مشاوره جهت تبلیغات
تحلیل فاندامنتال روز

پایان نرخ بهره منفی نزدیک است؟

سردرگمی معامله‌گران درباره ین ژاپن از اواخر سال ۲۰۲۳ آغاز شد؛ چراکه تورم در ژاپن همچنان بالاتر از سطح مورد انتظار بانک مرکزی قرار دارد؛ و انتظارات به این سمت درحال حرکت بود که BOJ، پس از مدت طولانی دست از سیاست نرخ بهره منفی خود دست بردارد. پس از صحبت‌های رئیس بانک مرکزی ژاپن در رابطه با لزوم مبارزه با تورم بالا، معامله‌گران بیش‌از پیش آمده شروع سیاست انقباضی در ژاپن بودند و به نظر می‌رسید افزایش نرخ بهره، از اولین جلسه بانک مرکزی ژاپن در سال ۲۰۲۴ آغاز شود؛ اما در آخرین جلسه این بانک در سال ۲۰۲۳، صحبت‌ها نشان داد که آن‌ها همچنان نیاز به داده‌های بیشتری برای تصمیم‌گیری دارند.

هرچند تورم فعلی ژاپن در مسیر نزول قرار گرفته و داده‌های اخیر هم نشانی از تغییر این روند نزولی نشان نمی‌دهد؛ اما همچنان تورم بالاتر از سطح ۲درصدی مورد انتظار قرار دارد و به نظر می‌رسد همین موضوع باعث خواهد شد تا بانک مرکزی ژاپن دیر یا زود، سیاست نرخ بهره منفی خود را کنار بگذارد. نرخ تورم فعلی ژاپن ۲.۵ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تورم دسامبر ۲۰۲۳ در عدد ۲.۳ درصد اعلام شود. درصورتی که نرخ تورم پایین‌تر از این پیش‌بینی اعلام شود، امکان تغییر دیدگاه بانک مرکزی وجود دارد؛ اما این احتمال بسیار پایین است، به این علت که به‌نظر می‌رسد BOJ، برای تغییر سیاست خود مصمم است و فقط درمورد زمان اجرای آن اختلاف نظر وجود دارد.

باتوجه به همه داده‌های فاندامنتال، به نظر می‌رسد قدرت ارز ین در برابر دلار در سال ۲۰۲۴ رو به افزایش باشد که این موضوع می‌تواند موقعیت‌های معاملاتی زیادی را برای معامله‌گران ین ایجاد کند. اما با دید کوتاه‌مدت، به نظر می‌رسد ین واکنش چندانی به داده‌های CPI ماه دسامبر نشان نخواهد داد و داده‌های اقتصادی در بهترین حالت می‌توانند تا حدودی از ین حمایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا