اینوستونومی
ارز دیجیتال

هاوینگ بیت کوین چیست؟

اگر قصد ورود به دنیای ارز‌های دیجیتال را دارید، باید با مفاهیم آن آشنا شوید. یکی از این مفاهیم «هاوینگ» (Halving) است. این کلمه در لغت به معنای نصف شدن بوده که مستقیما با این اتفاق هم‌خوانی دارد.

هاوینگ بیت‌کوین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویداد‌های بازار‌‌ ارزدیجیتال تلقی می‌شود که تاثیر قابل‌توجهی روی قیمت این ارز دیجیتال و کلیه این بازار‌ دارد.

به‌طور کلی هاوینگ به نصف‌ شدن پاداش بلاک‌های ۱۰ دقیقه‌ای بیت‌کوین اشاره دارد. با این حال «پاداش بلاک» (Block Reward) همیشه یکسان نیست! در این مقاله به بررسی چیستی هاوینگ بیت‌کوین و تاثیر‌گذاری آن خواهیم پرداخت.

منظور از هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

هر چهار سال یک بار، میزان بیت‌‌کوین‌های که از طریق پاداش بلاک‌ها به ماینر‌ها تخصیص می‌یابد، نصف می‌شود؛ به این اتفاق هاوینگ بیت‌کوین می‌گویند.

هاوینگ بیت‌کوین به این معناست که پاداش استخراج بیت‌کوین به نصف تقسیم می‌شود. این رویداد هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و به عبارت دیگر شبکه بلاک‌ چین بیت‌کوین بعد از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک این پاداش را به نصف تقسیم می‌کند. این استاندارد توسط سازندگان بلاک‌ چین برای کاهش نرخ انتشار این ارز دیجیتال تنظیم شده است.

گفتنی است اولین پاداش، ۵۰ بیت‌کوین بوده است. تاریخ‌های هاوینگ قبلی به‌ترتیب ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، سپس ۹ جولای ۲۰۱۶، ۱۱ می ۲۰۲۰ و ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ بود که پاداش استخراج به‌ترتیب به  ۲۵، ۱۲.۵، ۶.۲۵، ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش پیدا کرد. همچنین انتظار می‌رود هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۸ رخ دهد، آن زمان پاداش بلاک به ۱.۶۱۵ بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

برای درک هاوینگ بیت‌کوین، ابتدا باید بدانید که شبکه بیت‌کوین چگونه کار می‌کند. بستر فناوری بیت‌کوین، بلاک‌ چین، از شبکه‌ای از رایانه‌ها (به نام گره‌ها) تشکیل شده که نرم افزار بیت‌کوین را اجرا می‌کنند و شامل تاریخچه‌ای جزئی یا کامل از تراکنش‌های انجام شده در شبکه آن است.

هر گره کامل شامل کل تاریخچه تراکنش‌های بیت‌کوین است و مسئول تایید یا رد یک تراکنش در شبکه این رمزارز است. گره برای انجام این کار از معتبر بودن تراکنش اطمینان حاصل می‌کند.

هر تراکنش به صورت جداگانه تایید می‌شود. این تراکنش‌ها پس از تایید، به بلاک‌ چین موجود اضافه می‌شود و بین گره‌های دیگر پخش می‌گردد.

افزودن گره‌های بیشتر به بلاک‌ چین، ثبات و امنیت آن را افزایش می‌دهد. در ۱۹ آوریل ۲۰۲۴، تخمین زده می‌شود که نزدیک به  ۲۰هزار گره، کد بیت‌کوین را اجرا می‌کنند.

اگرچه هر کسی می‌تواند تا زمانی که فضای ذخیره‌سازی کافی برای دانلود کل بلاک‌ چین و تاریخچه تراکنش‌های آن داشته باشد، به‌عنوان یک گره در شبکه بیت‌کوین شرکت کند، اما همه آن‌ها ماینر نیستند.

اثرات هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

هاوینگ به کاهش عرضه توسط ماینر‌ها اشاره دارد و این اتفاق می‌تواند در بلند‌مدت به نفع قیمت بیت‌کوین باشد.

یکی از مفاهیم کلیدی پشت هاوینگ، موضوع تورم توکن است. تورم به معنی کاهش قدرت خرید است. هاوینگ بیت‌کوین برای مقابله با هرگونه اثرات تورمی بیت‌کوین از طریق کاهش مقدار پاداش و حفظ کمیابی در نظر گرفته شده است. با این حال، این مکانیسم ضدتورمی از کاربران در برابر اثرات تورمی ارز‌های فیات محافظت نمی‌کند. گفتنی است سود حاصل از رشد ارزش بازار می‌تواند در برابر تورم از سرمایه‌گذاران محافظت کند.

از آنجایی که هاوینگ تعداد بیت‌کوین‌های جدید ایجاد شده را کاهش می‌دهد، این موضوع می‌تواند تقاضا برای بیت‌کوین‌های جدید را افزایش دهد. اگر به نمودار بیت‌کوین پس از هر هاوینگ نگاهی کنید، متوجه افزایش قیمت پس از این رویداد می‌شوید. در کنار بیت‌کوین، آلت‌کوین‌ها نیز رالی قوی را شروع می‌‌کنند.

هاوینگ

حال سوالی که مطرح می‌شود آن است که بعد از هاوینگ ۲۰۲۴، قیمت تا چه میزان افزایش می‌یابد؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم باید شرایط اقتصاد کلان را بررسی کنیم؛ چراکه در این بولران بازار متاثر از ETFهای بیت‌کوین است و جریان خروج و ورود سرمایه به آن‌ها باعث تغییر قیمت بیت‌کوین می‌شود.

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

آیا بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری مناسب است؟

بیت‌کوین قرار نبود یک دارایی برای سرمایه‌گذاری باشد. این رمزارز در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت معرفی شد که تلاش می‌کرد نیاز به داشتن آژانس‌های نظارتی یا اشخاص ثالث درگیر در معاملات را حذف کند.

زمانی که مشخص شد این رمزارز پتانسیل رشد‌ بالایی دارد، در بین سرمایه‌گذاران محبوب شد. سرمایه‌گذاران به فضای این دارایی جدید وارد شدند و تقاضایی را ایجاد می‌کنند که توسعه‌دهندگان ارزدیجیتال ممکن است آن را پیش‌بینی نکرده باشند. برای سرمایه‌گذاران، هاوینگ نشان‌دهنده کاهش عرضه کوین‌های جدید و همچنین نوید افزایش ارزش سرمایه‌گذاری است.

ماینر‌ها چه کسانی هستند؟

استخراج‌کنندگان یا ماینر‌ها به افراد، گروه‌ها یا کسب و کار‌هایی گفته می‌شود که به‌منظور سودآوری روی استخراج تمرکز دارند. آن‌‌ها حدودا هر ده دقیقه یک بار با استخراج یک بلاک، از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

با این حال هاوینگ، پاداش‌های استخراج را کاهش می‌دهد، بنابراین اگر قیمت‌ها ثابت باشد یا کاهش یابد، فرایند استخراج با هر هاوینگ سود کمتری خواهد داشت. همچنین برای تاسیسات استخراج در مقیاس بزرگ که برای رقابتی ماندن، به مقدار زیادی پول و انرژی نیاز دارند. البته تجهیزات و امکانات نیاز به تعمیر و نگهداری و نیروی کار برای انجام آن دارند. آن‌ها همچنین باید ظرفیت استخراج خود را ارتقا دهند تا موقعیت خود را در صنعت حفظ کنند.

برای مثال، هولدینگ «ماراتون دیجیتال»، (Marathon Digital) ، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ماینینگ جهان، در فوریه ۲۰۲۴دارایی‌های بیت‌کوین خود را به ۱۶,۹۳۰ و دستگاه‌های ماینر بیت‌کوین خود را به ۲۳۱,۰۰۰  افزایش داد. نرخ هش این شرکت ۲۸.۷ تریلیون هش در ثانیه بوده که حدود ۵٪ از نرخ هش کل شبکه را به خود اختصاص داده است.

سخن‌پایانی

هاوینگ بیت‌کوین، نرخ عرضه بیت‌کوین های جدید را به نصف کاهش می‌دهد. انتظار می‌رود که این سیستم پاداش تا سال ۲۱۴۰ ادامه داشته باشد تا زمانی که به حد ۲۱ میلیون بیت‌کوین برسد.

در سال ۲۰۰۹، پاداش برای هر بلاک در زنجیره استخراج، ۵۰ بیت‌کوین بود. پس از هاوینگ اول، ۲۵ و سپس ۱۲.۵ و بعد ۶.۲۵ بیت‌کوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ بود. اخیرا آخرین هاوینگ در ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ اتفاق افتاد و پاداش استخراج را به ۳.۱۲۵ کاهش داد.

هاوینگ بیت‌کوین پیامدهای مهمی برای شبکه آن دارد. رویداد هاوینگ برای ماینرها ممکن است منجر به حذف آن‌ها شود، زیرا ماینرهای کوچک ممکن است از اکوسیستم ماینینگ خارج ‌شوند یا توسط بازیکنان بزرگ‌تر تصاحب شوند.

گفتنی است که بعد از اتمام استخراج بیت‌کوین در سال ۲۱۴۰، درآمد ماینر‌ها صرفا از انتقال تراکنش‌ها خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا