اینوستونومی
طلامفاهیم پایه

آموزش سرمایه گذاری روی طلا | نکات مهم که باید بدانید!

طلا به‌دلیل ارزشی که از دیرباز تاکنون نزد عموم مردم داشته است، یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. این فلز گران‌بها یک دارایی امن محسوب می‌شود که در زمان بروز تنش در دنیا و نا امنی در سایر بازارهای مالی، معامله‌گران زیادی را جذب می‌کند.

از آنجاییکه بازار خرید و فروش طلا تنوع زیادی دارد، مورد توجه اغلب سرمایه‌‌گذاران قرار می‌گیرد. طلا، به‌عنوان ابزاری برای تنوع بخشیدن به پرتفوی سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود.

البته تنوع خود این بازار موجب شده تا سرمایه‌گذاران برای انتخاب بهترین روش سرمایه‌گذاری در طلا کمی مردد شوند. در این مقاله، سعی داریم به بیان مطالب آموزنده در رابطه با سرمایه‌گذاری در طلا و سکه بپردازیم.

سرمایه‌ گذاری در طلا

از آنجا که طلا نوسان قیمتی زیادی نشان نمی‌دهد و همواره قیمت آن در حال رشد بوده، ‌می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

نکات سرمایه گذاری روی طلا

سرمایه‌گذاری در طلا روش‌های مختلفی دارد، شما می‌توانید طلا را به‌صورت فیزیکی تهیه و نگهداری کنید یا در صندوق‌های پس‌انداز طلا سرمایه‌گذاری خود را انجام دهید. خرید طلای فیزیکی، خود انواع مختلفی دارد که در ادامه از آن‌‌ها نام خواهیم برد.

خرید طلای زینتی

یکی از روش‌های پس‌انداز طلا،‌خرید طلای زینتی برای استفاده شخصی است. البته توجه داشته باشید هزینه‌ای که برای خرید این نوع از طلا پرداخت می‌شود، شامل هزینه وزن طلا به اضافه اجرت و کارمزد طراحی و ساخت آن می‌شود.

می‌توانید طلای زینتی خریداری کنید و پس از نگهداری و یا استفاده آن را با افزایش قیمت در زمان مناسب بفروشید. به دلیل اینکه قیمت طلا همیشه در طول تاریخ در حال رشد بوده و هیچگاه به عقب بازنگشته است، می‌توان روی سود آن حساب کرد.

صندوق سرمایه‌ گذاری طلا (Gold Fund)

اغلب سرمایه‌گذاری در طلا را همان روش سنتی، یعنی خرید طلای زینتی از طلافروشی‌ها می‌دانند. در حالی که در سال‌های اخیر روش‌های متنوع دیگری نیز به وجود آمد که اخیرا در کشور ما نیز به بهره‌برداری رسیده است. صندوق سرمایه گذاری طلا، ابزاری قابل معامله در بورس است که سپرده سرمایه‌گذاران را در اوراق سکه و شمش طلا سرمایه‌گذاری می‌کند.

افراد با هدف اینکه از طریق مدیریت حرفه‌ای صندوق بازدهی بهتری از بازار طلا و شمش کسب کنند و کمتر با مشکلات خرید و فروش مواجه شوند، در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

لازم به ذکر است که صندوق سرمایه‌گذاری طلا با هدف رفع مشکلات مربوط به نگهداری از طلا و سکه در بازارهای فیزیکی ایجاد شده است. در این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با کمترین مقدار سرمایه وجود دارد و کارکزدها بسیار پایین است.

انجام معاملات طلا، به این شکل بسیار ساده و نقدشوندگی در این بازار بسیار زیاد است. معامله در این صندوق‌ها مانند معاملات بورس از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین انجام می‌شود.

خرید طلای دست دوم

طلای دست دوم همان طلای کارکرده و استفاده شده است که دوباره به طلافروشی‌ها فروخته می‌شود. برخی از طلافروشی‌ها طلایی را که مشتری پس از استفاده به آن‌‌ها می‌فروشد، دوباره برای فروش می‌گذارند. این طلاها به‌دلیل اینکه اجرت طراحی و ساخت را ندارند، قیمت کمتری نسبت به طلاهای نو دارند. معمولا افراد برای سرمایه‌گذاری این نوع طلا را انتخاب می‌کنند.

خرید طلای آب شده

طلای آب شده، طلای دست دوم است که طلافروشی‌‌ها پس از خرید از مشتری‌ها آن را برای ذوب شدن به مراکز ری‌گیری می‌فرستند. خرید این نوع طلا، علاوه بر این که اجرت و کارمزد ندارد، مالیات نیز ندارد.

این نوع طلا پس از ذوب شدن به شکل مفتول در می‌آید و وزن آن بر روی تکه طلا درج خواهد شد. در خرید این نوع طلا حتما دقت لازم را به خرج دهید و سعی کنید تکه‌های کوچک را بخرید تا از خالصی آن اطمینان بیشتری داشته باشید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

طلا، به‌عنوان یک کالای با ارزش جهانی و با مقبولیت عام به شکل‌های مختلف ممکن است خرید و فروش شود. بازار طلا در حال رقابت با سایر بازارهای داخلی و جهانی است و مزایا و معایب خاص خود را دادد که در ادامه به برخی از آن‌‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • به عنوان پوششی در برابر تورم
 • دارایی امن در وضعیت بحرانی اقتصاد
 • تنوع بخشی به سبد خرید سرمایه گذاران

معایب

 • تاخیر در عملکرد بالقوه در طول زمان
 • سرمایه گذاری به دلیل ترس از ریزش بازارهای دیگر
 • پیچیدگی محاسبه ریسک،‌ جریان نقدینگی و مالیات

سرمایه گذاری در سکه

سرمایه گذاری در سکه به معنای خرید انواع سکه؛ سکه امامی، ‌سکه تمام بهار،‌ نیم بهار، ربع سکه و سکه گرمی است.

سرمایه‌گذاری در سکه به‌منظور کسب سود و برای طولانی مدت، به‌عنوان پشتوانه مالی انجام می‌شود. برخلاف تصور بسیاری از مردم، بازار سکه مانند بازار طلا حرکت نمی‌کند. سکه به‌دلیل ماهیتش که از طلا ساخته شده است، تحت تاثیر بازارهای جهانی و قیمت روز طلا در دنیا قرار می‌گیرد. همچنین، به دلیل اینکه تنها در کشور تولید می‌شود، قیمت آن تحت تاثیر عوامل داخلی نوسان نشان می‌دهد.

بازار سکه، به‌دلیل رشد بالا و بازدهی خوبی که از خود نشان داده به یکی از پرطرفدارترین بازارها در ایران تبدیل شده است. روند قیمت سکه طی سال‌های اخیر بیشترین رابطه را با بازارهای جهانی پیدا کرده و کمتر تحت تاثیر اتفاقات سیاسی قرار می‌گیرد.

برای خرید سکه باید به سال ضرب (تولید) آن توجه کنید. سال تولید تمام سکه‌های جدید باید از سال ۸۶ به بعد باشد،‌ در غیر این صورت در زمان فروش با قیمت کمتری به فروش می‌رسد. همچنین، بهتر است بدانید که نوسان قیمت در بازار سکه تمام بهار، بیش از سایر سکه‌ها است. ربع سکه به‌دلیل قیمت پایین‌تر تقاضای بیشتری دارد.

مزایا و معایب سرمایه‌ گذاری سکه

بهتر است، پیش از اینکه سرمایه خود را وارد بازار سکه کنید، کمی با مزایا و معایب خرید آن آشنا شوید. این نکته را در نظر داشته باشید که سوددهی در انواع سکه می‌تواند متفاوت باشد. سکه ممکن است نسبت به سال ضرب، پرتقاضا و کم تقاضا بودن، بازده متفاوتی نشان دهد. در حالت کلی، مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازار سکه می تواند به شرح زیر باشد:

مزایا

 • نقدشوندگی بالا
 • بازدهی فوق العاده
 • خرید و فروش راحت

معایب

 • ریسک بالا در کوتاه مدت
 • شرایط نگهداری دشوار
 • تاثیرپذیری زیاد از اخبار

تفاوت و شباهت‌ سرمایه گذاری در طلا و سکه

به این نکته توجه داشته باشید که در بازار طلا،‌ قیمت بر حسب ارزش انس جهانی تعیین می‌شود،‌ در صورتی که قیمت ارز و تورم از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه هستند. از این رو،‌ ریسک و بازدهی در بازار سکه نسبت به بازار طلا بیشتر است.

از دیگر تفاوت‌های بازار طلا و سکه می‌توان به اجرت ساخت در خرید طلا اشاره کرد. هنگام خرید طلا شما اجرتی بابت طراحی پرداخت می‌کنید که زمان فروش آن از مبلغ کلی کسر می‌شود. در حالی که برای خرید سکه چنین نیست.

علاوه بر این‌ها، در مقایسه سرمایه‌گذاری طلا و سکه می‌توان به این نکته اشاره کرد که خرید و نگهداری طلا با ریسک کمتر و نقدشوندگی بالاتر همراه است و نوسان کمتری نشان می‌دهد.

با این وجود، طلا و سکه، هر دو در کشور از شرایط و نرخ نقدشوندگی مناسبی برخوردار هستند و محدودیت خاصی در خرید و فروش آن‌ها وجود ندارد.

بهترین روش سرمایه گذاری در طلا

اینکه کدام گزینه برای سرمایه‌گذاری مناسب است، به هدف شما از سرمایه‌گذاری بستگی دارد. برخی از افراد طلای زینتی را هم برای استفاده شخصی و هم برای حفظ ارزش پول‌شان نگهداری می‌کنند. در مقابل، افرادی هستند که خرید سکه را به‌دلیل ریسک کمتر و عدم پرداخت اجرت و کارمزد، انتخاب بهتری می‌دانند.

سخن پایانی

با افزایش پیوسته تورم بسیاری از افراد به فکر راهی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود می‌افتند. در کشور ما سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا به دلیل مزایا و بازدهی مناسبی که دارد،‌ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. البته این نکته که برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیاز به آموزش‌ حرفه‌ای وجود دارد را نمی‌توان نادیده گرفت.

ما در این مقاله سعی کردیم، انواع راه‌های سرمایه‌گذاری در این بازار را معرفی کنیم و اطلاعات مفیدی در خصوص آن در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا