اینوستونومی
ارز دیجیتالمفاهیم پایه

ایردراپ چیست؟ | ارز دیجیتال رایگان

شاید تابه‌حال این موضوع را که «نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود» یا «پول از ناکجا آباد نمی‌آید» را شنیده باشید. این مثل‌‌ها از سالیان پیش در میان مردم رایج شده‌اند. اما، با پیدایش ارزهای دیجیتال نباید زیاد روی این ضرب‌المثل‌ها حساب باز کرد. زیرا با ارزهای رمزپایه بدون رنج هم گنج میسر می‌شود. اتفاقا، پول‌ هم از ناکجا آباد می‌آید. اما چگونه؟‌ چطور ممکن است به همین سادگی بتوانیم ارز دیجیتال به دست آوریم؟ با ما همراه باشید تا راز کسب درآمد دلاری از طریق ایردراپ را متوجه شوید.

ایردراپ چیست؟

آیا تابهحال برای شما پیش آمده است که از ناکجا آباد، ارز دیجیتال به کیف‌ پول شما افزوده شود؟ قطعا فردی به اشتباه این توکن‌ها را به آدرس کیف‌ پول شما واریز نمی‌کند. پس چگونه تعدادی توکن به کیف‌ پولتان واریز شده است؟ جواب سوال این است که گاهی اوقات ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال با برگزاری «ایردراپ» (Airdrop) به صاحبان کیف‌ پول‌های دیجیتال و توکن‌های رایگان ارائه می‌دهند.

در واقع، استراتژی ایردراپ به این صورت است که مقدار کمی از ارز دیجیتال جدید و تازه به وجود آمده به کیف‌ پول اعضای فعال جامعه بلاک چین، به‌صورت رایگان یا در ازای دریافت خدمات کوچک، ارسال می‌شود. ایردراپ، یک فعالیت تبلیغاتی است که به طور معمول توسط استارت آپ‌های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه‌اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می‌شود. هدف از ایجاد این فعالیت تبلیغاتی، گسترش آگاهی در مورد پروژه ارز دیجیتال و جلب توجه تعداد بیشتر افراد است.

ایردراپ را در وب‌سایت‌ها و کمپانی‌های ارزهای دیجیتال تبلیغ می‌کنند. اصولاً کوین یا توکن‌هایی که کاملا رایگان به کاربران برای تبلیغ رمزارزها تعلق می‌گیرد به کیف‌ پول‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم یا بیت کوین ارسال می‌شود. پس می‌توان گفت؛ افرادی که این کیف پول‌ها را دارند، از شانس بیشتر برای دریافت کوین و توکن رایگان برخوردارند.

برگزاری ایردراپ از همان ابتدای «عرضه اولیه کوین» (ICO) برای پروژه‌های مختلف در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ معروف شد. البته دقت کنید که ایردراپ و عرضه اولیه کوین، کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. ایردراپ‌ها برای معرفی بیشتر یک کوین به مخاطبان و توزیع آن در بین کاربران است. درحالی‌که، عرضه اولیه کوین به منظور جذب سرمایه اولیه برای شروع یک پروژه است. با این‌حال، ایردراپ می‌تواند یکی از فازهای عرضه اولیه کوین باشد تا آن توکن یا کوین در بین کاربران ارزهای دیجیتال توزیع شود.

اگرچه ممکن است این کار کمی غیرمنطقی به نظر برسد. اما، ولی روش یکی از تکنیک‌های موفق بازاریابی ارزهای دیجیتال است و توسعه‌دهندگان به جای هزینه کردن برای تبلیغات، با این روش پروژه و کوین خود را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

مزایا و معایب ایردراپ‌ها

در ادامه به بیان مزایا و معایب ایردراپ‌ها خواهیم پرداخت تا دید وسیع‌تری نسبت به این بازاریابی دیجیتال، پیدا کنید.

مزایای ایردراپ:

  • راهی مناسب برای دیده شدن: بازاریابی از طریق ایردراپ‌ها ممکن است برای خالقان ICOها بسیار گران تمام شود. زیرا در این مرحله از معرفی رمزارز، خالقان آن بودجه‌ی کافی ندارند و در پی جمع کردن بودجه‌ برای گسترش کار خود هستند. اما، موضوعی که باعث می‌شود خالقان به گرانی این کمپین فکر نکنند، شنیده شدن نام پروژه‌ی خود در بین کاربران ارزهای دیجیتال در زمان اندک است.

اما چطور؟‌ کاربران فعال ارزهای دیجیتال با شنیدن این موضوع که در یک ارزدیجیتال نوظهور قرار است ایردراپ رخ دهد، سریعا خبر را در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توئیتر و ردیت به اشتراک می‌گذارند.

حتی باید به این موضوع اشاره کنیم که بیشتر شبکه‌های اجتماعی، لیستی تهیه کرده‌اند که ایردراپ‌های آینده و نحوه‌ی کارآیی آن‌ها در این لیست مشخص می‌شود.

  • ارز دیجیتال رایگان برای کاربران: طبیعی است که ایردراپ‌ها پروژه‌های دو سر سود برای کاربران ارزهای دیجیتال هستند؛ چه چیزی بهتر از توکن و ارزدیجیتال بادآورده؟! ممکن است شرایط برخی از ایردراپ‌ها به اشتراک‌گذاری خبر در شبکه‌های اجتماعی، ‌ثبت نام در آی سی‌یو ارزدیجیتال و ارسال یک توئیت باشد که انجام تمامی این‌ها تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد.

در برخی از ایردراپ‌هایی که اتفاق می‌افتد پول خوبی نصیب کاربران می‌شود. مانند ایردراپ «پولی‌مث» (Polymath) که به هر نفر ۲۵۰ توکن به ارزش ۴۰۰ دلار تعلق گرفت. تمام کاری که کاربران برای دریافت این پول کردند، ثبت نام در سایت آن‌ها بود!

معایب ایردراپ‌ها:

  • فروش عمده و ارزان ارزهای دیجیتال: این یک واقعیت است که در این پروژه، واگذاری توکن‌ها و کوین‌ها به صورت عمده و در تعداد زیاد، ضرری برای خالقان ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. تصور کنید که «ویتالیک بوترین» خالق اتریوم در ابتدای کار خود، با ایردراپ به بازاریابی بیزینس خود کمک کرد! اگر این افراد تا به امروز کوین‌هایی که به رایگان دریافت کردند را ذخیره کرده باشند، هم‌اکنون هزاران دلار پول بادآورده دارند.

در اکثر مواقع، کاربران پس از اخذ توکن‌ها یا کوین‌های ارائه‌شده به‌ وسیله‌ ایردراپ‌ها، بلافاصله آن‌‌ها را به فروش می‌رسانند. همین کار تاثیر منفی بر قیمت ارزدیجیتال مذکور خواهد داشت. زیرا فروش انبوه هر کالایی باعث کاهش قیمت آن خواهد شد.

  • کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال: گاهی اوقات‌، کلاهبرداران ممکن است افراد را از طریق ایردراپ‌ها فریب دهند تا کلیدهای خصوصی MyEtherWallet کاربران را فیشینگ کرده و دارایی‌های دیجیتالشان را از آن خود کنند. به همین دلیل، قبل از شرکت در ایردراپ‌ها، باید نسبت به سالم بودن و اعتبار آن تحقیق کنید.

بارها ذکر شده است که تحت هیچ‌شرایطی نباید کلید خصوصی کیف‌پول را به کسی ارائه کرد. این موضوع در مورد ایردراپ هم صادق است. همچنین‌، همیشه قبل از وارد کردن کلیدهای خصوصی کیف پول‌، URL کیف پول باید به دقت بررسی شود،. زیرا برخی از کلاهبرداران از سایت‌های جعلی استفاده می‌کنند که دقیقا مانند صفحه ورود به کیف پول کاربران است تا کلیدهای خصوصی آن‌ها را بدزدند.

  • افراد عضو شده در شبکه‌های اجتماعی ارز دیجیتال: بنیان‌گذاران بسیاری از ‌ICOها بر این باور هستند که هرچقدر تعداد افراد عضوشده در شبکه‌های اجتماعی‌شان افزایش پیدا کند، می‌توانند روند موفقیت خود را زودتر به انجام برسانند. به همین دلیل، وسوسه می‌شوند تا تعداد افراد عضوشده در شبکه‌های اجتماعی و کانال تلگرامی خود را افزایش دهند‌.

این افراد بر این باورند که این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا سرمایه‌ی مورد نیاز برای راه‌اندازی پروژه‌ی خود را در بازه‌ی زمانی کمتری جمع کنند. اما، تعداد افراد عضو در شبکه‌های اجتماعی به معنی حمایت زیاد از پروژه نخواهد بود.

به همین ترتیب، از این نظر ایردراپ‌ها می‌توانند عملکرد بدی داشته باشند. زیرا ممکن است شبکه‌های اجتماعی در زمان برگزاری ایردراپ‌ها به تعداد بالایی از افراد عضو شده دست پیدا کرده و پس از پایان ایردراپ‌ها به همان سرعت ریزش کند.

اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر بیان کنیم؛ باید بگوییم که ایردراپ‌ها حامیان واقعی ارز دیجیتال تازه‌وارد را به خود جذب نمی‌کنند؛ بلکه، تنها افرادی را که در پی ارزهای دیجیتال رایگان هستند به خود جذب می‌نماید. از این رو، ایردراپ از این جهت شیوه‌ی خوبی برای تبلیغ نخواهد بود.

کلاهبرداری و ایردراپ

اگر با عرضه اولیه سکه آشنایی داشته باشید، می‌دانید که احتمال کلاهبرداری در این روش‌ها بسیار بالاست. بنابراین، چه کارهایی لازم است انجام دهیم تا با رویای سود بیشتر تمام دارایی‌های خود را نبازیم؟ در ادامه به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که در ایمن ماندن کیف پول شما بسیار مؤثر خواهد بود.

  • به هیچ‌وجه نباید کلیدهای خصوصی کیف پول خود را به کسی ارسال کنید.
  • نباید به هیچ آدرس کیف پولی در تبلیغات ایردراپ پول ارسال کنید؛ این مسئله را همیشه به یاد داشته باشید که ایردراپ‌ها رایگان هستند. اگر ایردراپی برای ارائه‌ی کوین یا توکن چنین درخواستی از شما داشت،‌ باید بدانید که با یک تبلیغات جعلی روبه‌رو هستید.
  • حتما باید منبع ایردراپ را بررسی کنید تا از رسمی بودن آن آگاهی پیدا کنید. باید بدانید که اگر ارزهای دیجیتال قصد دارند اقدام به برگزاری ایردراپ کنند، این موضوع را از حساب‌های رسمی شبکه‌های اجتماعی خود اعلام می‌کنند.

نکته: سایت‌های زیادی وجود دارند که ایردراپ‌های واقعی را به کاربران معرفی می‌کنند. سایت «کازمیک تریدینگ» (Cosmic Trading) یکی از آن‌هاست که ثبت نام در آن رایگان بوده و زمان رخ دادن ایردراپ‌ها را به کاربران نمایش می‌دهد.

سخن پایانی

اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه بیان کنیم ICOها در مراحل ابتدایی بودجه کافی ندارند. به همین دلیل، تمایل دارند از توکن‌های خود برای ایجاد انگیزه در جذب کاربران استفاده کنند و تبلیغ پروژه خود را در ابعاد بزرگ‌تر انجام دهند. اما، مشکلی که ممکن است در بازاریابی ایردراپی وجود داشته باشد این است که از این راه طرفداران واقعی، جذب ارزدیجیتال جدید نخواهند شد. با استفاده از ایردراپ‌ها تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان به شبکه‌های اجتماعیِ رمزارز اضافه می‌شوند که حتی وب‌سایت رسمی ارز دیجیتال مذکور را چک نکرده‌اند و پس از پایان ایردراپ نیز به سرعت از شبکه‌های اجتماعی خارج خواهند شد. با این وجود، ایردراپ‌ در ارزهای دیجیتال اتریوم و اتریوم کلاسیک توانست کاربران صادق و خوبی را به خود جذب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا