اینوستونومی
تحلیل تکنیکال روزتحلیل نو

تحلیل تکنیکال شاخص داوجونز

۱۵ بهمن ۱۴۰۲

نمودار شاخص داوجونز آمریکا در تایم‌فریم یک‌ساعته در قالب یک کانال صعودی سقف تاریخی خود را دیده است. در تایم‌فریم یک‌ساعته محدوده ۳۸۵۰۰ واحد اولین ناحیه‌ای است که قیمت می‌تواند به آن واکنش دهد. با توجه این که داوجونز در سقف کانال خود قرار دارد و همچنین افزایش قدرت فروشندگان در گام قبلی، می‌تواند قیمت را به محدوده‌ حمایت ۳۸۰۰۰ تا ۳۸۲۰۰ واحد برساند. لازم به ذکر است در صورت بازگشت قیمت به سطوح پایین‌تر به دلیل وجود نقدینگی در حمایت‌های آتی داوجونز در نواحی ۳۷۶۰۰ ، ۳۷۳۰۰ و ۳۷۰۰۰ واحد این نواحی می‌تواند برای معاملات اسکلپ جذابیت داشته باشد. همچنین مقاومت روانی ۴۰۰۰۰ واحد سر راه شاخص قرار دارد که در صورت دیدن فشار فروشنده‌ها می‌تواند برای معاملات فروش حائز اهمیت باشد.


۱۷ خرداد ۱۴۰۲

همانطور که در چارت تایم فریم روزانه شاخص داوجونز مشاهده می‌شود، مقدار شاخص پس از تشکیل اسپایک صعودی از محدوده ۲۸۶۰۰ تا ۳۴۸۰۰ دلار، چندین ماه است که در یک کانال نزولی در نوسان است. درحال حاضر، قیمت به سقف کانال نزولی رسم شده در چارت، نزدیک شده است. همچنین با توجه به تایم‌فریم پایین‌تر، بازار در فاز تریدینگ رنج است و اکنون قیمت به محدوده مقاومتی ۳۴۰۰۰ دلار در سقف تریدینگ رنج و سقف کانال نزولی رسیده است.

در صورت مشاهده فشار فروش در همین نواحی و تشکیل کندل هفتگی ریزشی قوی، روند نزولی برای شاخص داوجونز ادامه دار خواهد بود. باید به این نکته توجه کرد که با توجه به رفتار شاخص‌های آمریکایی،‌ احتمال شکست جعلی و تشکیل تله خرسی زیاد است و بهترین نقطه ورود، زمانی اتفاق می‌افتد که تله خرسی تشکیل شود. در نتیجه با توجه به سناریوهای گفته شده باید دقت بیشتری در مدیریت سرمایه داشت.

تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند تاریخ همیشه تکرار می‌شود و با بررسی گذشته حرکات قیمت، می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. در همین راستا قصد داریم نگاهی به گذشته‌ دور شاخص سهام نزدک بیندازیم و رفتار آن را در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ که جزو رویدادهای تاریخی دوران اقتصادی آمریکا بود، بررسی کنیم.

با توجه به چارت هفتگی شاخص نزدک، همانطور که مشاهده می‌شود، شاخص نزدک در سال ۲۰۰۰ موفق به تشکیل یک سقف جدید و پس از آن با شروع بحران دات کام، نزدک با ریزش ۴۰ درصدی مواجه شد و پس از اصلاح نصف موج ریزشی قبل، این شاخص در بلند مدت به روند نزولی خود ادامه داد و حدود دو برابر موج نزولی قبل، یعنی ۸۰ درصد ریزش را تجربه کرد.

این سناریو یک‌بار دیگر در سال ۲۰۰۸ قبل از بحران مالی آمریکا اتفاق افتاد. همانطور که مشاهده می‌شود، نزدک پس از طی کردن روند صعودی چندساله خود، زمانی که قیمت سقف جدید ثبت کرد، حدود ۲۵ درصد ریزش کرد و پس از پایان فاز اصلاح قیمتی و شروع بحران مالی،‌ مقدار شاخص دو برابر موج نزولی قبل، یعنی حدود ۵۰ درصد ریزش را تجربه کرد.

درحال حاضر، برای بار سوم، بازار مشکوک به تشکیل الگوی رفتاری بررسی‌شده در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ شده است. همانطور که در چارت هفتگی مشاهده می‌کنید، زمانی که شاخص نزدک در انتهای سال ۲۰۲۱ سقف جدید قیمتی ثبت کرد، بازار با ریزش حدودا ۴۰ درصدی مواجه شد و درحال حاضر، نصف موج نزولی قبلی را اصلاح کرده است.

آیا رفتار حرکتی قیمت مطابق سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ قرار است تکرار شود؟ واضح است که هیچ قطعیتی در بازار مالی وجود ندارد، اما درحال حاضر، با توجه به شرایط اقتصادی و بحرانی که پیش‌بینی می‌شود، احتمال ریزش و شروع روند بلندمدت نزولی برای بازارهای ریسک‌پذیر مانند سهام و رمزارزها، وجود دارد.

بنابراین، در صورت مشاهده فشار فروش و تشکیل کندل هفتگی نزولی قوی، ادامه روند نزولی می‌تواند محتمل باشد.


۳۰ فروردین ۱۴۰۲

مطابق تحلیل‌های قبل از شاخص داوجونز، زمانی که قیمت در کف تریدینگ رنج بود گفته شد که پتانسیل رشد تا سقف تریدنگ رنج وجود دارد و بازار از این نظریه پیروی کرد و حدود ۲۵۰۰ واحد رشد کرد.

اکنون قیمت در سقف تریدینگ رنج محدوده ۳۴۰۰ متوقف شده است و انتظار می‌رود در صورت مشاهده فشار فروش و تشکیل کندل روزانه نزولی قوی، بازار وارد فاز اصلاح قیمتی شود و مسیر ریزش تا حمایت‌های مشخص شده در چارت هموار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا