مشاوره جهت تبلیغات
تحلیل تکنیکال روزتحلیل نو

بررسی شاخص دلار DXY

چارت دلار

[mcrypto id=”۷۰۱۰″]

۲۲ آذر ۱۴۰۲

نمودار DXY در تایم‌فریم روزانه در یک کانال بلندمدت صعودی در حال حرکت است و قیمت پس از برخورد به سقف کانال ریزشی را داشته است. مومنتوم با شکست کانال نزولی مینور افزایش پیدا می‌کند و به ناحیه عرضه روزانه می‌رسد و دچار ریزش می‌شود. با توجه به انتشار اخبار فدرال رزرو ۲ سناریو برای حرکت قیمت در نظر می‌گیریم.

در سناریو اول، مومنتوم صعودی اخیر ایجاد شده به عنوان یک موج ایمپالس صعودی تلقی شده و همچنین قدرت خریدارها افزایش یافته است، بنابراین در حمایت‌ها و پس از اتمام اصلاح اخیر ورود در محدوده‌های ۱۰۰ تا ۱۰۲ واحد در جهت پوزیشن لانگ کم‌ریسک خواهد بود

در سناریو دوم قیمت به سقف کانال خود رسیده است و پس از تغییر ساختار اکنون در حال ساختن یک موج نزولی قوی بوده تا قیمت خود را به محدوده‌های کف کانال برساند. برای این سناریو، فروش در چند پله از نواحی ۱۰۴.۵ تا ۱۰۸.۵ واحد با حد ضرر و مدیریت سرمایه مناسب از ریسک کمتری برخوردار خواهد بود. برای ورودها حتما از تاییدیه‌های کندلی در تایم‌فریم‌های کوچک‌تر استفاده کنید.


۲۰ خرداد ۱۴۰۲

همانطور که در چارت تایم‌فریم روزانه شاخص دلار مشاهده می‌کنید، قیمت پس از شکست خط روند نزولی اصلی، حدود ۳.۵ درصد ریزش را طی سه هفته‌ گذشته تجربه کرد.

درحال حاضر، قیمت به خط روند نزولی تایم‌فریم پایین‌تر رسم شده، رسیده است و در تلاش برای شکست محدوده مقاومتی ۱۰۴.۵ است، اما همانطور که مشاهده می‌کنید، قدرتِ روند صعودی کم شده و در چندین تلاش نا‌موفق برای شکست خط روند نزولی، قیمت با فشار فروشندگان مواجه شده است.

سناریو قبل همچنان پا‌برجاست و انتظار داریم بازار در کوتاه مدت کمی اصلاح و استراحت قیمتی را تجربه کند. در صورت رسیدن شاخص دلار به محدوده‌ حمایتی ۱۰۲.۵ دلار و مشاهده فشار خرید، انتظار داریم قیمت موفق به شکست خط روند نزولی شود و تا محدوده مقاومتی ۱۰۶ به رشد خود ادامه دهد. در غیر این صورت، اگر حمایت ۱۰۲.۵ از دست برود، مسیر ریزش تا کف تریدینگ رنج محدوده ۱۰۱ هموار خواهد شد.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در آستانه رویدادهای اقتصادی کلان هفته آینده، با احتیاط حرکت کنند. داده‌های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) آمریکا برای ماه می در روز سه شنبه و گزارش فدرال رزرو در روز چهارشنبه، می‌تواند به طلا کمک کند تا مسیر آتی خود را بشناسد.

شاخص دلار در روز پنجشنبه حدود ۰.۷ درصد کاهش یافت و برای مدت کوتاهی به زیر ۱۰۳.۳ بازگشت. افزایش ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای اصلی در اواخر ماه گذشته متوقف شد و از اوایل ژوئن روند کاهشی را طی کرد. وضعیتی ایجاد شده است که در آن عوامل بنیادی برای دلار صعودی هستند، در حالی که تحلیل تکنیکالِ روند میان مدت به نفع کاهش است.

حل مشکل سقف بدهی، خزانه‌داری ایالات متحده را مجبور می‌کند تا به بازارهای بدهی بازگردد. چنین اقداماتی نقدینگی را از سیستم مالی تخلیه می‌کند و اغلب باعث تقویت دلار می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران بدهی دولت ایالات متحده را به سهام و اوراق قرضه بسیاری از دولت‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

از ابتدای ژوئن، خزانه داری ایالات متحده سرمایه خالص ۱۳۹ میلیارد دلاری را افزایش داده است. این مقدار زیاد است، اما به دلیل انباشته شدن تقاضای متوقف شده و بافر ایجاد شده، ما شاهد کشش قابل توجه دلار یا فروش قابل توجهی در بازارهای سهام نبوده‌ایم. اما تقاضا اشباع خواهد شد و نقدینگی موجود کاهش خواهد یافت که باید به نفع دلار باشد و باد مخالفی برای بازارهای سهام و کالا است.

در عین حال شاخص دلار طی دو هفته گذشته دنباله ای از نزول اوج و پایین های کوچک را تشکیل داده است. همچنین مشاهده یک سری قله های پایین تر در تایم فریم های روزانه آسان است. در سطح جهانی، این روند از سپتامبر گذشته آغاز شده است، اما از دسامبر به صورت یک کانال نزولی بوده است. در این روند اخیر، DXY که از سطح بالای پایان ماه می برگشته است، اکنون به سمت حمایت زیر ۱۰۵ حرکت می کند.

اکنون اگر خزانه داری ایالات متحده برای آزمایش سیستم مالی در شرایطی که خلاء نقدینگی در بازار وجود دارد عجله نکند، سناریو نزولی تکنیکال کاملا در دسترس است، باید به یاد داشته باشید که این سناریو عجله نکردن برای دولت ایالات متحده کاملا ممکن است زیرا در هفته های آینده مالیات به حساب های خزانه داری سرازیر خواهد شد و دولت به راحتی جایی برای مانور دادن دارد.


۲ خرداد ۱۴۰۲

مطابق چارت تایم فریم روزانه همانطور که مشاهده می‌شود، قیمت پس از چندین ماه ریزش بالاخره موفق به شکست کانال نزولی بلند مدت خود شد و پس از شکست و تکمیل پولبک با فشار خریداران مواجه شد.

انتظار می‌رود روند صعودی ادامه دار باشد اما این نکته را باید در نظر داشت، زمانی که کانال اصلی شکسته می‌شود، بازار وارد فاز تریدینگ رنج شده و تلاش می‌‌کند به خوبی خودش را بالای کانال و مقاومت ۱۰۲.۵ تثبیت کند.

اکنون سناریو اصلی، ادامه روند صعودی است و شرط صعود، تثبیت قیمت بالای ناحیه ۱۰۳ است. در صورت مشاهده فشار خرید، مسیر صعود تا محدوده مقاومتی ۱۰۵ هموار خواهد شد.

همچنین با بررسی‌های گزارش‌های اخیر اقتصادی، یکی از مهمترین عوامل رشد دلار، شاخص احساسات سازندگان مسکن در آمریکا بوده است. دلار آمریکا به دنبال ارزیابی قوی در مورد شاخص احساسات سازندگان مسکن که می‌توان آن را به داده‌های مثبت اقتصادی قبلی مانند خرده‌فروشی و تولیدات صنعتی قوی اضافه کرد، به بالاترین سطح خود در یک هفته گذشته رسید. شاخص احساسات سازندگان مسکن نشان می‌دهد که علی‌رغم اینکه Home Depot، بزرگ‌ترین خرده‌فروش لوازم خانگی در ایالات متحده آمریکا، گزارش درآمدزایی ضعیفی را برای سه‌ماهه اول سال جاری اعلام کرده است، آمریکایی‌ها ممکن است هزینه‌های بازسازی را از سر بگیرند.

باید خاطرنشان کرد که شاخص احساسات سازندگان مسکن آینده‌نگرتر است و ممکن است در افزایش ارزش دلار آمریکا نقش داشته باشد. جفت‌ارز USD/JPY به بالاترین سطح خود از ۳ مه رسیده است و EURUSD نیز در تصویر بزرگ، به‌ویژه اگر به زیر سطح قیمتی ۱.۰۸۲۵ سقوط کند، در یک روند نزولی قرار می‌گیرد. به طور کلی، داده‌های اقتصادی در ایالات متحده آمریکا در یک هفته گذشته قوی بوده است که به قدرت گرفتن دلار آمریکا کمک کرده است.

همچنین بایدن رئیس جمهور آمریکا و مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی درباره مذاکرات سقف بدهی با یکدیگر دیدار کردند. اما هنوز توافقی برای سقف بدهی وجود ندارد. مک کارتی در یک کنفرانس خبری گفت: توافقی حاصل نشده و احساس می‌کنم که مذاکرات سازنده بوده است.
لحن بحث نسبت به دفعات قبل بهبود یافته بود. در زمینه‌هایی که ما اختلاف نظر داشتیم، مذاکرات مفید بودند. مایل به صحبت در مورد افزایش درآمد نیستیم، مشکل در هزینه است نه درآمد. مذاکرات در سطح کارکنان ادامه خواهد یافت.

این گزارشات و اتفاقات اخیر دنیای سیاست و اقتصاد، خبر از بی‌جهتی روند بازار را در میان مدت به ما می‌دهد و سناریو محتمل برای شاخص دلار، رنج حرکت کردن بین محدوده ۱۰۳ الی ۱۰۵ طی هفته‌های آتی است.


۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

مطابق تحلیل قبل از تایم فریم روزانه شاخص دلار گفتیم که روند اصلی همچنان نزولی است و انتظار داریم تا بازار به روند نزولی خود ادامه دهد.

سناریو قبل همچنان پا برجاست و از زمانی که تحلیل قبل اراعه شد تا کنون بازار در یک محدوده رنج درحال نوسان است. تا زمانی که قیمت موفق به شکست سقف رنج محدوده ۱۰۲.۴۰۴ و کف ۱۰۰.۸۰ نشود، روند شاخص خنثی خواهد بود.

با توجه به روند اصلی و فشار فروش در بازار، انتظار داریم با شکست حمایت ۱۰۰.۸ ، مسیر ریزش تا حمایت ۹۹.۶۶ هموار خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید بازار منتظر گزارش امروز فدرال رزو آمریکا است و بازار می‌تواند نوسانات شدیدی را تجربه کند.
همچنین پس از اعلام نرخ گزارشات اگر بازار با فشار خرید مواجه شد و شاخص دلار موفق شد بالای محدوده مقاومتی مشخص شده ۱۰۲.۴۰۴۰ تثبیت شود، روند صعودی جدیدی شکل خواهد گرفت.


۲۹ فروردین ۱۴۰۲

مطابق تحلیل های قبل از شاخص دلار، قیمت تا سطح حمایتی ۱۰۰.۸۰ که از قبل مشخص شده بود به ریزش خود ادامه داد و از همان ناحیه یک برگشت رو به بالا را ثبت کرد. اکنون به نظر می‌رسد که قیمت به پایان رشد کوتاه‌مدت خود رسیده است و در تایم‌فریم‌های پایین‌تر، ضعف در ادامه روند صعودی آن مشاهده می‌شود.

انتظار می‌رود روند نزولی ادامه‌دار باشد و قیمت کف‌های پایین‌تری را ثبت کند. در صورت شکست محدوده ۱۰۰.۸۰ مسیر ریزش تا حمایت پرتقاضای ۹۹.۷۰ هموار خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که شیب کانال نزولی افزایش یافته است و همچنین قیمت قدرت زدن سقفی بالاتر از سقف قبلی خود را ندارد. اگر کندل روزانه، یک کندل نزولی قدرتمند باشد، مسیر ریزش هموار خواهد شد و انتظار می‌رود مجددا بازار کریپتوکارنسی با یک فشار خرید کوتاه مدتی روبرو شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا