اینوستونومی
تحلیل نومعرفی و بررسی پروژه

معرفی پروژه: Trias

مقدمه

وقتی به دنیای رمزارزها نگاه می‌اندازیم متوجه می‌شویم که مشکلات موجود در کدها، هک‌های فاجعه آمیزی را رقم زده است. آخرین هک‌ها مربوط به مولتی چین و کروفایننس بود که باعث تکان خوردن کل بازار شد. در دنیای کسب‌وکار یکی از ِالمان های موفقیت، حل کردن یک مشکل یا ساده سازی برای جامعه است. به این معنی که اگر ایده‌ای بتواند نیاز دسته‌ای از مردم را حل کند می‌تواند موفق شود. بنابراین اگر پروژه‌ای بتواند امنیت را برای سایر رمزارزها ایجاد کند، لطف بزرگی را به آن‌ها کرده است.

 

تریاس چیست؟

تریاس یک زیرساخت ( لایه ۱-) برای اجرای قرارداد‌های هوشمند برای هر سیستم و نرم افزاری مثل سرور، کامپیوتر، موبایل، اینترنت اشیا و… است.

چشم‌انداز تریاس، ایجاد یک زیرساخت محاسباتی همه منظوره قابل اعتماد و با امنیت بالا است که در آن هر سیستم و نرم‌افزاری فقط رفتارهای موردانتظار را اجرا کند.

تریاس از سه زیرسیستم  تشکیل شده :                                                              

 

 Leviatom: یک فضای ابری غیرمتمرکز برای ساخت و اطمینان حاصل کردن از اعتماد نود‌ها. به عبارتی دیگر اگر یک نود، یک کد مخرب یا مشکل را تشخیص ندهد، این موضوع نمایش داده می‌شود.

پروتکل اجماع تریاس HCGraph است که در همین لایه قرار دارد و کارکردش اینگونه است که پروتکل شایعه‌پراکنی بین نود‌ها وجود دارد و در صورت انجام یک حرکت اشتباه، این موضوع با سایر اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. در واقع نود‌ها صداقت یکدیگر را تایید می‌کنند.

Prometh: بررسی رفتار درست نرم‌افزار ایجاد شده و ایجادکننده نرم افزار توسط این قسمت انجام می‌شود.

 

همانطور که مشاهده می‌کنید کد‌های منبع باز وارد شده و از همان ابتدا در لجر ثبت می‌شود سپس در هر مرحله یکسری فیلتر قرار دارد تا کدهای مخرب را شناسایی کند.

MagCarta : در نهایت این کدها در زبان برنامه نویسی این پروژه یعنی MagCarta قرار می‌گیرد.

بررسی تیم و فاندر

با بررسی لینکدین این پروژه متوجه می‌شویم که دکتر Anbang Ruan، بنیانگذار تریاس، مدرک دکترای خود را در زمینه امنیت کامپیوتر از دانشگاه آکسفورد گرفته است. او بیش از ۱۲ سال تجربه تحقیقاتی گسترده در زمینه محاسبات قابل اعتماد، امنیت ابری و رمزنگاری دارد.

بقیه هم‌بنیان‌گذاران نیز مدرک مهندسی IT دارند و فارق التحصیل دانشگاه پکن هستند . صفحه رسمی آنها در لینکدین موجود است و سوابق کاری مرتبط در حوزه امنیت و بلاکچین دیده می‌شود. البته تعداد افراد تیم ۷۰ نفر اعلام شده در حالی که تعداد افراد در لینکدین پروژه ۱۲ نفر هستند.

توکنامیک

نحوه تخصیص توکن به شکل زیر است:

سرمایه‌گذاران عمومی: ۶ ٪    سرمایه‌گذاران خصوصی: ۸٪    بنیاد:۲۰٪    اکوسیستم: ۱۳٪    تیم: ۱۰٪

حامیان اولیه:۱۰٪    استخراج: ۳۰٪    مارکتینگ: ۳٪

تاکنون ۹۷.۵ ٪ از توکن‌های این رمز ارز آزاد شده و تا انتهای ۲۰۲۴ تنها ۲.۵ ٪ دیگر باقی مانده است. تعداد کل عرضه توکن ۱۰ میلیون واحد است. در زمان نگارش این متن، قیمت تریاس حدود ۳.۵ دلار است بنابراین حجم بازار این رمزارز حدود ۳۴ میلیون دلار است.

استخراج این رمزارز در می ۲۰۲۴ به پایان رسید. اما در گذشته افراد می‌توانستند با خرید Monster NFT و استیک آن در پلتفرم Dego به صورت ابری تریاس استخراج کنند. واضح هست که هر چه ارزش NFT‌ خریداری شده بیشتر باشد، مقدار استخراج شده بیشتر خواهد بود.

بعد از انتشار کل توکن‌ها سیستم استیکینگ و توکن‌سوزی برای این پروژه تعریف می‌شود تا تورم منفی در این پروژه ایجاد گردد.

بررسی قرارداد هوشمند پروژه

نیمی از توکن‌ها در بستر اسمارت‌چین قرار دارد و در پنکیک سواپ قابل معامله است. همچنین بقیه توکن‌ها تا زمان راه‌اندازی شبکه اصلی، در شبکه‌های اتریوم و ِهکوچین قرار دارد.

در قرارداد این پروژه تابع Mintable دیده می‌شود، به این معنی که امکان مینت توکن جدید و انتشار آن وجود دارد که این موضوع نکته‌ای نسبتا منفی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

اما به غیر از آن بقیه موارد به‌درستی رعایت شده است. تعداد هولدرهای آن بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفرند ولی در یک آدرس بیش از ۲۲ ٪ از عرضه کل در گردش قرار دارد!

همچنین آدرس بعدی حدود ۱۲.۸٪ از عرضه در گردش را در دست دارد که متمرکز بودن مالکیت توکن‌های این پروژه را نشان می‌دهد و این موضوع می‌تواند باعث دستکاری قیمت شود.

شرکای اصلی

Octa Innovations

شرکت اکتا پشتیبانی فنی، تحقیقاتی و بازاریابی را برای تریاس ارائه می‌دهد. اعضای اصلی آن عمدتا از دانشگاه آکسفورد و دانشگاه پکن و شرکت‌های فناوری بزرگی مانند مایکروسافت، علی‌بابا، دی‌دی و … هستند. این ونچر کپیتال چینی با تیم فنی قوی و سال‌ها تجربه تجاری در زمینه‌های مرتبط با امنیت اطلاعات فعالیت داشته است. تریاس در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۱۰ میلیون یوان از طرف این شرکت جذب سرمایه کرده است.

 

بررسی رودمپ

رودمپ این پروژه در سال‌های گذشته در راستای توسعه اکوسیستم خود طراحی شده است. به غیر از سه لایه اصلی مذکور، تریاس میزبان سه پژوه در بستر خود به نام‌های Triathon، Ethanim و Tusima است.

هر پروژه عملکرد مشخصی مانند امنیت گره، تست عملکرد، حفاظت از حریم خصوصی، ذخیره سازی داده‌ها و غیره دارد. در جلسه AMA نیز این بلاک‌چین، واجد شرایط به عنوان بستری برای استیبل‌کوین ژاپن معرفی شده است.

بطور کلی رودمپ سال ۲۰۲۳ شامل بروزرسانی‌ها، اجرای شبکه‌های آزمایشی و اصلی و سرمایه‌گذاری‌های جدید در پروژه‌های قرار گرفته روی تریاس است. تریاس دارای رودمپی مشخص و فعال در سال‌های گذشته و در سال جاری است.

 

بررسی شبکه های اجتماعی

مانند هر پروژه سالم دیگری، تریاس نیز دارای توییتر، تلگرام، لینکدین، دیسکورد و مدیوم است.

فعالیت تیم در اجرای مسابقه، برگزاری مرتب جلسات AMA  و اطلاع رسانی‌ها در این شبکه‌ها قابل توجه است.

همچنین گروه تلگرامی برای این پروژه وجود ندارد و فقط در قالب کانال در تلگرام فعالیت دارد.

با توجه به پلتفرم LunarCrush‌ در چند ماه گذشته، توییت‌های مرتبط با تریاس کاهش قابل توجهی داشته و با قیمت آن واگرایی ایجاد کرده است.

 

بررسی رقبا

تریاس خود را در دسته پروژه‌های لایه یک‌ نیز قرار داده، چرا که بستری برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) و قراردادهای هوشمند است. از نکات قابل توجه این است که می‌تواند ۱۰۰ هزار  تراکنش در ثانیه (TPS ) را تایید کند و همچنین تنها بلاک‌چینی است که برای نودهای خود دسترسی امنیت ایجاد کرده تا امنیت را بیش از پیش افزایش دهد.

 

جمع بندی

تریاس یک زیرساخت و اکوسیستم ابری غیرمتمرکز برای برنامه‌های کاربردی مقیاس‌پذیر و همه منظوره است. این پروژه با ساختار نسبتا پیچیده، دارای یک تیم مستعد با سابقه دانشگاهی و صنعتی درجه یک است. تریاس مجموعه‌ای از محصولات سازمانی، راه‌حل‌ها و یک اقتصاد توکن پایدار را ارائه می‌دهد.

چندی پیش صرافی کوکوین اعلام کرد که برای فعالیت، کاربران نیازمند اهزار هویت هستند. از آنجایی که بیش از ۸۰٪ از حجم معاملات این رمزارز در کوکوین است، این موضوع می‌تواند یک تهدید برای این پروژه باشد.

اما در آخرین جلسه AMA  در ماه می، اشاره شده است که قصد دارد در چندین صرافی متمرکز لیست شود این موضوع در کنار فعالیت‌های بازاریابی می‌تواند باعث تقاضای چشمگیری برای این رمز ارز در بازار صعودی شود.

اگرچه توکن‌های تریاس متمرکز به نظر می‌رسد اما شبکه آن به‌صورت دائو اداره می‌شود.

این رمزارز از ابتدای سال ۲۰۲۳ که بیت‌کوین تقریبا رشد دوبرابری داشته، توانسته حدود ۵۰۰ ٪ رشد را به ثبت برساند. این موضوع از آن جهت مهم است که که در این دوره زمانی، دامیننس بیت کوین صعودی بوده و آلت‌سیزنی اتفاق نیوفتاده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا