اینوستونومی
تحلیل فاندامنتال روزتحلیل نو

تورم؛ ترس بزرگ فدرال رزرو

بر اساس آخرین داده‌های منتشرشده، بهای خدمات بدون احتساب خدمات انرژی و هزینه‌های مسکن در ماه می امسال ۰.۲۳٪ افزایش یافته است؛ این شاخص در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴.۵۳٪ افزایش داشته است. بااین‌حال، این کمترین افزایش این شاخص از جولای ۲۰۲۲ بوده است.

فدرال رزرو تورم این بخش از سبد قیمت مصرف‌کننده را به صفر رسانده‌ است و به عقیده اعضای بانک مرکزی آمریکا، قیمت‌های ثابت برای چنین خدماتی احتمالا تورم را بالا نگه می‌دارد؛ اما تغییر و منعطف شدن بازار کار می‌تواند این شرایط را تغییر دهد.

پاول در آخرین صحبت‌های خود، هزینه‌های نیروی کار را بزرگ‌ترین عامل در تورم این بخش دانست و به این موضوع اشاره کرد که باید شاهد همسویی بهتر عرضه و تقاضا در بازار کار باشیم تا فشارهای تورمی در آن بخش نیز شروع به فروکش‌ کند.

این موضوع به همراه سایر عوامل، باعث شد تا جروم پاول در ادامه به این موضوع اشاره کند که بانک مرکزی ایالات‌متحده احتمالا پس از وقفه در اوایل ماه جاری، افزایش نرخ بهره خود را از سر می‌گیرد. او دلیل این موضوع را آمارهای قوی‌تر از حد انتظار ایالات‌متحده اعلام کرد و آن‌ها را به نشانه‌ای واضح برای انقباض پولی بیشتر معرفی کرد.

او با اشاره به کاهش تورم، آن را نشانه‌ای مثبت ارزیابی کرد؛ اما نرخ فعلی را غیرقابل‌قبول دانست، چراکه این عدد همچنان دو برابر هدف ۲ درصدی فدرال رزرو برای تورم آمریکاست. او همچنین عنوان کرد که با توجه فشار‌های بالای تورمی، روند کاهشی تورم به هدف ۲ درصدی، مسیری طولانی خواهد بود.

اما نکته بسیار مهم‌ در صحبت‌های پاول، این بود که اکثریت قوی سیاست‌گذاران فدرال رزرو انتظار دارند که تا پایان سال، نرخ بهره حداقل دو بار دیگر افزایش پیدا کند. این موضوع می‌تواند خوش‌بینی فعلی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد و شاهد ریزشی دیگر در بازار‌های پر ریسک باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا