی‌کند و ممکن است یک موج جدید از روند، در حال تشکیل باشد.

پس از یک رالی قوی، می‌توان انتظار یک دوره برداشت سود را داشت. سیگنال‌های کندل استیک به شما این امکان را می‌دهد تا بهتر رمزگشایی کنید و ببینید، رالی به پایان رسیده است یا خیر؟

نکته قابل توجه این است که امکان دارد یک تغییر روند کامل رخ داده باشد، اما دیدن برخی کندل‌های خرید پس از چند روز اصلاح به شما امکان می‌دهد یک استراتژی را تدوین کنید. این استراتژی باید شامل تصمیم‌گیری در مورد موقعیت فروش در آن بازار یا اضافه کردن مجدد موقعیت‌های خرید باشد.

معامله با اطمینان بالا در الگوی قلاب

استفاده از اندیکاتور‌ها و الگو‌های کندلی در ورود به معامله بسیار کمک کننده است.

درک نحوه استفاده از سیگنال‌های کندل استیک و چارت پترن‌ها، به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا زمان اجرای معاملات با اطمینان تصمیم بگیرند. همانطور که در شکل نشان داده شده است، یک الگوی J-hook در آخرین روزهای معاملاتی سال ۲۰۰۵ در حال شکل‌گیری است. حرکت قوی کندل استیک‌ها احتمال ایجاد روند صعودی را پس از یک رالی قوی از اواسط اکتبر تا پایان نوامبر تایید کرده است. این حرکت یک شکست از روند نزولی را تایید کرده و الگوی جی هوک را به نمایش گذاشته است.

معامله با اطمینان بالا در الگوی قلاب

اگر در طول یک روند صعودی بازار، قیمت یک دارایی قوی‌تر از روند کلی افزایش یابد، این اولین نشانه از الگوی قلاب است. یک اصلاح در آن دارایی، درصورتی‌ که روند بازار ادامه دار باشد، می‌تواند فرصت خوبی برای یک موقعیت خرید خوب ایجاد کند.

توانایی پیش‌بینی صحیح روند فعلی بازار، سرمایه‌گذاری بلندمدت، معاملات سوینگ و روزانه را بسیار راحت‌تر می‌کند. توانایی پیاده‌سازی سیگنال‌های کندل استیک در الگوهای نمودار ثابت، به‌طور چشم‌گیری دقت تحلیل روند را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

الگوی قلاب یا J-hook یک الگوی سه موجی است که توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت صعودی ابتدا رشد در دارایی مد نظر صورت می‌گیرد و بعد از تغییر روند، اصلاح شکل می‌گیرد و موج آخر، صعود بعدی شروع می‌شود. برای معامله این الگو، استفاده از الگو‌های کندلی و اندیکاتورها‌ می‌تواند بسیار موثر باشد. معمولا در زمان اصلاح، اندیکاتور در نقطه اشباع قرار می‌گیرد که نشانگر تریگر ورود است.

این الگو همچنین برای تشخیص انتهای روند نیز به‌کار می‌رود. بنابراین شناخت و تسلط بر این الگو می‌تواند برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بسیار مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا