اینوستونومی
استراتژی‌های معاملاتیتحلیل تکنیکال

استفاده کاربردی از چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

نوسانات از عناصر جدایی ناپذیر بازار‌های مالی هستند که باعث ایجاد سقف و کف‌های قیمتی می‌شوند. پیدا کردن این نواحی و روند بازار، اولین گامی است که یک معامله‌گر باید طی کند. در این مسیر، اندیکاتور‌های تکنیکال به کمک معامله‌گران و سرمایه گذاران خواهند آمد.

اگرچه اندیکاتور‌ها و اسیلاتور‌های مختلفی برای این کار طراحی شده‌اند، اندیکاتور «چنگال اندروز»(Andrews’s Pitchford) به عنوان یک ابزار کم‌تر شناخته شده ولی مفید، در معاملات به‌کار می‌رود. چنگال اندروز که به چنگال ثروت نیز معروف است نواحی حمایت و مقاومت دینامیک را به ما نشان می‌دهد.

اگر قصد دارید تا با یک ابزار کاربردی و در عین حال ساده بازار را رصد کنید، این مقاله را بخوانید تا با نحوه استفاده از آن آشنا شوید.

چنگال اندروز چیست؟

چنگال اندروز، ابزاری است که سطوح حمایت و مقاومت دینامیک را مشخص می‌کند.

چنگال اندروز توسط یک معامله‌گر به نام «الن اندروز» (Alan Andrew) معرفی شد، که به کمک آن می‌توان نواحی حمایتی و مقاومتی را شناسایی کرد. دلیل نامیده شدن این ابزار به چنگال نیز در شکل زیر مشهود است.

چنگال اندروز ۱

این ابزار از سه خط تشکیل شده که خط میانی آن در وسط قرار می‌گیرد و دو خط دیگر، به موازات در کنار این خط قرار دارند.

به طور کلی، معامله‌گران یک دارایی را زمانی خریداری می‌کنند که قیمت به حمایت‌های خط روند وسط یا خط روند پایین این چنگال برسد. برعکس، زمانی که قیمت یک دارایی به مقاومت خط مرکزی یا خط بالایی آن نزدیک شود، آن را می‌فروشند. خط روند مرکزی نیز می‌تواند نقش حمایت یا مقاومت را ایفا کند. البته این خط روند معمولا به اندازه دو خط بیرونی قوی نیست. در عمل، سطوح شناسایی شده توسط این اندیکاتور برای پیدا کردن موقعیت‌های استراتژیک برای سفارش‌های حد ضرر بسیار مفید است که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

امروزه به لطف سایت‌های ارائه‌دهنده قیمت و ابزار‌های تحلیل تکنیکال، می‌توانیم به‌راحتی به چنگال اندروز دسترسی داشته باشیم. یکی از این سایت‌های معروف «تریدینگ ویو» (Trading View) است. شما می‌توانید در قسمت چپ نمودار و در بخش ابزار‌ها از این اندیکاتور استفاده کنید.

برای استفاده از این اندیکاتور باید یک کف و سقف مهم داشته باشید که علاوه بر آن به یک نقطه سومی هم نیاز دارید. به طور کلی نقاط دوم و سوم مشخص کننده عرض این کانال هستند. حال باید به رسم چنگال اندروز پرداخت. بعد از ترسیم این خط، شاهد یک نقطه‌چین وسط که نقش «خط میانه» (Median Line) را دارد هستیم.

گفتنی است که زمانی می‌توانید از اندیکاتور اندروز استفاده کنید که قیمت در یک روند باشد.

چگونه از چنگال اندروز استفاده کنیم؟

برای ترسیم چنگال اندروز باید یک سقف یا کف ماژور را شناسایی کنید و چنگال را در آن نقطه قرار دهید. سپس به یک نقطه مهم دیگر نیاز دارید که در یک روند نزولی، یک پیوت پایین‌تر و در یک روند صعودی یک پیوت بالاتر است. با قرار دادن چنگال اندروز در این نقاط، آماده معامله خواهید بود.

اولین کاری که برای رسم کردن چنگال اندروز نیاز دارید، شناسایی نقاط مهم بازار است. زمانی که قیمت به ‌تازگی ساختار خود را تغییر داده باشد، بهترین زمان بریا استفاده از این ابزار است. اگر روند صعودی به نزولی تغییر کرده است، چنگال را در پایین‌ترین نقطه گذاشته و و نقطه دوم را در کف جدید قرار دهید.

مثال چنگال اندروز

به عنوان مثال همانطور که در نمودار بالا می‌بینید، این سهام دو بار به خط روند پایینی برخورد کرده و حمایت شده است، که باعث می‌شود موقعیت حد ضرر درست زیر این سطح یک انتخاب منطقی باشد. اگر این دارایی بالاتر از مقاومت خط مرکزی شکسته شود، هدف قیمتی می‌تواند به خط بالایی تغییر کند. سپس خط مرکزی به حمایت جدید تبدیل می‌شود.

در این شرایط، رفتار منطقی این است که معامله‌گر در برخورد به خط روند بالایی، اقدام به ذخیره کردن سود کند. درست همجاست که بهتر است از سایر اندیکاتور‌ها استفاده کنید تا نسبت به برگشت قیمت اطلاعات بیشتری پیدا کنید.

اگرچه چنگال اندروز معمولا در بازارهای سهام و آتی اعمال می‌شود، می‌توانید در بازار ارز‌های دیجیتال و فارکس نیز با استفاده از آن فرصت‌های سودآوری را در میان‌مدت و بلند‌مدت پیدا کنید.

چگونه با استفاده از چنگال اندروز معامله کنیم؟

در حالت صعودی، معامله‌گران می‌توانند زمانی که قیمت یک دارایی به خط روند پایین چنگال اندروز می‌رسد، وارد یک موقعیت خرید شوند. در این حالت زمانی که قیمت به خط میانی یا سقف چنگال رسید، باید اقدام به ذخیره کردن سود خود کنند. برای قرار دادن حد ضرر نیز بهتر است سفارش خود را کمی پایین‌تر از محدوده کف کانال قرار دهند.

برعکس، در روند نزولی، معامله‌گران زمانی که قیمت به خط روند بالایی برخورد می‌کند، ممکن است یک موقعیت فروش بگیرند. برای شناسایی سود نیز آن‌ها باید منتظر برخورد قیمت به کف این چنگال باشند. به‌طور کلی انتظار می‌رود قیمت در گذشت از خط میانی به محدوده بعدی وارد شود.

از چنگال اندروز همچنین می‌توان برای معامله شکست در بالای خط مقاومتی بالا و شکست در زیر خط حمایتی پایین استفاده کرد. معامله‌گرانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند باید مراقب شکست‌های تقلبی‌ باشند. برای سنجش قدرت یا ضعف شکست، استفاده از حجم معاملات در کنار اندیکاتور حجم و  OBV بهترین گزینه است.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که انتخاب سه نقطه برای ترسیم چنگال اندروز به مهارت و تجربه نیاز دارد که بسیار حیاتی است؛ زیرا اثربخشی ابزار شما به آن بستگی دارد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند ترسیم آن را با آزمون و خطا بالا بهینه کنند. گفتنی است که استفاده از ابزار‌هایی مثل پارابولیک سار، مکدی و RSI‌ برای شناسایی مناطق اشباع خرید و فروش می‌تواند به ورود دقیق‌تر شما کمک کند.

در این مقاله اشاره شد که سطوح چنگال اندروز مانند خطوط روند هستند و مانند این ابزار، احتمال خطا در آن وجود دارد. به‌طور کلی برای معامله با این ابزار باید منتظر واکنش قیمت روی خطوط آن باشیم و در صورت تاییدیه می‌توانیم اقدام به گرفتن پوزیشن معاملاتی خود کنیم. در حالت دیگر یعنی زمانی که قیمت از چنگال خارج شود، احتمالا شاهد تغییر روند در دارایی مد نظر هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا