تحلیل تکنیکال روزتحلیل نو

بررسی شاخص دلار (DXY) – بیستم خرداد

همانطور که در چارت تایم‌فریم روزانه شاخص دلار مشاهده می‌کنید، قیمت پس از شکست خط روند نزولی اصلی، حدود ۳.۵ درصد ریزش را طی سه هفته‌ گذشته تجربه کرد.

درحال حاضر، قیمت به خط روند نزولی تایم‌فریم پایین‌تر رسم شده، رسیده است و در تلاش برای شکست محدوده مقاومتی ۱۰۴.۵ است، اما همانطور که مشاهده می‌کنید، قدرتِ روند صعودی کم شده و در چندین تلاش نا‌موفق برای شکست خط روند نزولی، قیمت با فشار فروشندگان مواجه شده است.

سناریو قبل همچنان پا‌برجاست و انتظار داریم بازار در کوتاه مدت کمی اصلاح و استراحت قیمتی را تجربه کند. در صورت رسیدن شاخص دلار به محدوده‌ حمایتی ۱۰۲.۵ دلار و مشاهده فشار خرید، انتظار داریم قیمت موفق به شکست خط روند نزولی شود و تا محدوده مقاومتی ۱۰۶ به رشد خود ادامه دهد. در غیر این صورت، اگر حمایت ۱۰۲.۵ از دست برود، مسیر ریزش تا کف تریدینگ رنج محدوده ۱۰۱ هموار خواهد شد.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در آستانه رویدادهای اقتصادی کلان هفته آینده، با احتیاط حرکت کنند. داده‌های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) آمریکا برای ماه می در روز سه شنبه و گزارش فدرال رزرو در روز چهارشنبه، می‌تواند به طلا کمک کند تا مسیر آتی خود را بشناسد.

شاخص دلار در روز پنجشنبه حدود ۰.۷ درصد کاهش یافت و برای مدت کوتاهی به زیر ۱۰۳.۳ بازگشت. افزایش ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای اصلی در اواخر ماه گذشته متوقف شد و از اوایل ژوئن روند کاهشی را طی کرد. وضعیتی ایجاد شده است که در آن عوامل بنیادی برای دلار صعودی هستند، در حالی که تحلیل تکنیکالِ روند میان مدت به نفع کاهش است.

حل مشکل سقف بدهی، خزانه‌داری ایالات متحده را مجبور می‌کند تا به بازارهای بدهی بازگردد. چنین اقداماتی نقدینگی را از سیستم مالی تخلیه می‌کند و اغلب باعث تقویت دلار می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران بدهی دولت ایالات متحده را به سهام و اوراق قرضه بسیاری از دولت‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

از ابتدای ژوئن، خزانه داری ایالات متحده سرمایه خالص ۱۳۹ میلیارد دلاری را افزایش داده است. این مقدار زیاد است، اما به دلیل انباشته شدن تقاضای متوقف شده و بافر ایجاد شده، ما شاهد کشش قابل توجه دلار یا فروش قابل توجهی در بازارهای سهام نبوده‌ایم. اما تقاضا اشباع خواهد شد و نقدینگی موجود کاهش خواهد یافت که باید به نفع دلار باشد و باد مخالفی برای بازارهای سهام و کالا است.

در عین حال شاخص دلار طی دو هفته گذشته دنباله ای از نزول اوج و پایین های کوچک را تشکیل داده است. همچنین مشاهده یک سری قله های پایین تر در تایم فریم های روزانه آسان است. در سطح جهانی، این روند از سپتامبر گذشته آغاز شده است، اما از دسامبر به صورت یک کانال نزولی بوده است. در این روند اخیر، DXY که از سطح بالای پایان ماه می برگشته است، اکنون به سمت حمایت زیر ۱۰۵ حرکت می کند.

اکنون اگر خزانه داری ایالات متحده برای آزمایش سیستم مالی در شرایطی که خلاء نقدینگی در بازار وجود دارد عجله نکند، سناریو نزولی تکنیکال کاملا در دسترس است، باید به یاد داشته باشید که این سناریو عجله نکردن برای دولت ایالات متحده کاملا ممکن است زیرا در هفته های آینده مالیات به حساب های خزانه داری سرازیر خواهد شد و دولت به راحتی جایی برای مانور دادن دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا