مشاوره جهت تبلیغات
تحلیل تکنیکال روزتحلیل نو

تحلیل تکنیکال انس جهانی طلا

چارت طلا

[mcrypto id=”۷۰۰۴″]

۲۷ دی ۱۴۰۲

نمودار انس جهانی طلا در تایم فریم ۴ساعته به محدوده مهم تقاضای خودش رسیده است. در گذشته نمودار قیمت دو مرتبه از این محدوده رشد کرده است. محدوده حمایتی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ دلار پیوت مهمی برای قیمت است که در صورت حمایت می‌تواند رشد کند و درصورت از دست رفتن این ناحیه احتمالا تا محدوده حمایتی ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۷ دلار کاهش قیمت داشته باشیم.
همچنین محدوده‌های مقاومتی ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۲ دلار و ۲۰۴۱ تا ۲۰۴۴ دلار در گام بعدی و همچنین نواحی ۲۰۶۱ تا ۲۰۷۰ دلار در سطوح بالاتر برای معاملات فروش در دسترس خواهند بود.

۱۲ دی ۱۴۰۲

نمودار انس در تایم‌فریم ۴ساعته در قالب یک کانال صعودی در حال حرکت است. مقاومتی در محدوده ۲۰۷۰ تا ۲۰۹۰ دلار سد راه انس شده است این محدوده یک بار با شدو پس زده شده و در حال دست و پنجه نرم کردن با این ناحیه است. در صورت عبور قیمت از این مقاومت، ناحیه ۲۱۵۰ تا ۲۲۰۰ دلار تارگت بعدی قیمت خواهد بود. در میان‌مدت حمایت‌های ۲۰۱۶ دلار ، ۱۹۷۰ و حمایت اصلی ۱۹۵۰ دلار می‌تواند محدوده‌های مناسبی برای خریداران باشد.


۱۵ آذر ۱۴۰۲

نمودار انس جهانی طلا در تایم فریم هفتگی و تحلیل بلندمدت آن را مشاهده می کنید. قیمت در یک کانال صعودی در حال پیشروی است، با این فرض که قیمت به اندازه گام قبلی حرکت می‌کرد، باید تارگت خود را در ناحیه ۲۴۵۰ تا ۲۶۵۰ دلار را ببیند.

اکنون ۲ سناریو را برای انس طلا در نظر می گیریم، در سناریوی اول قیمت باید به مسیر خود در بلند مدت ادامه دهد و قیمت‌های گفته شده را ببیند که اتفاقا سقف کانال صعودی رسم شده نیز است.
در سناریوی دوم با توجه به رنج شدن قیمت و همچنین اصلاح زمانی نمودار، به نظر می رسد قیمت قصد رسیدن به قیمت‌های بالاتر را نداشته باشد. زمانی می‌توانیم به این سناریو فکر کنیم که ضعف خریداران را در ناحیه ۲۱۰۰ دلار مشاهده کرده و شکست این ناحیه به صورت پرقدرت رخ ندهد و تثبیت قیمتی را بالای این محدوده نداشته باشیم .

لازم به ذکر است این تحلیل برای بلندمدت بوده و تایم‌فریم نمودار هفتگی است.


۱۵ آبان ۱۴۰۲

نمودار انس طلا در تایم فریم ۴ ساعته بعد از خارج شدن از کانال بلند مدت نزولی خود از چرخه اسپایک خارج شده و در یک کانال صعودی در حال حرکت است. محدوده مقاومتی ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰ دلار پتانسیل بازگشت قیمت را به عنوان سقف تاریخی خواهد داشت.

با توجه به خریدهای سنگین بانک‌های مرکزی و در صورت بالا گرفتن تنش‌های نظامی منطقه می توان اهداف بالاتری را برای انس در نظر داشت و البته با هر آتش بس، ریزشی موقت و هیجانی در طلا اتفاق خواهد افتاد. در ناحیه حمایتی ۱۹۵۰ دلار با توجه به نقدینگی موجود می توان انتظار واکنش ۱۰۰ پیپی را از این ناحیه داشت.


۹ مرداد ۱۴۰۲

نمودار انس در تایم فریم روزانه در کف کانال صعودی خود در حال پیشروی است. محدوده حمایتی ۱۸۸۵.۵ تا ۱۹۰۲.۵ دلار به عنوان ناحیه تقاضای اصلی طلا اخیرا دیده شده است. همچنین محدوده ۱۹۸۵.۵ تا ۱۹۹۳ دلار در تایم روزانه به عنوان عرضه اصلی و ناحیه ورود اسمارت تریدرها شناسایی شده است.
اما در تایم فریم ۴ ساعته ناحیه ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۰ دلار محدوده تقاضایی است که با خط روند داینامیک صعودی طلا نیز تلاقی دارد. در همین تایم‌فریم، سطح ایجاد شده در قیمت ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۰ دلار موقعیت مناسبی را برای معاملات فروش فراهم کرده است.
همچنین در تایم‌فریم یک ساعته محدوده ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۵ ناحیه شکسته شده اخیر طلا بوده و درصورت مشاهده فشار فروشندگان و تاییدیه کندلی، جهت ورود، مناسب ارزیابی می شود. لازم به ذکر است معاملات در جهت فروش به دلیل فشار فروشندگان و کندل‌های نزولی پرقدرت تا زمان ایجاد تقاضای جدی در بازار، از ریسک کمتری برخوردار خواهند بود.


۲۸ تیر ۱۴۰۲

با توجه به چارت تایم‌فریم روزانه طلا، در تحلیل قبل گفته‌ شد که قیمت به محدوده‌های حمایتی مهمی نزدیک شده است. محدوده ۱۸۹۰ الی ۱۹۰۰ دلار یک ناحیه پرتقاضا برای طلاست، زیرا در این محدوده یک گره معاملاتی مهم وجود دارد و کف کانال صعودی رسم شده است. همچنین با توجه به تایم‌فریم پایین‌تر،‌ بازار در فاز تریدینگ رنج قرار دارد و اکنون قیمت به محدوده کف آن نزدیک شده است.

همچنین در ادامه نیز اشاره شد که انتظار می‌رود ریزش تا حمایت ۱۸۹۰ دلار ادامه‌دار باشد و با رسیدن قیمت به نواحی ذکر شده، در صورت تثبیت قیمت و مشاهده فشار خریداران، روند نزولی و موج اصلاحی به پایان برسد و بازار روند اصلی و صعودی خود را ادامه دهد.

اکنون پس از گذشت چندهفته، بازار به تحلیل ما احترام گذاشت و قیمت دقیقا از محدوده حمایتی ۱۸۹۰ دلار که از قبل مشخص شده بود، با فشار خریداران مواجه شد و موج صعودی جدیدی برای طلا را شاهد بودیم.

درحال حاضر قیمت به محدوده مقاومتی ۱۹۸۰ دلار که در تحلیل قبل مشخص شده بود، رسیده است. با توجه به قدرت خریداران، احتمال این‌ که روند صعودی ادامه‌دار باشد زیاد است اما قبل از آن بازار نیاز به اصلاح قیمتی کوتاه مدت دارد. در صورت اصلاح قیمت و تثبیت بالای حمایت ۱۹۶۶ دلار، مسیر رشد قیمت تا محدوده بین ۱۹۸۷ و مقاومت روانی ۲۰۰۰ دلار، هموار خواهد شد.لطفا برای بررسی دقیق‌تر تحلیل قبل را مشاهده کنید


۲۰ تیر ۱۴۰۲

با توجه به چارت تایم فریم روزانه، روند اصلی همچنان نزولی بوده و در حال حاضر، قیمت به سقف کانال نزولی خود رسیده است. همچنین با توجه به تایم فریم پایین‌تر، روند بازار خنثی است و در یک محدوده رنج نوسان می‌کند.

درحال حاضر، قیمت به محدوده مقاومتی ۱۹۳۰ دلار، سقف تریدینگ رنج و سقف کانال نزولی خود رسیده است. در صورت مشاهده فشار فروشندگان، مسیر ریزش تا کف تریدینگ رنج محدوده ۱۸۹۵ دلار هموار خواهد شد، اما درصورتی که قیمت موفق به شکست خط روند نزولی شود و بتواند خودش را بالای سقف تریدینگ رنج محدوده مقاومتی ۱۹۳۳ دلار تثبیت کند، روند صعودی جدیدی را برای طلا متصور می‌شویم.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار، در جدید‌ترین نظرسنجی هفتگی معتبر کیتکو‌نیوز، پس از دو هفته سنتیمنت نزولی در بازار، این‌بار در میان معامله‌گران و تحلیل‌گران وال‌استریت، سنتیمنت به‌سمت صعود طلا رفته است. این درحالی‌ست که در میان سرمایه‌گذاران خرد، سنتیمنت به‌طور مساوی بین صعود و نزول بازار تقسیم شده است و انتظار رنج شدن بازار را دارند.

رئیس موسسه فیوچرز و آپشن فونیکس، کوین گریدی گفت؛ درحال حاضر شرایط بازار طلا در بازه کوتاه مدت پتانسیل رشد بیش‌تری دارد، اما تاکید کرد که سرمایه‌گذاران باید صبور باشند و فعلا وارد بازار طلا نشوند، زیرا همچنان عدم شفافیت در سیاست فدرال رزرو، در رابطه با مسیر آینده سیاست پولی موج می‌زند. کوین گریدی، رئیس موسسه فیوچرز و آپشن فونیکس، با توجه به شرایط حال‌حاضر بازار، انتظار رشد بیش‌تر طلا را دارد. با این حال او گفت، عدم شفافیت فدرال رزرو در مورد مسیر آینده سیاست پولی باعث شده است که بسیاری تصمیم جدی برای ورود به بازار طلا نداشته باشند.

وی افزود که سرمایه‌گذاران طلا همچنان در فاز بی‌تصمیمی قرار گرفته و در بین محدوده ۱۹۴۵ الی ۱۹۵۵ دلار حجم زیادی از پول وجود دارد. پس باید صبر کنیم تا قیمت از این منطقه عبور کند تا کمی شفافیت در بازار به‌وجود آید و برای انجام اینکار نیاز است تا سیاست فدرال‌رزرو شفاف شود.

اگر فدرال‌رزور به‌طور شفاف مشخص کند که کارش با افزایش نرخ بهره به اتمام رسیده است، طلا شانس بازگشت به سقف ۲۰۰۰ دلار را دارد در غیر این صورت روند طلا نزولی باقی می‌ماند.

همچنین رئیس استراتژی کالا در بانک ساسکو، اوله هانسن، گفت که نسبت به بازار طلا ذهنیت مثبت و صعودی دارد، زیرا هفته گذشته با وجود بازده اوراق ۱۰ ساله که به بالای ۴٪ رسید، قیمت طلا هم موفق به تثبیت بالای مقاومت مهمی شد.

آدریان دی، شخصیتی که اخیرا در مورد روند طلا نظر خنثی و بی‌طرفی داشت، اکنون احتمال صعود بیشتر طلا را پیش‌بینی می‌کند، زیرا داده‌های ضعیف اشتغال‌، از این مسئله که فدرال رزرو به سرعت در حال نزدیک شدن به پایان چرخه انقباضی خود است، حمایت می‌کنند.

اداره آمار کل، روز جمعه اعلام کرد، ۲۰۹ هزار شغل (که این عدد کم‌تر از انتظارات بود) در ماه ژوئن ایجاد شده است و این درحالی است که اقتصاددانان به دنبال رشد بیشتر اشتغال در حدود ۲۴۴‌ هزار بودند.

در آخر آدریان دی افزود که گرچه آخرین نرخ اشتغال در آمریکا قوی اعلام شد، اما باز هم کمتر‌ از حد انتظارات بود. با این وجود، این ماه یک افزایش نرخ بهره دیگر به بازار تحمیل شد. این افزایش درحال حاضر مشخص شده است، ولی بازار می‌تواند به آرامی رشد از دست رفته خود را دوباره جبران کند؟


۱۲ تیر ۱۴۰۲

مطابق چارت تایم فریم ۲ ساعته طلا، همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت در یک کانال نزولی در نوسان است. هفته‌ی گذشته قیمت با رسیدن به محدوده حمایتی ۱۸۹۰ دلار با فشار خریداران مواجه شد و یک حرکت اصلاحی رو به بالا را تجربه کردیم. اکنون موج اصلاحی به پایان رسیده است و انتظار ادامه‌ی روند نزولی را داریم، چراکه قیمت به محدوده مقاومتی مهم ۱۹۲۳ دلار که در چارت مشخص کردیم، رسیده و کندل نزولی قوی تاییدیه جهت ورود به معامله فروش را شاهد هستیم.
در صورت مشاهده ادامه فشار فروش، مسیر ریزش تا حمایت ۱۸۹۰ دلار هموار خواهد شد و پس از رسیدن به این ناحیه، اگر حمایت ذکر شده شکسته شود، ریزش تا حمایت مهم بعدی یعنی ناحیه ۱۸۶۰ دلار ادامه‌دار خواهد بود.


۱۱ تیر ۱۴۰۲

مطابق چارت تایم فریم روزانه طلا، در تحلیل قبل گفتیم که انتظار ادامه ریزش طلا تا محدوده حمایتی ۱۸۹۰ دلار را داریم. همچنین تاکید کردیم که طلا همراه با یک خبر، به سرعت تا محدوده ۱۸۹۰ دلار با ریزش قیمت مواجه می‌شود و در صورت رسیدن و تثبیت قیمت بالای این محدوده حمایتی، انتظار تغییر روند را برای طلا داریم.

اکنون پس از گذشت یک هفته، بازار مطابق سناریوی گفته شده پیش رفت و قیمت پس از نشست فدرال رزرو، با ریزش شارپی تا محدوده حمایتی ۱۸۹۳ دلار (که از قبل مشخص کردیم) همراه شد و از همان محدوده با فشار خریداران روبرو شدیم.

همانطور که مشاهده می‌کنید، اکنون با توجه به چارت تایم فریم روزانه طلا، قیمت درحال تثبیت بالای خط روند صعودی رسم شده است، اما شرط صعود طلا برای میان مدت، شکست خط روند نزولی تایم فریم پایین‌تر و بسته شدن کندل هفتگی بالای ۱۹۱۹ دلار است. در صورت شکست خط روند نزولی و تکمیل پولبک، مسیر رشد قیمت تا محدوده مقاومتی ۱۹۴۲ هموار خواهد شد، اما اگر قیمت موفق به شکست خط روند نزولی نشود و فروشندگان قیمت را به زیر ۱۹۱۹ دلار برسانند، طلا یک بار دیگر به سمت حمایت ۱۸۹۰ دلار به ادامه‌ حرکت نزولی خود می‌پردازد.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار، هفته‌ گذشته گزارش بیکاری و GDP ایالات متحده انتشار شد. درخواست برای مزایای بیکاری در هفته گذشته به بیشترین میزان از اکتبر ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

بر اساس برآورد سوم دفتر تحلیل اقتصادی، GDP سه‌ماهه اول ایالات‌متحده با افزایش قابل‌توجهی به ۲ درصد پیشرفت سالانه بازنگری شده است. عامل GDP قوی‌تر، تعدیل صادرات و رشد هزینه مصرف‌کنندگان بوده است.

مخارج مصرف کننده که موتور محرک اقتصاد ایالات متحده محسوب می‌شود با سرعت ۴.۲ درصد در سه ماهه اول سال افزایش یافته که بیشترین میزان در نزدیک به دو سال اخیر است.

با توجه به داده اشتغال و GDP که بهتر از برآوردها منتشر شد، شاخص دلار حدود ۰.۳۵ درصد تقویت شده است.

همچنین در آخرین تحلیل و بررسی چرخه طلا، موسسه کرسکت کپیتال، اشاره به این دارد که گام بعدی طلا احتمالا یک حرکت صعودی شیب‌دار در قیمت‌ها خواهد بود، چراکه:


۷ تیر ۱۴۰۲

مطابق چارت تایم‌فریم روزانه طلا، همانطور که مشاهده می‌کنید، زمانی که قیمت به سقف تاریخی خود در محدوده مقاومتی ۲۰۶۷ دلار برخورد کرد، با فشار فروشندگان مواجه شد و اکنون حدود ۲ ماه است که این اصلاح قیمت ادامه‌دار بوده و در یک کانال نزولی درحال نوسان است.

درحال حاضر با توجه به چارت تایم فریم روزانه، قیمت به محدوده‌های حمایتی مهمی نزدیک شده است. محدوده ۱۸۹۰ الی ۱۹۰۰ دلار یک ناحیه پرتقاضا برای طلاست، زیرا در این محدوده یک گره معاملاتی مهم وجود دارد و کف کانال صعودی رسم شده است. همچنین با توجه به تایم فریم پایین‌تر،‌ بازار در فاز تریدینگ رنج قرار دارد و اکنون قیمت به محدوده کف آن نزدیک شده است.

انتظار می‌رود ریزش تا حمایت ۱۸۹۰ دلار ادامه‌دار باشد و با رسیدن قیمت به نواحی ذکر شده، در صورت تثبیت قیمت و مشاهده فشار خریداران، روند نزولی و موج اصلاحی به پایان برسد و بازار به ادامه‌ روند اصلی صعودی خود بپردازد.

توجه داشته باشید که ممکن است، طلا همراه با یک خبر مهم، به سرعت تا حمایت ۱۸۹۰ دلار ریزش قیمت را تجربه کند و فقط درصورتی که قیمت موفق به تثبیت بالای محدوده ۱۹۰۰ دلار شود، انتظار می‌ر‌ود مسیر صعود و رشد قیمت تا اهداف بالا‌تر هموار شود. محدوده‌های مقاومتی پیش‌روی قیمت به‌ترتیب، ۱۹۴۳ دلار و پس از آن ۱۹۸۶ دلار است.

با توجه به سنتیمنت بازار این هفته، ۲۲ معامله‌گر و تحلیل‌گر وال استریت در نظرسنجی معتبر طلای کیتکو شرکت کردند که حدود ۵۰ درصد آنها، انتظار دارند روند بازار در کوتاه‌مدت نزولی باشد و حدود ۴۱ درصد آنها انتظار صعود را از بازار طلا دارند و در آخر حدود ۹ درصد انتظار دارند، طلا در یک محدوده رنج نوسان کند.

با توجه به گفته‌های جیمز استنلی، استراتژیست سر‌شناس و ارشد بازار در FOREX.COM، می‌توان برداشت کرد که وی نسبت به نوسانات اخیر طلا دل‌سرد شده است، زیرا انتظار بازگشت قیمت به سطح ۲۰۰۰ دلار را داشت. همچنین وی اظهار داشت، تورم، بانک مرکزی آمریکا فدرال رزرو را مجبور به حفظ سیاست هاوکیش خود خواهد کرد که این داستان می‌تواند برای طلا بسیار چالش‌برانگیز باشد.

امروز چهارشنبه، راس ساعت ۱۷ به وقت ایران، سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا برگزار خواهد شد. در آخرین سخنرانی پاول و مقامات فدرال رزرو، به وضوح می‌توان اختلاف نظر را میان‌شان مشاهده کرد. پاول عنوان کرد که هم‌نظر با سایر همکارانش، اقدام به دو مرحله افزایش نرخ بهره در جلسات آتی خواهد کرد، اما دالی، عضو بانک مرکزی آمریکا بیان داشت که دو افزایش نرخ بهره تنها یک پیش‌بینی است و ما به‌طور قطع از این مسئله اطمینان نداریم!

در حال حاضر، قیمت‌گذاری فعلی بازار نسبت به وضعیت نرخ بهره توسط فد به این صورت است:

– ماه جولای: افزایش نرخ بهره (احتمال ۷۷ درصد)
– ماه سپتامبر: مجددا توقف افزایش نرخ بهره (احتمال ۶۷ درصد)
– امسال کاهش نرخ بهره‌ رخ نخواهد داد.
– نرخ ترمینال ۵.۵ درصد

باید منتظر ماند و دید که با توجه به احتمال رکود شدید، فدرال رزرو تا چه میزان می‌تواند نرخ بهره را افزایش دهد.


۳۱ خرداد ۱۴۰۲

با توجه به چارت تایم فریم ۱ ساعت و مطابق تحلیل قبل، گفتیم که انتظار می‌رود طلا به روند نزولی خود ادامه دهد و فروشندگان قیمت را به محدوده کف رنج ۱۹۳۶ دلار برسانند. همچنین، در صورت رسیدن قیمت به کف تریدینگ رنج و تثبیت بالای محدوده ۱۹۳۰ دلار و تشکیل کندل صعودی قوی و مشاهده فشار خریداران، مسیر رشد تا سقف تریدینگ رنج یک‌بار دیگر هموار خواهد شد.

درحال حاضر، بازار مطابق تحلیل پیش رفته و از محدوده‌ای که ارائه شد تاکنون، حدود ۲۹۰ واحد ریزش را در طلا شاهد بودیم و اکنون قیمت به محدوده کف تریدینگ رنج رسیده است. سناریو محتمل در صورت تثبیت قیمت طلا بالای حمایت ۱۹۳۰ دلار و تشکیل الگوی برگشتی، رشد و اصلاح قیمت تا محدوده مقاومتی ۱۹۵۰ دلار را برای طلا متصور هستیم.

با توجه به سخنرانی امروز رئیس فدرال رزرو آمریکا در ساعت ۱۷:۳۰، انتظار می‌رود بازار نوسانات زیادی را تجربه کند و امکان دارد شکست جعلی از کف تریدینگ رنج برای مدتی کوتاه اتفاق بیفتد، در نتیجه رعایت مدیریت سرمایه و صبوری برای تاییدیه ورود به معامله از مهم‌ترین نکاتی است که امروز باید به آن توجه داشت.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار مالی جهانی قیمت طلا در روز سه‌شنبه به دلیل اینکه بازارها منتظر نشانه‌های بیشتر در مورد سیاست‌های پولی آمریکا در این هفته بودند، اندکی تغییر کرد. پس از اینکه گزارش شاخص وام‌دهی چین برای اولین‌بار طی ۱۰ ماه گذشته، با کاهش زیادی مواجه شد و همچنین روی قیمت مس هم تاثیر زیادی گذاشت و باعث شد با ریزش قیمت روبرو شود.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، امروز و فردا گزارش نیمه اول سال را به کنگره ارائه خواهد کرد و پاسخگوی سوالات اعضای کنگره خواهد بود. پاول باید به جمهوری‌خواهان اطمینان دهد که فدرال رزرو از کمپین خود برای مهار قیمت‌ها عقب‌نشینی نکند و در عین حال نگرانی دموکرات‌ها نسبت به انعطاف‌پذیری اقتصاد با وجود تمایل به افزایش نرخ بهره را در ادامه سال جاری برطرف سازد.

برخی اعضای کنگره هفته قبل گفتند که پاول بایستی توضیح شفافی درباره دلایل توقف و افزایش نرخ ترمینال ارائه کند.

جمهوری‌خواهان هم‌چنین قرار است پاول را در مورد پتانسیل ارز دیجیتال بانک مرکزی در سطح خرده‌فروشی تحت فشار قرار دهند. طرح این موضوع، نگرانی خاص برای فضای کریپتو ایجاد کرده است.

با توجه به طولانی بودن نشست پاول در کنگره و احتمال بیان اظهاراتی تعیین‌کننده برای بازارها، بهتر است معامله‌گران، نسبت به مدیریت سرمایه و کنترل ریسک معاملات خود اقدام کنند.


۲۹ خرداد ۱۴۰۲

با توجه به چارت تایم فریم ۱ ساعت، همانطور که مشاهده می‌کنید مطابق تحلیل قبل گفتیم که بازار طلا روند جهت داری ندارد و حدود یک ماه است که بازار در فاز تریدینگ رنج قرار دارد و در یک باکس درحال رنج نوسان کردن است.

هماطنور که مشاهده می‌کنید درون محدوده تریدینگ رنج اصلی یک باکس رنج کوچک‌تر تشکیل شده است و قیمت به محدوده سقف باکس رنج کوچکتر محدوده ۱۹۶۷ دلار با واکنش نزولی روبرو شده است. انتظار داریم طلا به روند نزولی خود ادامه دهد و فروشندگان قیمت را به محدوده کف رنج ۱۹۳۶ دلار برسانند و در صورت رسیدن قیمت به کف تریدینگ رنج و تثبیت بالای محدوده ۱۹۳۰ دلار و تشکیل کندل صعودی قوی و مشاهده فشار خریداران، مسیر رشد تا سقف تریدینگ رنج یک‌بار دیگر هموار خواهد شد.

با توجه به سنتیمنت بازار و نظر سنجی کیتکو، نشان می‌دهد که تحلیل‌گران و معامله‌گران نسب به روند طلا برای هفته‌ پیش‌رو خوش‌بین نیستند؛ زیرا پس از این‌که فدرال رزرو نرخ‌بهره را بدون تغیر نگه داشت، در میان صحبت‌ها یک سری نشانه و سیگنال از افزایش احتمالی نرخ بهره را برای اواخر امسال، داد.

در هفته‌ای که گذشت طلا در محدوده‌‌ای خنثی نوسان قیمت را تجربه کرد اما پس از انتشار نرخ‌بهره شاهد یک حرکت شارپی از پایین‌ترین محدوده قیمتی در سه ماهه اخیر خود بود. با تمام این اتفاقات معامله‌گران و تحلیل‌گران وال استریت، در کوتاه مدت همچنان انتظار ندارند حرکت و نوسان به‌خصوصی در قیمت طلا اتفاق بیفتد.

طبق نظرسنجی این هفته‌ی طلای کیتکو، حدود ۲۴ نفر از تحلیل‌گران وال‌استریت شرکت کردند و حدود ۴۲٪ نسبت به روند طلا در کوتاه مدت انتظار صعود قیمت را داشتند و ۲۱٪ انتظار ریزش قیمت طلا و در آخر ۳۸٪ انتظار ادامه روند خنثی طلا را برای بازه زمانی کوتاه‌مدت داشتند.
معامله‌گران و سرمایه گذاران، پیش‌بینی رشد محدودی برای طلا را می‌کنند و انتظار دارند قیمت طلا در هفته آینده در محدوده ۱۹۸۲ دلار به کار خود پایان دهد.

همچنین با توجه به گزارش کیتکو معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خرد برای هفته پیش‌رو انتظار صعود قیمت طلا را دارند اما درحال حاضر شاخص سنتیمنت صعودی، به کمترین مقدار خود از ماه می کاهش یافته است . سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند قیمت طلا طی هفته آتی تا نواحی ۱۹۸۲ دلار نوسان کند.

اگرچه بیش‌تر معامله‌گران و تحلیل‌گران نسبت به طلا انتظارات خوش‌بینی دارند، اما تعدادی از آنها محدوده حمایت مهم طلا را ناحیه ۱۹۳۰ دلار در نظر دارند و انتظار دارند با رسیدن قیمت به این ناحیه جهش صعدی پر‌‌قدرتی را تجربه کند.


۲۲ خرداد ۱۴۰۲

در نبود دیتا اقتصادی حائز اهمیت و انتظار بازار برای انتشار گزارش CPI روز سه‌شنبه و نشست FOMC در روز چهار‌شنبه، اکثر مارکت‌ها در یک محدوده مشخص در حال معامله هستند و استراتژی‌های مبتنی بر رنج تریدینگ بسیار مناسب‌تر از استراتژی‌های مبتنی بر روند است. اما شگفتی دو بانک مرکزی استرالیا و کانادا در افزایش نرخ بهره در حالی که بازارها، انتظار عدم افزایش را داشتند، موجب افزایش اندک ترس از فدرال رزرو برای جلسه آتی شد که کاهش‌دهنده انس جهانی طلا نیز بود.

در کل، اخبار روند سازی را تا به اینجا در بازار طلا نداشته و و نباید بعد از حرکات بزرگ قیمتی، در جهت آن معامله نمود!
همانطور که در چارت تایم فریم ۴۵ دقیقه طلا مشاهده می‌کنید، طی یک ماه گذشته، طلا روند جهت دار و حرکت خاصی نداشته است و قیمت درون یک باکس رنج در نوسان بوده است.

مطابق تحلیل های قبل همانطور که گفتیم در زمان‌هایی که یک بازار رنج است، در سقف معامله فروش و در کف، معامله خرید باز می‌کنیم. اکنون قیمت به محدوده مقاومتی سقف تریدینگ رنج نزدیک شده است.

مقاومت ۱۹۶۶ دلار که از قبل مشخص کردیم مهم‌ترین ناحیه و پس از آن محدوده ۱۹۷۰ دلار، مقاومت پرتقاضا‌ی مشخص شده در چارت است.
در صورت رسیدن قیمت به محدوده های مقاومتی گفته شده و مشاهده فشار فروشندگان و تشکیل کندل ۱ ساعته قوی نزولی ، مسیر ریزش تا کف تریدینگ رنج هموار خواهد شد . حمایت های مهم پیش‌روی قیمت به ترتیب، ناحیه ۱۹۶۰ ، ۱۹۵۵ و ۱۹۴۶ دلار و پس از شکست این ناحیه ریزش تا کف تریدینگ رنج محدوده ۱۹۴۰ هموار خواهد شد.


۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

مطابق تحلیل قبل از چارت تایم فریم ۲ ساعته طلا گفته شد که انتظار می‌رود پس از رنج شدن بازار بین محدوده ۱۹۳۷ الی ۱۹۷۰ دلار و نقدینگی جمع کردن، بازار به روند نزولی خود ادامه دهد و اصلاح بیشتری را تجربه کند.

پس از گذشت یک هفته از این تحلیل، مشاهده می‌شود که تاکنون بازار مطابق تحلیل پیش رفته و قیمت دقیقا بین سطوح ۱۹۳۷ دلار الی ۱۹۷۰ دلار که از قبل مشخص شده بود، حرکت رنج را در پیش گرفته است.

درحال‌حاضر، بار دیگر قیمت به سقف تریدینگ رنج در محدوده مقاومتی ۱۹۷۰ دلار برخورد کرده و با فشار فروشندگان مواجه شده است. همچنین قیمت موفق شد خط روند نزولی را که از قبل رسم شده بود، به سمت بالا بشکند و درحال تکمیل پولبک به ترند شکسته شده است.

همانطور که در تحلیل‌های قبل گفته‌ شد، زمانی که قیمت موفق به شکست کانال شود، نیاز به تثبیت و پولبک به ناحیه شکسته شده دارد، یا به عبارت دیگر، در تایم فریم پایین‌تر بازار وارد فاز تریدینگ رنج می‌شود.

درحال‌حاضر، سناریو قبل همچنان پابرجاست، روند اصلی نزولی بوده و معمولا در ۸۰ درصد مواقع این شکست‌ها جعلی است و با توجه به رسیدن قیمت به سقف تریدینگ رنج محدوده مقاومتی ۱۹۷۰ دلار، انتظار برگشت قیمت را به سمت کف تریدینگ رنج داریم.

در صورتی که قیمت موفق به تثبیت بالای خط روند نزولی شکسته شده شود و همچنین بتواند سقفی بالاتر از سقف ۱۹۷۰ دلار ثبت کند، می‌توان گفت روند نزولی به اتمام رسیده و طلا وارد کانال صعودی می‌شود، اما در صورتی که موفق به تثبیت بالای خط روند شکسته شده محدوده ۱۹۵۰ دلار نشود، مسیر ریزش تا کف تریدینگ رنج محدوده ۱۹۳۰ دلار هموار خواهد شد.

همچنین با توجه به سنتیمنت بازار، مشکلاتی مانند سقف بدهی ایالات متحده باعث شده است، سرمایه‌گذاران به‌سمت طلا به‌عنوان یک دارایی ایمن هجوم ببرند. طلا از لحاظ تاریخی در حوادث گذشته سقف بدهی عملکرد خوبی داشته است و اغلب رشد خود را در ماه‌های پس از حل‌وفصل سقف بدهی حفظ کرده و در برخی موارد حتی افزایش داده است.

علاوه بر مسئله سقف بدهی، ریسک‌های سیاسی ایالات متحده می‌تواند، جذابیت طلا را حتی پس از حل مشکل سقف بدهی فعلی افزایش دهد. اگر محدودیت سقف بدهی تا ژانویه ۲۰۲۵ تمدید شود، ممکن است کشمکش‌های سیاسی ریسک‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده را تشدید کند و جذابیت طلا را به‌عنوان یک دارایی ایمن افزایش دهد.
در نهایت، این موسسه مالی پیش‌بینی می‌کند، در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴، به‌دلیل ورود فدرال رزرو به یک چرخه کاهش نرخ بهره که ناشی از کاهش تورم در میان رکود بالقوه ایالات متحده است، دلار آمریکا تضعیف شود. احتمالا این امر، جذابیت طلا را به‌عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش دلار ضعیف‌تر، بیشتر خواهد کرد.


۶ خرداد ۱۴۰۲

در طول هفته، طلا نه تنها از سطح ۲ هزار دلار نزول کرد، بلکه از سطح حمایت در ۱۹۷۰ دلار نیز گذشت. پس از کاهش بیش از ۶۰ دلار طی سه روز، تثبیت شده و به سطح حمایت ۱۹۵۰ دلار رسید. این حرکت به دلیل افزایش ارزش دلار آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه دولتی بود. در نتیجه، فلز زرد به پایین‌ترین سطح خود در شش هفته گذشته رسید و این اصلاح را از بالاترین سطح خود در ماه می افزایش داد.

همانطور که گفته شد، مطابق تحلیل قبل از چارت تایم فریم ۲ ساعت طلا، روند در تایم فریم پایین همچنان نزولی است و در صورت مشاهده فشار فروش و از دست رفتن حمایت ۱۹۷۰ دلار، روند نزولی ادامه‌دار خواهد شد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، بازار به تحلیل ما احترام گذاشته و قیمت از محدوده‌ای که تحلیل ارائه شد تاکنون، حدود ۵۰۰ واحد ریزش را در طلا تجربه کردیم. درحال حاضر، قیمت به حمایت ۱۹۳۷ دلار که از قبل مشخص کردیم رسیده و واکنش مثبتی نشان داده است. اما با توجه به تعطیلات آخر هفته بازار، تحلیل تایم فریم پایین‌تر، اول هفته خدمت شما دوستان عزیز ارائه می‌شود.

اما سناریو تحلیلی قبل همچنان پا برجاست و انتظار داریم پس از رنج شدن بازار بین محدوده ۱۹۳۷ الی ۱۹۷۰ دلار و نقدینگی جمع کردن، بازار به روند نزولی خود ادامه دهد و اصلاح بیشتری را تجربه کند.

یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت طلا، افزایش بازده اوراق قرضه دولتی، هم در اروپا و هم در ایالات متحده بود. بازدهی ۱۰ ساله آمریکا برای پنج روز متوالی افزایش یافت و از ۳.۴۵ درصد به ۳.۷ درصد رسید که بالاترین سطح در دو ماه گذشته بود. به‌طور مشابه، نرخ اوراق قرضه ۱۰ ساله بریتانیا به ۴.۰۵ درصد افزایش یافت که بالاترین رقم از نوامبر است. همچنین بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آلمان به ۲.۵ درصد رسید. این افزایش قابل توجه بازدهی بر قیمت طلا تاثیرگذار بوده است.

داده‌های قوی اقتصادی، امید به توافق سقف بدهی دارد و نظرات اعضای FOMC منجر به ارزیابی مجدد انتظارات سیاست پولی شده است. در نتیجه، احتمال افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن به میزان قابل توجهی افزایش یافت. با توجه به CME FedWatch Tool، احتمال افزایش نرخ در ماه ژوئن در حال حاضر ۳۷ درصد بوده که در مقایسه با ۱۵ درصد هفته قبل افزایش داشته است. همچنین نظرات مقامات فدرال رزرو به ارزیابی مجدد اقدامات بالقوه بانک مرکزی کمک کرد. لحن چند نفر از اعضای هاوکیش بود که امکان انقباض بیشتر را فراهم کرده است.


۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

مطابق چارت تایم‌فریم ۲ ساعته طلا، همانطور که مشاهده می‌شود، قیمت پس از برخورد به محدوده مقاومتی ۲۰۶۰دلار سقف کانال صعودی، با فشار فروشندگان مواجه شد و وارد فاز اصلاح قیمت شده است.

اکنون قیمت یک بار دیگر به کانال رنج خود برگشته است و مهم‌ترین محدوده حمایتی پیش‌روی قیمت ناحیه ۱۹۷۰ دلار است. در صورتی که این سطح به سمت پایین شکسته شود، روند طلا برای میان‌مدت نزولی خواهد شد. اما در صورت مشاهده فشار خریداران و تثبیت بالای کف قیمتی ۱۹۷۰ دلار، پتانسیل رشد تا سقف محدوده در ناحیه ۲۰۱۵ دلار ایجاد خواهد شد.

روند در تایم‌فریم روزانه همچنان صعودی است و این ریزش‌ها را می‌توان اصلاح‌های قیمتی دانست و تا زمانی که محدوده حمایتی ۱۹۷۰ دلار حفظ شود، روند صعودی ادامه دار خواهد بود. از طرفی با توجه به نمودار DXY، شاخص دلار موفق به تثبیت بالای حمایت مهم ۱۰۰دلار شده و همچنین خط روند اصلی روزانه خود را به سمت بالا شکسته و باعث افزایش ارزش دلار نسبت به سایر دارایی ها شده است.

همچنین آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز نشان می‌دهد که دیدگاه سرمایه‌گذاران خرد نسبت به طلا همچنان صعودی است و آن‌ها به دنبال این هستند که طلا محدوده مقاومتی ۲۰۵۰ دلار را دوباره تست کند. اما در طرف دیگر، سنتیمنت بین تحلیل‌گران وال استریت به طور مساوی تقسیم شده است و بسیاری از آنها می‌گویند که معامله‌گران باید بین نوسانات کوتاه‌مدت و روند بلند‌مدت طلا تمایز قائل شوند.

آدریان دی، رئیس موسسه مدیریت دارایی گفت:«واضح است که اقتصاد ایالات متحده به سمت رکود می‌رود و همچنان شرکت‌های زیادی با مشکلات مالی روبرو هستند. مورد دوم بدون شک باعث می‌شود فدرال رزرو قبل از اینکه تورم به طور مداوم به زیر هدف ۲ درصدی آنها برسد، افزایش نرخ بهره را متوقف کند. این یک سناریوی بسیار صعودی برای طلا است. من فکر می‌کنم قبل از اینکه رالی صعودی طلا شروع شود، یک یا دو هفته شاهد حرکت طلا در یک محدوده رنج باشیم.»

با وجود افزایش نگرانی‌ها از رکود، طلا به عنوان یک دارایی امن همچنان مورد حمایت قرار می‌گیرد، اما با این وجود، برخی تحلیل‌گران خاطرنشان کردند که محرک اصلی بازار همچنان سیاست پولی فدرال رزرو و تأثیر آن بر دلار آمریکا است.

تحلیل‌گران گفته‌اند که با تغییر انتظارات بازار در رابطه با سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا، طلا همچنان تحت فشار قرار دارد. بازارها همچنان به قیمت‌گذاری کاهش نرخ بهره در نیمه دوم سال جاری ادامه می‌دهند، حتی با وجود این که فدرال رزرو سیگنال داده است که آمادگی کاهش نرخ بهره را به دلیل بالا بودن تورم ندارد. تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که اگر بازار آغاز اولین کاهش نرخ بهره را تا پایان امسال یا سال ۲۰۲۴ به عقب بیندازد، دلار آمریکا می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

در نهایت با توجه به تحلیل تکنیکال و سنتیمنتال طلا، انتظار می‌رود که در صورت حفظ حمایت ۱۹۷۰ دلار و تثبیت قیمت بالای این محدوده، روند صعودی طلا ادامه‌دار باشد و در صورت شکست این محدوده، طلا اصلاح قیمتی عمیق تری را تجربه کند.


۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

مطابق تحلیل قبل در تایم فریم ۲ ساعته، قیمت با ورود به فاز اصلاحی، از سقف کانال صعودی رسم شده در محدوده ۲۰۶۰ دلار با فشار فروشندگان مواجه شد و تا سقف شکسته شده محدوده رنج در محدوده ۲۰۱۵ دلار به ریزش خود ادامه داد.

روند اصلی طلا در تایم فریم روزانه همچنان صعودی است و انتظار داریم پس از پایان تعطیلات بازار به ادامه روند خود پردازد؛ اما شرط صعود، تثبیت قیمت بالای سقف محدوده رنج ۲۰۱۵ دلار است. در صورت تثبیت و مشاهده فشار خریداران، قیمت پتانسیل رشد تا سقف کانال صعودی را دارد.

در صورتی که فشار فروش زیاد باشد و حمایت کف محدوده رنج ۱۹۷۰دلار از دست برود، روند صعودی طلا به پایان خودش میرسد و روند جدیدی آغاز خواهد شد.


۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

با توجه به اخبار و گزارشات دیروز،‌خریداران بازار را به دست گرفتنتد و طلا حدود ۴٪ افزایش قیمت را تجربه کرد.
زمانی که قیمت در محدوده ۱۹۸۰ دلار در کف رنج قرار داشت، اشاره شد که با تثبیت بالای محدوده ۲۰۱۵ دلار، قدرت به دست خریداران می‌افتد و روند جدیدی آغاز خواهد شد.

همانطور که در چارت تایم فریم ۲ ساعته مشاهده می‌شود، قیمت پس از شکست و تثبیت کندل ۲ساعته بالای محدوده ۲۰۱۵ دلار، تا سقف کانال صعودی رسم شده در محدوده ۲۰۶۵ دلار افزایش یافته است.

درحال حاضر بازار وارد فاز اصلاح قیمت شده است و انتظار می‌رود قیمت تا سقف شکسته شده محدوده ۲۰۱۵ دلار پولبک بزند تا یک بار دیگر بازار بالای این محدوده تثبیت و حمایت شود. در صورت تثبیت، قیمت بار دیگر پتانسیل رشد تا سقف کانال صعودی در محدوده ۲۰۶۵ دلار را دارد اما اگر تثبیت صورت نگیرد و فشار فروش مشاهده شود، قیمت یکبار دیگر به سمت کف کانال صعودی در محدوده ۱۹۹۰ دلار پیش‌روی می‌کند.


۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

مطابق تحلیل قبل از طلا در چارت تایم‌فریم ۲ ساعته زمانی که قیمت در محدوده سقف تریدینگ رنج بود گفته شد که روند نزولی برای طلا ادامه دار خواهد بود؛ اما قبل از آن باید توافق بین خریداران و فروشندگان صورت بگیرد و تا زمانی که قیمت در محدوده رنج مشخص شده در نوسان باشد، این جنگ آن‌ها برقرار خواهند ماند

اکنون قیمت یک بار دیگر به سقف رنج رسیده است. با توجه به این‌ که روند اصلی همچنان نزولی است، انتظار داریم قیمت در سقف رنج با فشار فروش مواجه شود و یکبار دیگر به سمت کف رنج حرکت کند. اما در صورت شکست سقف تریدینگ رنج و تثبیت بالای محدوده ۲۰۱۶ دلار، قدرت به دست خریداران می‌افتد و روند جدیدی آغاز خواهد شد.


۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

در تحلیل قبل از طلا گفته شد که حمایت مهم پیش‌ روی قیمت ناحیه ۱۹۷۵ دلار است و در صورت رسیدن قیمت به این ناحیه و مشاهده فشار خریداران، انتظار می‌رود که قیمت یک بار دیگر به سمت سقف کانال صعودی حرکت کند که دقیقا با رسیدن قیمت به ناحیه مشخص شده ۳ بار به آن واکنش داد.

اما همانطور که درحال حاضر در چارت تایم فریم ۲ ساعته مشاهده می‌شود، قیمت درحال فشرده شدن است و جنگ بین خریداران و فروشندگان به وضوح دیده می‌شود.

با توجه به اینکه روند در تایم‌فریم پایین همچنان نزولی است، انتظار می‌رود قیمت بار دیگر به سمت حمایت ۱۹۷۵ حرکت کند اما با توجه به تعداد برخوردهای زیاد به این محدوده حمایتی، احتمال شکست بسیار زیاد است.

در صورت مشاهده فشار فروش و عدم تثبیت قیمت بالای مقاومت مهم و روانی ۲۰۲۰ دلار، مسیر ریزش تا حمایت ۱۹۷۵ و ۱۹۵۰ دلار هموار خواهد شد. در صورت رسیدن قیمت به حمایت ۱۹۵۰ دلار انتظار می‌رود بازار با فشار خریداران مواجه شود و در صورت تثبیت بالای این ناحیه، اصلاح قیمتی به پایان می‌رسد و روند صعودی می‌تواند ادامه پیدا کند.


۲۷ فروردین ۱۴۰۲

قیمت طلا حدود یک ماه است که وارد کانال صعودی پر‌قدرتی شده است و به سمت سقف تاریخی خود درحال حرکت است. درحال حاضر قیمت پس از رسیدن به محدوده مقاومتی و سقف کانال ۲۰۴۵ دلار، با فشار فروشندگان مواجه شد و اکنون به سمت کف کانال درحال حرکت است.

همانطور که در چارت تایم فریم یک ساعته مشاهده می‌کنید، حمایت مهم پیش‌ روی قیمت ناحیه ۱۹۷۵ دلار است. در صورت رسیدن قیمت به این ناحیه و مشاهده فشار خریداران، انتظار داریم قیمت یک بار دیگر به سمت سقف کانال صعودی حرکت کند.

اما در صورتی که حمایت کف کانال از دست برود، مسیر ریزش تا حمایت مهم بعدی یعنی قیمت ۱۹۳۵ دلار هموار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا