مشاوره جهت تبلیغات
استراتژی‌های معاملاتیبازارهای مالی

نوسان گیری چیست؟ آموزش نوسان گیری در بازار ارز دیجیتال

نوسانات قیمتی رمزارزها در بسیاری از موارد، می‌تواند فرصت‌هایی را برای کسب سود معامله‌گران فراهم کند. با این حال، این نوع از سرمایه‌گذاری‌، با ریسک‌هایی نیز همراه است. در این مقاله، به بررسی بایدها و مقدمات مربوط به کسب سود از نوسانات ارزهای دیجیتال می‌پردازیم و به صورت مختصر، انواع سبک‌های معامله‌گری و روش‌های تحلیلی را توضیح خواهیم داد.

نوسان‌گیری ارز دیجیتال چیست؟

به تخمین حرکت قیمت رمزارزها و معامله بر اساس آن در حساب‌های معاملاتی مختلف معامله رمزارز می‌گویند. در چنین شرایطی، در صورتی که شما فکر می‌کنید قیمت بالا می‌رود موقعیت خرید، و در صورتی که فکر می‌کنید قیمت کاهش می‌یابد، موقعیت فروش باز می‌کنید. بازه زمانی نوسان‌گیری می‌تواند از چند ثانیه تا چند هفته باشد و نیاز به یک روش مدون و برنامه‌ریزی شده دارد که به آن استراتژی معاملاتی می‌گویند.

نوسان‌گیری از ارزهای دیجیتال برخلاف تصور بسیاری از افراد می‌تواند کار بسیار سختی باشد و علاوه بر دانش حداقلی فاندامنتال حوزه رمزارزها، نیاز به دانش روش‌های مختلف تحلیلی، مدیریت احساسات و داشتن مدیریت ریسک و سرمایه دارد.

باید‌ها، قبل از نوسان‌گیری

برای شروع معاملات رمزارزی، شخص باید اطلاعات کافی از این حوزه داشته باشد و ریسک‌ها و قوانین مربوطه را بشناسد و در نهایت بر مبنای آن‌‌ها تصمیم بگیرد. به علاوه، باید با روش‌های مختلف تحلیلی و چگونگی استفاده از آن‌ها آشنایی داشته باشد و با استفاده از این روش‌ها و نوع شخصیت خود، استراتژی و شیوه‌نامه‌ مناسبی را برای خود بنویسد. قبل از هر چیز، باز کردن حساب و آغاز نوسان‌گیری نیازمند طی کردن مراحلی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ثبت نام در صرافی رمزارزی

اگر در یک صرافی رمزارزی حساب ندارید باید حساب خود را باز کنید.

البته باید توجه داشته باشید که بیشتر صرافی‌های رمزارزی به کاربران ایرانی اجازه ثبت نام نمی‌دهند، بنابراین باید حساب خود را در صرافی‌های ایرانی باز کنید یا صرافی‌هایی را انتخاب کنید که ثبت نام در آن‌ها نیاز به احراز هویت ندارد یا کاربران ایرانی را می‌پذیرد. از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارزی خارجی که امکان معامله ایرانی‌ها در آن وجود دارد می‌توان به CoinEx ،BingX ،Kucoin اشاره کرد که البته برای معامله در آن‌ها نیاز به وی‌*پی‌*ان با آی‌پی ثابت خواهید داشت.

واریز سرمایه

شما باید سرمایه معاملاتی خود را در وجه تتر یا رمز ارز دیگری به حسابتان واریز کنید.

امکان واریز ریالی در صرافی‌های ایرانی وجود دارد، اما برای استفاده از صرافی‌های خارجی، باید اول سرمایه خود را به تتر یا هر رمزارز دیگری (ترجیحا با کارمزد و نوسان قیمت پایین) تبدیل کنید و سپس آن را به صرافی مدنظر انتقال دهید.

تعیین استراتژی

به دستورالعملی که توسط هر فرد به صورت شخصی ایجاد می‌شود و در آن شرایط ورود به معاملات یا خروج از آن‌ها و تنظیم حد سود و حد ضرر شرح داده شده است، استراتژی معاملاتی می‌گویند.

البته این استراتژی به جز تعیین نقاط ورود و خروج می‌تواند شامل انتخاب ارز مناسب برای معامله، تایم‌فریم معاملاتی، سیستم مدیریت ریسک و سرمایه، شرایط محیطی مناسب برای نوسان‌گیری، شرایط روانی مناسب برای نوسان‌گیری، زمان مناسب از روز برای نوسان‌گیری، روز مناسب در هفته برای نوسان‌گیری و … نیز باشد.

برای رسیدن به یک استراتژی مناسب و بهینه، بهترین کار این است که قبل از شروع معامله در بازار، آن را در شرایط آزمایشی مانند معاملات دمو یا اطلاعات گذشته از قیمت آزمایش کنیم تا بتوانیم بدون دخالت دادن احساسات، نقاط ضعف و قوت آن را بشناسیم. تعیین استراتژی نیازمند آشنایی با روش‌های تحلیلی مختلف در بازار رمزارزها است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

انواع تحلیل در بازارهای مالی

  • تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال روشی است که برای ارزیابی ارزش دارایی‌ها و تشخیص موقعیت‌های معاملاتی با استفاده از بررسی سابقه تاریخی تغییرات قیمت و حجم معاملات به کار می‌رود.

برخلاف تحلیل فاندامنتال که با استفاده از معیارهایی مانند فعالیت تیم توسعه‌دهنده یا اطلاعات مربوط به کدهای قرارداد هوشمند آن، رمزارزها را ارزش‌گذاری می‌کند، تحلیل تکنیکال فقط به مطالعه قیمت و حجم معاملات می‌پردازد. تحلیل تکنیکال همچنین رایج‌ترین روش استفاده شده توسط معامله‌گران است و برای نوسان‌گیری در تایم‌فریم‌های پایین بسیار کاربردی‌تر است.

از مهم‌ترین و رایج‌ترین ابزار‌های تحلیل تکنیکال می‌توان به حمایت‌ و مقاومت، خطوط روند، میانگین‌های متحرک و الگو‌های نموداری اشاره کرد.

  • تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال به بررسی اطلاعات در دسترس درباره یک دارایی گفته می‌شود. برای مثال، کاربرد‌های یک رمزارز، تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند یا تیم توسعه‌دهنده آن می‌توانند در این دسته قرار بگیرند. هدف شما از بررسی این اطلاعات این است که تشخیص دهید، قیمت این دارایی بالا‌تر یا پایین‌تر از ارزش ذاتی آن قرار دارد و از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری درباره موقعیت‌های معاملاتی خود استفاده کنید.

  • تحلیل آن‌ چین

به تحلیلی گفته می‌شود که به بررسی شاخص‌های به‌دست‌آمده از بلاک‌ چین می‌پردازد و با توجه به قدیمی‌تر بودن بیت‌ کوین، بیشترین کاربرد آن مربوط به این رمزارز است.

از مطالعه شاخص‌‌های مختلف تحلیل آن‌ چین اطلاعاتی مانند میزان فعالیت و سلامت شبکه، رفتار وال‌ها و آدرس‌های قدیمی و همچنین چرخه‌های قیمتی رمزارز را می‌توان به دست آورد. تحلیل آنچین در نوسان‌گیری‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت کاربرد کمی دارد و بیشتر از آن برای شناسایی رفتار دسته‌های مختلف سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری بلند‌مدت استفاده می‌شود. از شاخص‌های مربوط به این تحلیل می‌توان به تعداد آدرس‌های فعال، تعداد تراکنش‌های شبکه، هش‌ریت، NUPL اشاره کرد.

انتخاب رمزارز

شما باید یک یا چند رمزارز را برای نوسان‌گیری انتخاب کنید.

اکثریت معامله‌گران برای معامله بیت‌ کوین و اتر را انتخاب می‌کنند، زیرا حرکات قیمتی آن‌ها نسبت به آلت‌ کوین‌های کوچک‌تر با استفاده از ابزارهای تکنیکال، فاندامنتال و یا آن‌چین قابل پیش‌بینی‌تر است.

البته بسیاری از معامله‌گران نیز آلت‌ کوین‌های کوچک‌تر و یا حتی شت‌ کوین‌ها را برای نوسان‌گیری انتخاب می‌کنند که این موضوع کاملا به استراتژی شما برای نوسان‌گیری وابسته است، به علاوه که معمولا آلت‌ کوین‌های کوچک‌تر پتانسیل بالاتری را برای نوسانات شدید قیمتی دارند.

باید توجه داشت که انتخاب تعداد محدودی از رمزارزها می‌تواند باعث تمرکز بیشتر در معاملات و کسب نتایج بهتر شود، بنابراین از جابه‌جایی زیاد بین چند ارز مختلف برای پیدا کردن موقعیت معاملاتی پرهیز کنید.

آغاز نوسان‌گیری

در این مرحله شما می‌توانید با استفاده از انواع سفارشات و بازارهای مختلف موجود در کارگزاری، معاملات خود را آغاز کنید. شما می‌توانید علاوه بر نوسان‌گیری، رمزارزهای خود را هولد کنید یا سبدی از رمزارزها را تشکیل دهید یا با استفاده از ابزارهای مشتقه و بدون داشتن رمزارز، از تحرکات قیمت آن‌ها سود بگیرید.

باید‌ها، حین نوسان‌گیری

تا این‌جا بایدهایی را که قبل از ورود به بازار باید آن‌ها را انجام دهید ذکر شد. در زمان انجام معاملات نیز، شما ملزم به رعایت بایدهایی هستید که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

داشتن ژورنال معاملاتی

شما برای کنترل عملکرد خود و بهبود آن در صورت نیاز، باید معاملات خود را در ژورنال معاملاتی ثبت کنید.

ژورنال معاملاتی به جایی گفته می‌شود که در آن، فرد معاملات خود و مشخصه‌های آن شامل نقاط ورود، نقاط خروج، حد سود، حد ضرر، ریسک به ریوارد، نتایج و احساسات خود را در آن ثبت می‌کند و از طریق آن، عملکرد خود را می‌سنجد و در صورت لزوم برای بهبود آن اقدام می‌کند. از ژورنال معاملاتی می‌توان شاخص‌های سنجشی مهمی را استخراج کرد که از جمله می‌توان به درصد موفقیت، ریسک به ریوارد میانگین و درادان (Draw Down) اشاره کرد.

داشتن مدیریت احساسات

شما در حین معاملات باید احساسات خود را کنترل کنید و جلوی تاثیر آن‌ها را بر معاملات خود بگیرید.

احساسات معمولی و منفی و مثبت انسان اگرچه یکی از جنبه‌های زیبا و جالب توجه زندگی را تشکیل می‌دهند، اگر در حین معامله‌گری کنترل نشوند می‌توانند به راحتی در کار شخص خلل ایجاد کنند و حتی باعث توقف او شوند. معامله‌گری فعالیتی است که به ثبات احساسی بالایی نیاز دارد. یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌هایی که یه معامله‌گر موفق را از یه معامله‌گر شکست‌خورده جدا می‌کند قدرت مدیریت احساسات است. هدف استفاده از روانشناسی در معامله‌گران به طور خلاصه این است که واکنش‌پذیری احساسی ‌آن‌ها نسبت به عوامل محیطی کم شود و در صورت شدید شدن این احساسات، واکنش درستی به آن نشان داده شود.

داشتن مدیریت ریسک و سرمایه

شما برای موفقیت بلندمدت در نوسان‌گیری باید یک سیستم مدیریت ریسک و سرمایه برای معاملات خود داشته باشید.

در معاملات سهام و ارزهای دیجیتال همیشه سطحی از ریسک وجود دارد که میزان آن وابسته به مشخصه‌های آن کلاس دارایی است. به عنوان مثال، کلاس‌های دارایی که به ما درآمد ثابت می‌دهند معمولا ریسک بسیار کمی دارند، اما متناسب با آن نیز بازده به مراتب پایین‌تری دارند.

وظیفه مدیریت ریسک و سرمایه این است که ریسک موجود در معامله هر کلاس دارایی به گونه‌ای مدیریت شود که بازدهی ما در عین حفظ سرمایه، به بالاترین سطح ممکن برسد. این حوزه شامل تعیین حداقل ریسک به ریوارد، حداقل فاصله نقطه ورود تا حد ضرر، ضرر احتمالی هر موقعیت معاملاتی (Loss Per Position) و میزان سرمایه ورودی به هر موقعیت معاملاتی می‌شود که محاسبه و میزان آن‌ها بستگی به تایم‌فریم معاملاتی، تعداد معاملات در هر روز، درصد موفقیت و روش ورود به معاملات و دیگر عوامل ثبت شده در استراتژی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله، تاز‌ه‌کاران با مفاهیم ابتدایی مانند آغاز معامله و انواع سبک‌های معاملاتی آشنا می‌شوند. همچنین، تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و تحلیل آنچین به عنوان روش‌های پرکاربرد برای تحلیل بازار و پیش‌بینی نوسانات ارز دیجیتال معرفی شده‌اند. در پایان، باید گفت که برای کسب سود از نوسانات ارز دیجیتال، باید به اصول اصلی مانند تشخیص درست روند و مدیریت ریسک و سرمایه توجه کرد و از خطاهایی مانند وارد شدن به معامله بدون تحلیل و تبعیت صرف از احساسات در تصمیم‌گیری پرهیز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا