فارکسمفاهیم پایه

آموزش ساخت پرتفوی فارکس | اهمیت پرتفوی در بازار فارکس

برای مدیریت صحیح ریسک و کسب بازده مناسب، سرمایه‌گذاران نباید روی یک نوع دارایی تمرکز کنند. داشتن انواع مختلفی از دارایی‌ها به‌عنوان گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای موفقیت در معاملات فارکس شما حیاتی است. اگر تا به حال روی یک دارایی، معامله یا سرمایه‌گذاری می‌کردید، وقت آن است که سایر دارایی‌ها را امتحان کنید و احتمال هرگونه ضرر را کاهش دهید. قبل از اینکه به جنبه‌های مختلف این مقاله بپردازیم، مهم است بدانید که یک مجموعه متنوع به چه معناست؟

تنوع در فارکس به چه معناست؟

به‌طور کلی ایجاد پرتفوی متنوع در فارکس به معنی معامله در دارایی‌های مختلف از جمله جفت ارز‌ها، رمزارز‌ها، کامودیتی‌ها و حتی شاخص‌ها است.

تنوع سبد به معنای ایجاد چندین موقعیت معاملاتی در کلاس دارایی‌های مختف است. هدف اصلی تنوع بخشیدن، محدود‌کردن یا کاهش ریسک در معرض یک دارایی است. تنوع باعث ایجاد تعادل بین ریسک‌های معاملاتی و حداکثر کردن سود در یک دوره زمانی طولانی می‌شود. درک این نکته مهم است که دارایی‌ها به یکدیگر مرتبط نیستند. در فارکس متنوع‌سازی به این معنی است که در آن یک معامله‌گر از تعداد زیادی جفت ارز استفاده می‌کند. با این حال، توجه به این نکته که جفت‌های پرریسک می‌توانند برای تعادل پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بهتر باشند، مهم است.

چه نوع کلاس‌های دارایی را می‌توان برای تنوع بخشیدن به پورتفولیو استفاده کرد؟

جفت ارزهای ماژور در برابر دلار آمریکا قرار دارند، جفت ارز‌های مینور، اقتصاد‌های بزرگ در مقابل هم و جفت ارزهای اگزاتیک هم اقتصادی‌های کوچک در مقابل دلار آمریکا است.

بازار فارکس یکی از بهترین بازارها برای تنوع‌بخشی به پرتفوی شماست، زیرا در بازار فارکس فرصت‌های زیادی برای کسب بازدهی بالا وجود دارد. در سایر بازار‌های مالی، فرصت‌های سودآوری محدود است. به یاد داشته باشید، سبد فارکس در طول روز فعال است. بنابراین، برخلاف معاملات فلزات یا معاملات کالا، معاملات فارکس فضای زیادی برای تنوع و فعالیت‌های بیشتر دارد.
باید توجه داشته باشید که بازار فارکس نقدشونده‌ترین بازاری است که حتی یک فرد تازه‌کار نیز می‌تواند وارد آن شود و بلافاصله معامله را شروع کند.

شرایط بازار هر طور باشد، می‌توانید معاملات کوتاه‌مدت یا بلندمدت باز کرده و همچنان سود کنید. همچنین، ارزهای نوظهور نقش چشم‌گیری در بازدهی بالا ایفا می‌کنند. به طور خلاصه، تنوع بخشیدن به سبد فارکس می‌تواند شما را به معاملات متعادلی برساند که در آن می‌توانید از بازدهی بالا مطمئن شوید.

با این حال، قبل از تنوع‌بخشی، باید مطمئن شویم که از کدام کلاس‌های دارایی فارکس استفاده کرده و از کجا شروع کنیم. ما دارایی‌های فارکس را به‌طور کلی به جفت ارزهای اگزاتیک، ماژور و مینور طبقه بندی می‌کنیم.

  • جفت‌های اگزاتیک (‌Exotic Pairs): جفت‌های اگزاتیک، جفت‌هایی هستند که از دلار آمریکا و سایر ارزهای نوظهور تشکیل شده‌اند. منظور از ارزهای نوظهور، اقتصادهای کوچک‌تر در مقیاس جهانی است. به عبارتی دیگر، می‌توانیم هر جفت ارزی را که خارج از اقتصاد ناحیه یورو ظاهر می‌شود، به‌عنوان یک جفت ارز اگزاتیک دسته‌بندی کنیم. این جفت‌ها کمتر معامله می‌شوند، بنابراین هزینه‌های معاملاتی آنها می‌تواند بسیار زیاد باشد. نکته دیگر این است که این جفت ارزها بسیار پرنوسان هستند. بنابراین ریسک بالا و در عین حال، فرصت‌های سودآوری زیادی دارند.
  • جفت های مینور (Minor Pairs): این جفت ارزها، در مقابل دلار آمریکا نیستند و باعث افزایش تنوع سبد فارکس شده‌اند. در ابتدا، USD به‌عنوان واحد اندازه‌گیری اصلی در نظر گرفته شده و هیچ جفتی بدون آن تصور نمی‌شد. به لطف تحولاتی که همواره در معاملات فارکس رخ می‌دهد، اکنون می‌توانیم جفت ارزهای بدون دلار نیز داشته باشیم. در حال حاضر، جفت ارزهای مینور یا فرعی زیادی داریم که تنوع سبد فارکس را زیاد و منحصر به فرد کرده است. ین ژاپن (JPY)، یورو اروپا (EUR) و پوند بریتانیا (GBP) برخی از جفت‌های فرعی هستند که بیشترین مقدار معاملات را دارند.
  • جفت‌های اصلی (Major Pairs): دلار آمریکا قوی‌ترین و برجسته‌ترین ارز در جهان امروز به‌شمار می‌رود، بنابراین یک عنصر کلیدی در هر جفت ارز اصلی است. این بدان معناست که در جفت ارزهای اصلی، دلار آمریکا باید ارز پایه باشد. در بیشتر موارد، این ارز نحوه حرکت بازار فارکس را دیکته می‌کند. نکته اساسی دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که جفت‌های اصلی، فعال‌ترین جفت ارز در معاملات فارکس هستند و کمترین اسپرد را دارند. اگر به دنبال تنوع در سبد فارکس خود هستید، جفت‌های اصلی گزینه‌ مناسبی‌ خواهند بود، زیرا بیشترین میزان نقد‌شوندگی را دارند. برای مثال، پرمعامله‌ترین جفت ارز جهان، جفت ارز «یورو/دلار» (EUR/USD) است و این جفت تقریبا ۳۰ درصد از کل حجم معاملات ( پنج تریلیون دلار) را به خود اختصاص می‌دهد.

مزایای تنوع سبد چیست؟

هدف از ایجاد پرتفوی، کسب حداکثر بازدهی و کاهش ریسک پرتفوی است. یک پرتفوی متنوع فارکس می‌تواند شما را به سود مستمر برساند.

مزایای تنوع در بازار فارکس

طبیعی است که سرمایه‌گذاران بخاطر پتانسیل بازدهی بالا، در یک نوع طبقه دارایی سرمایه‌گذاری کنند. می‌توان فردی را مثال زد که تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار می‌دهد. اگر یک حادثه پیش‌بینی نشده‌ رخ دهد، چه بلایی سر دارایی‌هایش خواهد آمد؟ اگر دارایی مورد نظر سقوط کند، سرمایه‌گذار تمام سرمایه‌اش را از دست می‌دهد.

به‌عنوان مثال، اگر فردی روی ارزهای دیجیتال (مثلا بیت‌کوین) سرمایه‌گذاری کند، به احتمال زیاد، زمانی که قیمت بالا برود، بازدهی بزرگی بدست می‌آورد. با این حال، هنگامی که برعکس این اتفاق بیفتد، سرمایه کاهش خواهد یافت. برای مقابله با این موضوع، تنوع سبد بهترین گزینه است.

متعادل‌سازی یک طبقه دارایی با چندین طبقه دارایی، باعث ایجاد آرامش می‌شود، زیرا یک پرتفوی متنوع نمی‌تواند دچار سقوط سنگین شود، چون در صورت نزول، سایر دارایی‌ها، زیان وارد شده را پوشش می‌دهند. همین امر در مورد تنوع بخشیدن به سبد فارکس نیز صدق می‌کند.

هنگامی که شما در جفت ارزهای مختلف فارکس سرمایه‌گذاری می‌کنید، در مقایسه با فردی که در یک جفت ارز واحد قرار دارد، شانس بیشتری برای موفقیت دارید.

اینفوگرافی اینجا باشد

سخن پایانی

هر نوع دارایی، حتی در شرایط یکسان بازار، واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد. این بدان معناست؛ در حالی که برخی دارایی‌ها ریسک را افزایش می‌دهند، برخی دیگر سبد را متعادل می‌کنند. متعادل‌سازی در راه بهبود پرتفوی شما معجزه می‌کند. به عنوان مثال، دارایی «الف» ۲۰۰ دلار ضرر می‌کند، در حالی که دارایی «ب» سود ۱۰۰ دلاری را کسب می‌نماید و تاثیر زیان را تا ۱۰۰ دلار کاهش می‌دهد.

همینجاست که جادوی متعادل‌سازی خودش را نشان می‌دهد. دارایی «ج» سود شگفت انگیز ۳۰۰ دلاری را به همراه دارد. اثر خالص‌تر از منفی ۱۰۰ دلار جبران شده و در نهایت به ۲۰۰ دلار سود تبدیل خواهد شد. اگر شما فقط دارایی « الف» را به تنهایی داشتید، چه اتفاقی می‌افتاد؟ زیان بزرگی متحمل می‌شدید، اما با تنوع‌بخشی سبد خرید می‌توانید به سود برسید.

با وجود تنوع در پرتفوی، همچنان ممکن است ضرر کنید. با این حال، برخی دارایی‌ها سود و برخی دیگر دچار ضرر می‌شوند، در نهایت این موضوع تعادل ایجاد می‌کند یا به عبارتی دیگر، اثر خالص زیان را کاهش می‌دهد. به بیان ساده، احتمال ضرر شما را کم‌تر می‌کند. تنوع بخشیدن به سبد فارکس، بهترین راه برای کاهش بالقوه قرارگرفتن در معرض سرمایه‌گذاری پرخطر و ایجاد بازده خوب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا