بررسی شاخص S&P500 – یک خرداد

اس‌اندپی مخفف عبارت Standard and Poor’s Index فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است. از این فهرست جهت قیاس در معاملات، خرید و فروش سهام و نیز جهت ارزیابی عملکرد شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود.

همانطور که در چارت تایم‌فریم روزانه شاخص S&P500 مشاهده می‌شود، روند بلندمدت شاخص آمریکایی همیشه صعودی است، اما بازار اکنون در فاز اصلاح قیمتی خود قرار دارد. همچنین قیمت در تایم‌فریم پایین‌تر در یک کانال نزولی و درحال فشرده شدن است.

انتظار می‌رود روند برای میان مدت همچنان نزولی باشد و حرکت‌های مینور صعودی فرصتی برای معاملات فروش است. مهمترین مقاومت پیش روی قیمت، محدوده ۴۳۰۰ است و انتظار می‌رود با رسیدن قیمت به این ناحیه، بازار با فشار فروشندگان روبرو شود. در صورتی که افزایش فشار فروش مشاهده شود و شکست و خروج قیمت از پایین الگوی فشردگی، مسیر ریزش تا حمایت ۳۶۰۰ هموار خواهد شد.

اما بررسی احساسات در بازار نشان‌دهنده این موضوع است که بیشتر فعالین بازار عقیده دارند، روند صعودی بازار ادامه خواهد داشت، اما بر اساس مدل‌های روانشناسی بازار، زمانی که بازار در موج خوش‌بینی قرار دارد، احتمال تغییر روند وجود خواهد داشت.


در حال حاضر که بازار در فاز رضایت‌مندی قرار دارد و همچنین تمام اطلاعات اقتصادی از ایجاد احتمال یک بحران اقتصادی برای آمریکا خبر می‌دهند؛ پیش‌بینی می‌شود که روند میان‌مدت برای بازار سهام و ارزهای دیجیتال نزولی باشد.

از سمتی دیگر، بیت‌کوین در تاریخچه خود، هیچ‌گاه با بحران اقتصادی روبه‌رو نبوده است و اینکه در صورت وقوع بحران اقتصادی بیت‌کوین چه واکنشی خواهد داشت، نامشخص است. با این حال، با توجه به ماهیت پر ریسک بودن این بازار، احتمالا شکل‌گیری روند نزولی میان‌مدت یا بلند‌مدت برای این دارایی دور از ذهن نیست.

منبع : Arznow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *