اینوستونومی
ابزارهای معاملاتیتحلیل تکنیکال

تقاطع مرگ (Death Cross) چیست؟ گورستانی پنهان در دل مووینگ اوریج‌ها

اگر در بازار‌های مالی فعالیت می‌کنید، احتمالا دوست دارید بدانید چه زمان‌هایی بازار سقوط می‌کند؟ پاسخ این سوال را می‌توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال بدست بیاورید. معامله‌گران سراسر دنیا با بررسی چارت پترن‌ها و روند قیمت، سعی در کشف سقف و کف‌های قیمتی دارند.

استفاده از میانگین‌های متحرک و تقاطع‌های آن‌ها برای شناسایی زمان‌های مناسب سرمایه‌گذاری و حتی ترید به معامله‌گران کمک می‌کند. مووینگ اوریج‌ها ابزار ما برای معرفی تقاطع مرگ هستند. توجه به این ابزار جهت گرفتن تاییدیه و حتی اجرای استراتژی معاملات بسیار مهم است.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از ابزار‌های مفید در پیدا کردن روند‌های بزرگ نزولی آشنا سازیم؛ پس با ما همراه باشید.

مفهوم تقاطع مرگ

تقاطع مرگ در میانگین‌های متحرک زمانی رخ می‌دهد که مووینگ اوریج ۵۰ روزه، مووینگ اوریج ۲۰۰ روزه را از بالا قطع کند.

«تقاطع مرگ» یا (Death Cross) یک الگوی تکنیکالی است و زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک کوتاه‌مدت (۵۰ روزه) یک دارایی از میانگین حرکتی بلندمدت آن (۲۰۰ روزه) به سمت پایین عبور می‌کند. این تقاطع اغلب به عنوان نشانه‌ای از تغییر جهت بازار تعبیر می‌شود.

الگوی تقاطع مرگ درست نقطه مقابل تقاطع طلایی است؛ چراکه در تقاطع طلایی انتظار شروع بازار گاوی را داریم درحالی‌که تقاطع مرگ شروع یک بازار خرسی را به ما نشان می‌دهد.

تقاطع مرگ این اطلاعات را به شما می‌دهد که باید از موقعیت‌های خرید خود در بازار اسپات خارج شوید و کم کم به سراغ بازار آپشن یا فیوچرز بروید تا موقعیت‌های فروش بگیرید. اگر چه قبل از تقاطع مرگ روند نزولی در بازار شروع شده است، این کراس می‌تواند به عنوان تایید‌کننده عمل کند.

باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که در انتهای روند نزولی می‌توان به‌دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری گشت. البته زمان پایان روند نزولی باید با توجه به تحلیل داده‌های کلان اقتصادی و چرخش روند شناسایی شود و تنها اعتماد کامل به تقاطع طلایی برای سرمایه‌گذاری کافی نیست.

این کراس نه‌تنها در تایم‌فریم روزانه بلکه در تایم‌فریم‌های ساعتی و ۱۵ دقیقه‌ای نیز کاربرد دارند. بنابراین تریدر‌هایی مثل معامله‌گران روزانه و سوینگ‌تریدر‌ها نیز می‌توانند از این تقاطع استفاده کنند.

برخی از معامله‌گران از کراس‌های دیگری مثل مووینگ اوریج ۵۰ و ۱۰۰ نیز استفاده می‌کنند؛ اما کراسی که در بازار تحت عنوان تقاطع مرگ یا طلایی شناخته می‌شود با مووینگ اوریج‌های ۵۰ و ۲۰۰ روزه است.

اینفو تقاطع مرگ

مثال از تقاطع مرگ

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، زمانی که میانگین متحرک ۵۰ روزه ( خط نارنجی رنگ) توانسته میانگین متحرک ۲۰۰ روزه ( خط سبز رنگ) را به سمت پایین قطع کند، شاهد نزول قیمت بوده‌ایم؛ البته دقت کنید نسبت به سقف قیمتی این سیگنال‌ها با تاخیر صادر شده است.

مثال از تقاطع مرگ

همچنین اولین باری که تقاطع مرگ صورت گرفته، قیمت مدتی بعد به سمت بالا برگشته است. این موضوع نشان می‌دهد که تمامی تقاطع‌های مرگ به بازارِ خرسی منجر نمی‌شود.

آیا استفاده از تقاطع مرگ به‌تنهایی کافی است؟

اگرچه تقاطع مرگ شروع یک بازار خرسی را نشان می‌دهد، این تقاطع دارای عقب‌ماندگی نسبت به عملکرد قیمت بوده و بهتر است با سایر اندیکاتور‌ها یا روش‌های تحلیلی مورد استفاده قرار گیرد.

توجه به این نکته ضروری است که الگوی تقاطع مرگ، تنها یک نمونه از ابزارهای تحلیلی است و همیشه توجه به شرایط بازار و استفاده از ابزارهای دیگر نیز لازم و ضروری خواهد بود.

تقاطع مرگ یکی از الگوهایی است که توسط تحلیل‌گران برای پیش‌بینی تغییرات در بازارهای مالی استفاده می‌شود، اما تصمیم نهایی شما باید بر اساس تحلیل‌های گسترده‌تر و شرایط کلی بازار باشد. همچنین مهم است که از روش‌های مدیریت ریسک مناسبی مانند استفاده از حد زیان و مدیریت سایز معاملات برای کنترل ریسک‌های ممکن در بازارهای مالی استفاده کنید.

مزایای تقاطع مرگ

  • سیگنال قوی نزولی: برخی تریدرها و سرمایه‌گذاران به تقاطع مرگ به عنوان یک نشانه مهم برای شروع یک روند نزولی توجه می‌کنند و این الگو برای آنها یک سیگنال قوی برای فروش دارایی یا خروج از بازار است.
  • سادگی استفاده: الگوی تقاطع مرگ بسیار قابل فهم است و برای تازه‌کاران در تحلیل تکنیکال نیز به راحتی قابل استفاده است. فقط کافی‌ست که نسبت به میانگین‌های متحرک یا مووینگ اوریج‌ها آشنایی داشته باشید.
  • خروج از معاملات اسپات: تقاطع مرگ به شما  هشدار می‌دهد که قیمت دارایی‌ها به‌زودی دچار چرخش خواهد شد و بهتر است از معاملات خرید خود خارج شوید.

معایب تقاطع مرگ

  • تاخیر الگو: الگوی تقاطع مرگ گاهی ممکن است تاخیر داشته باشد و روند بازار قبل از تشکیل این الگو تغییر کند. بنابراین، تصمیم‌گیری بر اساس این الگو ممکن است منجر به اشتباه شود.
  • نقص‌های ممکن در دقت: در برخی موارد، تقاطع مرگ ممکن است سیگنال‌های ناصحیح را نشان دهد و باعث ضرر شود.
  • نیاز به تاییدهای دیگر: همواره بهتر است از تاییدهای دیگری همچون اندیکاتور‌ها و اسیلاتور‌ها و یا الگوهای تحلیلی برای تصمیم‌گیری‌های مالی استفاده کنید. استفاده تنها از تقاطع مرگ برای تصمیم‌گیری ممکن است کافی نباشد.

سخن پایانی

به طور کلی، تقاطع مرگ یک الگوی تحلیلی در تحلیل تکنیکال است که معمولا به‌عنوان نشانگری از تغییر جهت بازار در نظر گرفته می‌شود. این الگو وقتی ظاهر می‌شود که میانگین متحرک کوتاه‌مدت یک دارایی (۵۰ روزه) از میانگین متحرک بلندمدت آن (۲۰۰ روزه) به سمت پایین عبور می‌کند و این می‌تواند به عنوان یک سیگنال نزولی تعبیر شود.

اگر سوینگ تریدر یا پوزیشن تریدر هستید، استفاده از این ابزار می‌تواند برای شما مفید باشد. شما می‌توانید در تایم فریم‌های یک ساعته به دنبال تقاطع مرگ باشید و پوزیشن سل (فروش) بگیرید.

تقاطع مرگ یکی از الگوهایی است که برای تصمیم‌گیری‌های مالی استفاده می‌شود، اما همواره باید با دقت کافی و با استفاده از ابزارها و تحلیل‌های دیگر که در دسترس است، از آن استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا