ارز دیجیتالمفاهیم پایه

آموزش سبد چینی ارز دیجیتال | بهترین سبدچینی ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین کلاس‌های دارایی برای سرمایه‌گذاران در سرتاسر جهان هستند که جایگزین مناسبی برای دارایی‌های «سنتی» مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات به شمار می‌روند. اگرچه کریپتو نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها اغلب پر نوسان‌تر است، اما می‌تواند پتانسیل بازدهی بی‌نظیر و فرصت‌های متنوع‌ منحصربه‌فردی را در یک سبد دارایی خوب ارائه دهد.

در این مقاله نگاهی جامع به نحوه ایجاد سبد ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران مبتدی و حرفه‌ای می‌اندازیم.

نحوه ایجاد پورتفولیو ارزدیجیتال

متنوع‌ سازی پرتفوی، مهم‌ترین ابزار کنترل ریسک است. متنوع سازی یعنی دارایی‌هایی با حجم بازار متفاوت، دسته‌های مختلف و کاربرد‌های گوناگون!

یک تخصیص مناسب در سبد ارزهای دیجیتال برای به حداکثر رساندن بازده و به حداقل رساندن ریسک بسیار مهم است. در مجموع، همه این موارد در مفهوم «متنوع‌سازی» خلاصه می‌شود. متنوع‌سازی یک استراتژی پرکاربرد است که به سرمایه‌گذار در محدود‌سازی یک‌سری دارایی خاص کمک می‌کند.

بنابراین، هنگام ایجاد یک سبد ارزدیجیتال، سرمایه‌گذاران باید همیشه مفهوم متنوع‌سازی را در نظر بگیرند. رایج‌ترین مثال در این حوزه همین ضرب‌المثل «تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید» است. این موضوع در مدیریت‌ سرمایه بیان می‌کند که باید سرمایه خود را در طیف وسیعی از ارزهای‌دیجیتال قرار دهید.

نکته مهم این است که این رمزارزها باید با یکدیگر متفاوت باشند تا این اطمینان حاصل ‌شود که نرخ بازدهی آنها متضاد یکدیگر است. برای مثال، سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند رمزارز‌هایی با موارد استفاده، اندازه‌ها، ساختار توکن‌ها و نقشه‌راه‌های متفاوت خریداری کنند.

همچنین یکی از ترفند‌ها برای ایجاد سبد مناسب این است که از پروژه‌های رمزنگاری که بیشترین جستجو را داشته‌اند، آگاه باشید، زیرا این پروژه‌ها اغلب «ترند» هستند و فرصت‌های سودساز فوق‌العاده‌ایی را ارائه‌ می‌دهند. صرف‌نظر از نحوه ساختار پرتفوی، سرمایه‌گذاران باید به‌طور منظم ترکیب پرتفوی را مجددا متعادل سازند و اطمینان حاصل کنند که دارایی‌های با عملکرد ضعیف، حذف شده و دارایی‌های موثرتر جایگزین شوند.

در نهایت، سرمایه‌گذاران همچنین باید از تحمل ریسک منحصر به فرد خود آگاه باشند و پرتفوی خود را براساس آن بسازند. برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است ریسک‌گریز باشند، بنابراین باید به ارزهای دیجیتال با حجم بازار بالا، با کمترین نوسانات پایبند باشند. بیت ‌کوین و اتریوم نمونه‌های بارز این موضوع هستند.

از سوی دیگر، برخی سرمایه‌گذاران ممکن است ریسک‌پذیر باشند، به این معنی که از خرید دارایی‌های با نوسان بالاتر یا سرمایه‌گذاری در بهترین پیش‌فروش ارزهای دیجیتال خوشحال می‌شوند. اگرچه ضریب ریسک در مورد این دارایی‌ها بسیار بالاتر است، اما اغلب بازدهی بیشتری نسبت به رمزارزهای با حجم بازار بالاتر دارد.

استراتژی‌‌های ایجاد سبد سرمایه‌ گذاری

خرید در پیش‌فروش، همچنین خرید در دسته‌ها و شبکه‌های متفاوت ابزارهای متنوع سازی هستند.

بر اساس سایت کوین‌مارکت کپ، ارزش بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر بیش از ۱.۱ تریلیون دلار است که نصف ارزش در سال ۲۰۲۰ است. مقیاس فعلی بازار فرصت‌های سرمایه گذاری نامحدودی را به ارمغان می آورد، و پروژه‌های جدید با گذشت زمان وارد بازار می‌شوند.

خوشبختانه، چندین استراتژی آزمایش شده برای یافتن تخصیص دارایی ارزدیجیتال ایده‌آل وجود دارد. بیایید نگاهی به چند مورد از این استراتژی‌ها بیاندازیم:

رمزارزهای تثبیت شده را با پروژه‌های پیش‌فروش جدید ترکیب کنید

هنگام ایجاد بهترین پورتفولیو کریپتو، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ارزدیجیتال با اندازه‌ بازارهای مختلف است. این موضوع با مفهوم تنوع که قبلا اشاره شده بود، مرتبط است، زیرا رمزارز با اندازه‌های مختلف اغلب بازدهی متفاوتی را به وجود می‌آورند.

برای مثال، بیت‌کوین به عنوان رهبر بازار کریپتو، احتمالا محبوب‌ترین راه سرمایه‌گذاری در دارایی‌های رمزنگاری شده است که معامله‌گران می‌خواهند به پرتفوی خود اضافه کنند. با این حال، بازده بیت ‌کوین اغلب با ارزهای دیجیتال کوچک‌تر مانند آربیتروم و فانتوم قابل مقایسه نیست. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کوچک و بزرگ، نسبت ریسک به بازده پرتفوی خود را بهینه کنند.

سرمایه‌گذارانی که مایل هستند کمی بیشتر ریسک ‌کنند، می‌توانند در پیش‌فروش ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده تا بازدهی خود را به‌طور تصاعدی افزایش دهند. اگرچه این رویکرد ریسک را به‌شدت افزایش می‌دهد، اما از آنجایی که این پروژه‌ها در مراحل اولیه رشد خود هستند، می‌توانند در دراز مدت مثمرثمر واقع شوند.

از دسته‌های مختلف خریداری کنید

یکی دیگر از جنبه‌های مهم مدیریت سبد رمزنگاری، تنوع در دسته‌های مختلف بازار است. همه ارزهای دیجیتال یکسان نیستند، به این معنی که هر کدام «کاربرد» خود را در دنیای ارزدیجیتال دارند. به این ترتیب، اغلب بازدهی متفاوتی نسبت به یک دسته دیگر دارند.

بنابراین، سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند بهترین ارزدیجیتال را برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف انتخاب کنند تا پرتفوی آنها به خوبی متعادل شود. در اینجا چند نمونه از دسته‌های محبوب در بازار کریپتو آورده شده است:

 • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)
 • متاورس
 • پروژه‌های NFT
 • رمزارزهای بازی بلاک‌چینی
 • راه حل‌های پرداخت همتا به همتا (P2P)
 • رمزارزهای هوش‌مصنوعی (AI)
 • استیبل‌کوین‌ها

رمزارزها از شبکه‌های مختلف بلاک ‌چین را در نظر بگیرید

شناسایی بهترین تخصیص پورتفولیوی کریپتو شامل سرمایه‌گذاری روی ارزهای‌دیجیتال از شبکه‌های مختلف بلاک ‌چین نیز می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که دارایی‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند با بلاک‌چین‌هایی که به آن‌ها مرتبط هستند، همبستگی بالایی دارد.

به‌عنوان مثال، Uniswap و Aave را در نظر بگیرید. یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز عظیم است که بر روی بلاک ‌چین اتریوم کار ‌می‌کند، در حالی که Aave یک پروتکل وام‌دهی بر روی همین بلاک‌چین است. به این ترتیب، بازدهی این ارزهای دیجیتال به‌طور جدایی ناپذیری با عملکرد اتریوم مرتبط است.

اگر اتریوم دچار یک سقوط بزرگ شود، احتمالا قیمت‌های Uniswap و Aave کاهش می‌یابد. بنابراین خرید توکن‌ از سایر بلاک‌چین‌ها نیز ایده خوبی است. برخی دیگر از بلاک‌ چین‌هایی که ممکن است سرمایه‌گذاران بخواهند بررسی کنند، شامل موارد زیر است:

 • سولانا
 • کاردانو
 • ریپل
 • فانتوم
 • کازماس

مزایای داشتن یک سبد رمزنگاری متعادل

مدیریت کارآمد سبد کریپتو، می‌تواند تفاوت میان ضرردهی و سوددهی باشد. بنابراین انجام درست آن ضروری است. با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه به برخی از مزایای کلیدی ایجاد یک پورتفولیوی متعادل اشاره شده است:

ریسک کلی پورتفولیو را کاهش می‌دهد

به طور طبیعی، مزیت اصلی ایجاد یک سبد ارزهای دیجیتال با تنوع خوب این است که به کاهش ریسک کلی سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. همانطور که قبلا ذکر شد، فرآیند متنوع‌سازی، قرار گرفتن در معرض عملکرد ضعیف یک دارایی را کاهش می‌دهد، به این معنی که اگر یک دارایی ضرر کند، این احتمال وجود دارد که دارایی دیگری سود دهد.

البته این موضوع همیشه صادق نیست، اما بدون شک تنوع، یک استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

پتانسیل بازدهی را به حداکثر می‌‌رساند

در پیرو مطلب قبلی، استفاده از بهترین تخصیص سبد رمزنگاری، مزیت به حداکثر رساندن بازدهی برای سرمایه‌گذاران را دارد. دلیل آن این است که سرمایه‌گذاران، بیش از حد در معرض عملکرد یک یا دو دارایی قرار نمی‌گیرند.

به نوبه خود، اگر تعداد کمی از دارایی‌ها به‌خوبی عمل نکنند، سایر دارایی‌ها در یک سبد دارایی متنوع، به عملکرد مثبت کمک می‌کنند.

چگونه به طور موثر سبد رمزنگاری خود را متنوع کنید؟

پنچ گام اساسی برای ایجاد یک پرتفوی شامل:

پرتفولیو کریپتو

طبق آمار «کوین‌مارکت‌کپ» (CoinMarketCap)، بیش از ۱.۸ میلیون ارز رمزنگاری شده در سراسر جهان وجود دارد. همچنین ارزهای جدید هر هفته راه‌اندازی می‌شوند. به همین دلیل، با توجه به فراوانی گزینه‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد یک پرتفوی متعادل بسیار دشوار به نظر می‌رسد.

برای کمک به ساده‌سازی این فرآیند، پنج گام ساده که سرمایه‌گذاران می‌توانند در هنگام ساختن سبد ارزهای دیجیتال، در نظر بگیرند، در ادامه آورده شده است:

مرحله ۱ – تعیین اهداف سرمایه‌گذاری

اولین و مهم‌ترین قدمی که سرمایه‌گذاران باید بردارند، تعیین اهداف سرمایه‌گذاری خود است. این اهداف سرمایه‌گذاری مسیر را برای ادامه کار روشن می‌کند. بنابراین صرف زمان کافی برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک برای اهداف و نیازهای شما مناسب‌تر هستند، واجب است.

اهداف سرمایه‌گذاری باید نشانگر تحمل ریسک، افق سرمایه‌گذاری و بازده ایده آل هر فرد باشد. ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران نیز فقط بخواهند روی دارایی‌های خاص یا مناطق جغرافیایی خاص سرمایه‌گذاری کنند.

مرحله ۲ – انتخاب یک استراتژی

پس از تعیین اهداف سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران می‌توانند در رابطه با نوع استراتژی‌ که می‌خواهند به‌کار بگیرند، فکر کنند. چندین استراتژی را وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، اگرچه برخی از محبوب‌ترین آنها عبارتند از:

 • میانگین هزینه دلار (DCA): سرمایه‌گذاری یک مقدار ثابت در سبد دارایی‌ها در فواصل زمانی منظم و بدون توجه به قیمت، استراتژی میانگین هزینه دلار است.
 • خرید و نگهداری (Hold): همانطور که از نام آن پیداست، در این استراتژی سرمایه‌گذار یک سبد ایجاد می‌کند و سپس آن را بدون هیچ تغییری برای بلند مدت نگه می‌دارد.
 • سرمایه‌گذاری ارزشی (Value investing): این استراتژی شامل خرید رمزارزهایی است که کمتر از ارزش ذاتی در حال معامله هستند.
 • سرمایه‌گذاری در «عرضه اولیه سکه/عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز» یا (ICO/IDO): برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند فقط ارزهای دیجیتال ICO/IDO را بخرند این یک استراتژی پرخطر است، با این حال اگر به درستی اجرا شود، بازدهی زیادی به‌همراه دارد.

مرحله ۳ – تحقیق در مورد دارایی‌های بالقوه

اکنون زمان تحقیق است. سرمایه‌گذاران باید بازار را تجزیه و تحلیل نمایند تا بهترین رمزارزهای نوظهور را متناسب با اهداف سرمایه‌گذاری و استراتژی انتخابی خود پیدا کنند.

تحقیق در مورد بازار معمولا مستلزم ایجاد فهرست کوتاهی از دارایی‌های بالقوه و بررسی عملکرد تاریخی قیمت، عوامل بنیادی، توکنومیک و وایت‌پیپر است. همچنین ممکن است سرمایه‌گذاران بخواهند در سطح کلان تحقیق کرده و روندها و مقررات کلی بازار کریپتو را تجزیه و تحلیل کنند.

مرحله ۴ – تخصیص مناسب

این مرحله،‌ گام بعدی سرمایه‌گذاری است که بهترین تخصیص پورتفولیوی کریپتو را پیدا می‌کند تا مطابق با نیازهای آن باشد. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار ۱۰ هزار دلار داشته باشد، چگونه باید این سرمایه را در سراسر پرتفوی خود پخش کند؟

برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند، سرمایه‌ خود را به‌طور مساوی در چند دارایی تقسیم کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند بیشتر سرمایه خود را در ارزهای دیجیتال ایمن‌تر بگذارند و باقیمانده را برای پروژه‌های پرریسک‌تر استفاده کنند. با این حال، همه این‌ها به اهداف و ترجیحات فرد بستگی دارد.

مرحله ۵ – نظارت بر پورتفولیو

هنگامی که پرتفوی چیده شد، سرمایه‌گذاران باید به نظارت بر پرتفوی خود در دراز مدت ادامه دهند. نظارت بر پورتفولیو شامل متعادل کردن مجدد دارایی، خلاص شدن از شر دارایی‌هایی با عملکرد ضعیف و خرید ارزهای دیجیتال جدید می‌شود که فرصت‌های هیجان‌انگیزی را ارائه می‌دهند. این روند، به‌طور نامحدود ادامه دارد، بنابراین سرمایه‌گذاران باید همیشه در رابطه با رویدادهای جاری به‌روز باشند.

بیشتر بدانید: چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

نمونه‌هایی از تخصیص پرتفوی ارزهای دیجیتال متوازن

پرتفوی ۶۰ /۴۰ و ۳۳ درصدی ازمدل‌های معتبر ایجاد سبد سرمایه‌گذاری هستند.

همانطور که قبلا ذکر شد، برای یافتن بهترین تخصیص سبد ارزهای دیجیتال، باید سطح تحمل ریسک، اهداف معاملاتی و افق سرمایه‌گذاری در نظر گرفته ‌شود. به همین دلیل، تخصیص پورتفولیوی «یک اندازه متناسب» برای همه سرمایه‌گذاران کریپتو وجود ندارد و هر سرمایه‌گذار باید خودش این مورد را مشخص کند.

با این حال، چند نمونه محبوب از تخصیص پرتفوی وجود دارد که به‌طور گسترده در جامعه سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. این تخصیص‌ها در ادامه توضیح داده شده است:

پرتفولیو ۴۰/۶۰

این پرتفوی در بخش مالی سنتی استفاده می‌شود، که سرمایه‌گذاران ۶۰ درصد سرمایه خود را به سهام و ۴۰ درصد به اوراق‌قرضه اختصاص می‌دهند. با تعمیم آن به بازار کریپتو، ۶۰ درصد از سرمایه سرمایه‌گذار به بیت ‌کوین و ۴۰ درصد به اتریوم اختصاص می‌یابد.

همانطور که مشاهده می‌شود، این سبد فقط شامل دو دارایی است. اگرچه این دو دارایی، شناخته شده‌ترین دارایی‌ها در بازار هستند. به همین دلیل، تخصیص پرتفوی ۴۰/۶۰ گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذارانی با تحمل ریسک پایین است.

پرتفولیو ۳۳ درصدی

کسانی که تحمل ریسک بالاتری دارند، ممکن است بخواهند از روش ۳۳ درصد استفاده کنند. زمانی که یک سرمایه‌گذار ۳۳ درصد از سرمایه خود را در بیت ‌کوین، ۳۳ درصد در اتریوم و ۳۳ درصد را در ارزهای دیجیتال پرخطر قرار می‌دهد، در واقع از روش ۳۳ درصد استفاده کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی نحوه ایجاد یک پورتفولیو کریپتو پرداختیم و اشاره کردیم که هدف از ایجاد یک سبد، به حداقل رساندن ریسک و بالا بردن بازده است. همچنین چند استراتژی به همین منظور معرفی کردیم.
شناخت میزان ریسک‌پذیری خود و اهداف سرمایه‌گذاری، مهمترین گام برای ایجاد یک سبد ایده‌آل است. سپس استفاده از یک استراتژی می‌تواند راهگشا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا