مشاوره جهت تبلیغات
مفاهیم پایه

کیف پول دیجیتال | کاربرد و انواع ولت

همان‌طور که برای ذخیره و نگهداری پول‌های خود نیاز است از کیف پول‌ها یا حساب‌های بانکی خود استفاده کنید، در دنیای ارزهای دیجیتال نیز باید از کیف پول‌های دیجیتالی برای ذخیره‌ی رمز ارزهای خود یا زمانی که قصد فروش ارزها و یا انتقال آن‌ها را به شخص دیگری دارید استفاده کنید. حالا شاید برای شما سوال شده باشد که این چطور ممکن است؟ اصلا این کیف پول دیجیتال چیست؟ یا چه کاربردی دارد؟ و بسیاری سوال‌های دیگر که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

به‌طور کلی کیف پول‌های دیجیتال به بازار آمده‌اند تا شبیه یک پایگاه اطلاعاتی عمل کنند و اطلاعات رمزگذاری‌شده‌ی ارزهای دیجیتال را در خود ذخیره ‌کنند. درواقع به‌وسیله‌ کیف پول‌های دیجیتال که اصطلاحا به آن‌ها «ولت» (Wallet) گفته می‌شود می‌توانید از داده‌های ارزهای دیجیتال خود محافظت کنید.

هر کیف پول دیجیتال از دو آدرس خصوصی و عمومی تشکیل شده که به‌وسیله‌ی ‌این آدرس‌ها، به رمز ارزهای خودتان دسترسی دارید یا محتوای دیجیتال این کیف پول‌ها را به کیف پولی دیگر منتقل می‌کنید. بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر مثل ارزهای معمولی برای حفظ امنیت خود نیاز به ذخیره سازی در فضایی بخصوص دارند. در حقیقت، مهم‌ترین کاری که شما در خریدوفروش ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتالی معتبر و ایمن است.

در این مطلب قصد داریم توضیح کاملی درباره‌ مفهوم کیف پول دیجیتال ارائه بدهیم و در کنارش به سوالات شما هم در‌این‌باره پاسخ بدهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با هم بیشتر در مورد مفهوم کیف پول دیجیتال یاد بگیریم.

کیف پول دیجیتال

کیف پول  دیجیتال در حقیقت یک نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که دقیقا مانند یک پایگاه داده‌ای کوچک عمل می‌کند و وظیفه‌ی حفظ و ذخیره‌ی داده‌ها و کلیدهای خصوصی و عمومی شما را برعهده دارد. کیف پول‌های دیجیتال بر روی بستر بلاک چین، بلاک‌های مختلف را به هم وصل کرده و به این شکل با ارزهای دیجیتال معامله کنید. از این رو، کیف پول‌ دیجیتال را کیف پول بلاک چین هم می‌نامند.

جهت درک ساده‌تر این مطلب، کیف پول دیجیتال را یک کارت‌ اعتباری در نظر بگیرید؛ کارت‌های اعتباری یک رمز خصوصی دارند که تنها شما که دارنده‌ی کارت هستید از آن اطلاع دارید و به‌وسیله آن به موجودی کارت اعتباری خود دسترسی پیدا می‌کنید. علاوه‌بر‌‌آن، یک کارت اعتباری یا کارت بانکی، یک رمز عمومی هم دارد که همان شماره کارت شما است و از آن ‌برای انتقال وجه بین حساب‌ها استفاده می‌شود. در واقع، افراد دیگر با داشتن این آدرس نمی‌توانند به اطلاعات کارت شما دسترسی داشته باشند، تنها می‌توانند وجهی را به‌ حساب شما انتقال دهند.

در کیف پول دیجیتال نیزبرای دسترسی به ارزهای دیجیتال  موجود در کیف پول به آدرس خصوصی کیف پول خود نیاز خواهید داشت، ولی جهت انتقال وجه یا دریافت وجه آدرس عمومی را لازم دارید. به صورت کلی برای انتقال ارزهای دیجیتال باید آدرس خصوصی و عمومی کیف پول خود را با آدرس عمومی کیف پول گیرنده وارد کنید تا روند انتقال انجام شود. اما گیرنده برای دریافت دارایی دیجیتال فقط باید آدرس عمومی خود را وارد کند.

می‌توان گفت که آدرس عمومی کیف پول دیجیتال مثل شماره‌حساب یا شماره کارت بانکی شما است و در اختیار گذاشتن این آدرس با دیگران ضرری به شما نخواهد رساند. ضمن اینکه، مثل کارت‌های اعتباری که هیچ دو شماره کارت یکسانی برای آن‌ها وجود ندارد، هیچ دو کیف پول دیجیتالی را پیدا نمی‌کنید که آدرس عمومی آن‌ها مشابه یکدیگر باشد و طبیعی است که احتمال ارسال دارایی دیجیتال به صورت اشتباه برای شخصی دیگر، به‌جای کاربر مد نظر، صفر است. جدا از این، شما می‌توانید هر تعداد آدرس عمومی را که نیاز دارید در اختیار داشته باشید و در این زمینه هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

دسته‌بندی کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر، انواع مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در بازار وجود دارند و این به نظر خود شما بستگی دارد که کدام‌یک از آن‌ها را انتخاب کنید. به‌طور کلی، کیف پول‌های دیجیتال مختلف، قابلیت‌های متفاوتی مثل امنیت بالاتر، کاربری راحت‌تر و… را به شما ارائه می‌دهند. البته قبل از اینکه به بررسی تک‌به‌تک این کیف پول‌ها بپردازیم، لازم است تا دو دسته از کیف پول‌های موجود را بررسی کنیم.

کیف پول‌های دیجیتال انواع گوناگونی دارند ولی به‌صورت کلی در دو دسته‌بندی کیف پول‌های گرم یا «هات ولت» (Hot Wallet) و کیف پول‌های سرد یا «کلد ولت» (Cold Wallet) قرار می‌گیرند که هرکدام از این دسته‌بندی‌ها نیز خود دارای انواع مختلفی هستند. درواقع کیف پول‌های دیجیتالی گرم و سرد دارای تعدادی ویژگی مثبت و منفی هستند و انتخاب هرکدام از آن‌ها به‌طور کامل به هدف شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، اگر قصد داشته باشید تا مقدار بسیار کمی ارز دیجیتال را در یک کیف پول با شرایط استفاده‌ی راحت و آسان ذخیره و نگهداری کنید، کیف پول‌های گرم مناسب‌ترین دسته هستند و بالعکس، اگر قصد داشته باشید تا مقدار زیادی ارز دیجیتال را در یک کیف پول نگهداری کنید، کیف پول‌های سرد به دلیل اینکه امنیت بالاتری دارند، گزینه‌ مطلوب‌تری برای شما خواهند بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به تفکیک این دو دسته از کیف پول‌های دیجیتال بپردازیم و ببینیم کدام‌یک از این کیف پول‌ها گزینه‌ی مناسب‌تری برای ما هستند.

کیف پول دیجیتالی گرم (Hot Wallet)

کیف پول‌های گرم در واقع نرم‌افزارهایی هستند که به‌طور آنلاین وظیفه‌ی نگهداری اطلاعات را انجام می‌دهند. درواقع این کیف پول‌ها به دلیل کار کردن در فضای اینترنت و به‌صورت آنلاین، در برابر خطر هک شدن به‌وسیله هکرها بسیار آسیب‌پذیر هستند. ازاین‌رو توصیه می‌شود تا در صورت استفاده از آن‌ها برای ذخیره‌ی دارایی‌های دیجیتال خود، در زمان انتخاب نوع کیف پول گرم خود، تمامی قابلیت‌ها و نقاط قوت و ضعف آن را با دقت در نظر بگیرید.

ازجمله قابلیت‌های کیف پول‌های دیجیتال گرم می‌توان به استفاده‌ی آسان از آن‌ها و همچنین دسترسی سریع به اطلاعات موجود در این کیف پول‌ها اشاره کرد. ولی ایراد اصلی آن‌ها همان‌طور که گفته شد این است که به علت آنلاین بودن در زمان استفاده از آن‌ها، احتمال هک شدن اطلاعات شما بسیار زیاد است و ازاین‌رو این کیف پول‌ها امنیت پایینی دارند. علاوه بر این خود کیف پول‌های گرم بسته به کاربردشان به انواع گوناگونی مثل کیف پول دیجیتالی دسکتاپ، کیف پول دیجیتالی موبایل و کیف پول دیجیتالی تحت وب یا آنلاین تقسیم‌بندی می‌گردند.

کیف پول دیجیتالی سرد (Cold Wallet)

همان‌طورکه قبل‌تر نیز اشاره شد، کیف پول‌های دیجیتال سرد در واقع ابزاری فیزیکی هستند که از آن‌ها برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کیف پول‌های سرد هم دقیقاً مثل کیف پول‌های دیجیتال گرم، ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برجسته‌ترین ویژگی این دسته از کیف پول‌های دیجیتال این است که می‌توانید هرلحظه و در هر مکانی که قصد رفتن به آن‌جا را دارید آن را به همراه خود برده و از آن استفاده کنید. درواقع به معنای واقعی می‌توانید این کیف پول‌ها را در جیب خود گذاشته و حمل کنید. این دسته از کیف پول‌های دیجیتال معمولاً ابعادی کوچک و جمع‌وجور دارند؛ پس به‌راحتی توسط شما قابل‌حمل خواهند بود.

بااین‌وجود این کیف پول‌ها هم معایب خاص خود را دارند. اولین عیب وارده به آن‌ها قیمت بالای‌شان است و برخلاف کیف پول‌های گرم، جهت تهیه‌ی آن‌ها باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. درواقع قیمت معمول این کیف پول‌ها چیزی در حدود صد دلار است و این قیمت بسته به تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط کیف پول و مزایای دیگر آن، متفاوت است. همچنین از دیگر ایرادهای وارده به کیف پول‌های دیجیتال سرد می‌توان به پشتیبانی از تعدادی محدود از رمز ارزها اشاره کرد. در اصل کیف پول‌های دیجیتال سرد فقط می‌توانند ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مانند بیت کوین، اتریوم، دش، ریپل و… را پشتیبانی کنند و این نقطه‌ضعف، باعث کاهش تعداد کاربرانی می‌شود که قصد استفاده از این کیف پول‌ها را دارند.

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر دسته‌های مختلفی از کیف پول‌های ارز دیجیتال در دسترس شما قرار دارد که انواع گوناگون و ویژگی‌های متنوعی دارند. در حقیقت برنامه‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای گوناگونی جهت ذخیره و انتقال رمز ارزها در دسترس هستند که به کاربر این اجازه را می‌دهند که بسته به نیاز خود و ویژگی‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های سازنده‌ی کیف پول‌ها، انتخاب مطلوبی داشته باشد. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به امنیت بالاتر، کاربری ساده‌تر و… اشاره کرد.

در ادامه‌ی این مطلب با هم می‌بینیم که انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال کدام هستند؛ پس از آن در بین کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

اساسا کیف پول‌های گرم و سرد دیجیتال را می‌توان در پنج نوع مختلف دسته‌بندی کرد که این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از کیف پول تحت وب یا آنلاین، کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایل، کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی. خب! حالا برویم سر وقت دسته‌بندی کیف پول‌های ارز دیجیتال و بررسی کنیم که هر کدام از این کیف پول‌ها به چه شکل کار می‌کنند و چه ویژگی‌هایی دارند.

کیف پول تحت وب

این کیف پول‌های تحت وب کاربرد بسیار ساده‌ای داشته و با توجه به ویژگی‌هایی که دارند به کاربران اجازه می‌دهند تا به‌وسیله‌ی مرورگرهای رایانه‌ی‌ شخصی خود از آن استفاده کنندو به‌سادگی به اطلاعات ذخیره‌شده بر روی کیف پول خود دسترسی داشته باشند. با این حال فراموش نکنید که کیف پول‌های تحت وب از پایین‌ترین سطح امنیت نسبت به دیگر کیف پول‌های دیجیتال برخوردارند.

این کیف پول‌های دیجیتال معایب بسیاری هم دارند که ازجمله مهم‌ترین این معایب می‌توان  به این مورد اشاره کرد که شما کم‌ترین میزان تسلط را بر روی دارایی‌های دیجیتال خود دارید. همچنین از آنجا که تمام رمز ارزهای ترید شده بر روی سرور اصلی ذخیره می‌گردند، در نتیجه اگر این سرور هک شود، هکرها به‌تمامی دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را به‌سرقت می‌برند.

با توجه به نکات بالا، به شما توصیه می‌کنیم تا در صورت استفاده از این نوع کیف پول‌ها تا حد ممکن میزان کمی از ارزهای دیجیتال خود را در آن‌ها نگهداری کنید.

کیف پول دسکتاپ

این دسته از کیف پول‌های ارز دیجیتال همچون یک نرم‌افزار ساده بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی نصب می‌شوند و تنها از طریق این دستگاه‌ها قابل‌ استفاده هستند. به دلیل نصب و استفاده‌ی ساده، کیف پول‌های دسکتاپ با سرعتی قابل‌توجه به روشی محبوب جهت ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال در میان کاربران تبدیل شده‌اند. همچنین این کیف پول‌ها قابلیت‌ها و ویژگیهای منحصر به فردی دارند و به شما این اجازه را می‌دهند که کنترل دقیقی روی دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشید.

یکی از نکات بسیار حایز اهمیت این کیف پول‌ها این است که اگرچه ایمنی مطلوبی دارند، ولی اگر رایانه و یا لپتاپ شما در معرض حمله‌ی هکرها قرار بگیرد و بتوانند از راه دور به کامپیوتر شما نفوذ کنند، قادر خواهند بود تا دارایی‌های دیجیتال ذخیره‌شده بر کیف پول شما را به سرقت ببرند؛ پس در صورتی‌که قصد ذخیره‌ی میزان زیادی از ارز‌های دیجیتال را دارید، شاید بهتر باشد که کیف پول‌های دیگر را نیز بررسی کنید.

کیف پول موبایلی

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال درواقع برنامه یا اپلیکیشن‌هایی هستند که بر روی گوشی‌های موبایل  نصب‌شده و به‌وسیله آن‌ها ارزهای دیجیتال خود را ذخیره و نگهداری می‌کنید. همچنین به‌وسیله‌ی‌ این کیف پول‌های ارز دیجیتال هزینه‌ی‌‌ ارزهای خریداری‌شده یا درواقع کارمزد را به‌صورت آنلاین پرداخت می‌نمایید.

به‌صورت کلی، ازجمله ویژگی‌های این دسته از کیف پول‌ها می‌توان به انجام سریع معاملات و دسترسی ساده به دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد. ایرادی که کیف‌ پول موبایلی دارد  این است که بر روی گوشی‌های موبایل و به شکل آنلاین کار می‌کنند، در نتیجه امکان هک شدن دارایی‌های دیجیتال شما توسط هکرها وجود دارد.

کیف پول سخت‌افزاری

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال به شکل سخت‌افزاری عمل کرده و ارزهای دیجیتال، کلید‌های عمومی و خصوصی شما را به صورت دیجیتال نگهداری می‌کنند. در حقیقت، این دسته از کیف پول‌ها فقط در حالتی که قصد انتقال دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید آنلاین می‌شوند و در دیگر زمان‌ها به شکل آفلاین از دارایی‌های دیجیتالی شما نگهداری خواهند کرد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری به دارنده این امکان را می‌دهند که با ایجاد رمزهای موردنیاز بر روی سخت ‌افزار، احتمال هک شدن کیف پول و سرقت دارایی‌های دیجیتال خود‌ را به صفر برساند.

بنابراین این دسته از کیف پول‌های دیجیتال دارای بیشترین سطح امنیتی در میان دیگر کیف پول‌های دیجیتال هستند. اما از آن‌جا که این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند، این ایراد را دارند که کار کردن با آن‌ها زمان زیادی را می‌طلبد؛ استفاده از آن‌ها برای زمانی که قصد دارید تا به شکل روزانه دارایی‌های دیجیتال خود را بررسی کرده و یا آن‌ها را انتقال دهید، پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی ایراد دیگر این کیف پول‌ها این است که استفاده از آن‌ها خلاف دیگر کیف پول‌ها رایگان نبوده و باید هزینه‌ی بالایی را جهت خرید این کیف پول‌ها بپردازید.

کیف پول کاغذی

این دسته از کیف پول‌ها همانطور ‌که از اسم آن‌ها قابل حدس است، به شکل یک برگه‌ی کاغذ هستند؛ عملکرد آن‌ها به این شکل است که کدهای خصوصی و عمومی شما بر روی این برگه چاپ می‌شود. ازاین‌رو، جهت استفاده از این کیف پول و انتقال دارایی‌های دیجیتالی خود می‌توانید کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در یک کیف پول آنلاین وارد کرده و به این شکل رمز ارز خود را منتقل کنید.

ازجمله ویژگی‌های این کیف پول‌های دیجیتال این است که به علت آفلاین بودن آن‌ها و عدم اتصال به سرورها امکان هک شدن کیف پول‌های کاغذی وجود ندارد. اما نکته ایمنی که باید رعایت کنید این است که در حفظ و نگهداری این برگه دقت کافی را داشته باشید و برگه را در مکانی نگهداری کنید تا از دسترسی دیگر افراد به کلیدها جلوگیری کنید.

همچنین از آنجا که این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند و به سروری متصل نیستند، کار کردن با این کیف پول‌ها دشوارتر و نیازمند صرف زمان بیشتری به نسبت دیگر کیف پول‌ها است. بنابراین، مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌علت مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، مناسب استفاده‌ی روزانه نیستند.

خب دوستان عزیز! با هم دیدیم که کیف پول‌های دیجیتال در چندین دسته‌بندی طراحی شده‌اند و در دسترس شما هستند تا از آن‌ها برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. حالا که با هم ویژگی‌ها و ایرادهای انواع کیف پول‌های دیجیتال را شناختیم، وقت آن رسیده که با برخی ویژگی‌های بهترین کیف پول دیجیتالی برای ذخیره و نگهداری رمز ارزها آشنا شوید.

ویژگی‌های بهترین کیف پول دیجیتال

بررسی ویژگی‌های بهترین کیف پول دیجیتال با در نظر گرفتن نوع سرمایه‌گذاری شما که بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد، موارد مختلفی را شامل می‌شود که عبارتند از: امنیت، دسترسی سریع و آسان، رابط کاربری، ناشناس بودن کاربران، شکل مدیریت حساب کاربران، استفاده‌ی کاربران ایرانی از خدمات کیف پول و… .

امنیت

برجسته‌ترین عامل در انتخاب یک کیف پول برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، امنیت کیف پول است و از این جهت، کیف پول‌های سخت‌افزاری انتخاب مطلوبی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به‌حساب می‌آیند.

دسترسی سریع و آسان

درواقع دسترسی سریع و سهولت در استفاده از کیف پول‌های دیجیتال یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در انتخاب بهترین کیف پول است. اگر دائم در حال خریدوفروش ارزهای دیجیتال هستید و دسترسی سریع و آسان به دارایی‌های دیجیتال‌تان برای شما در اولویت قرار دارد، کیف پول‌های نرم‌افزاری با نسخه‌های موبایل و ویندوز از کیف پول‌های مطلوب خواهند بود.

رابط کاربری ساده

تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال با ارائه‌ی رابط کاربری ساده، فرایند انجام تراکنش‌ها و انتقال دارایی‌های دیجیتال را بسیار تسهیل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند شما سردرگم شوید. ازاین‌رو، این کیف پول‌ها محبوبیت بیشتری به نسبت سایر انواع مشابه دارند.

ناشناس بودن کاربران

اگر تمایل دارید تا هویت شما یا اطلاعات تراکنش‌های‌تان در شبکه ارزهای دیجیتال ناشناس بماند، بی‌شک به دنبال کیف پول‌هایی هستید که این قابلیت را در اختیار شما قرار دهند. در حقیقت تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال توانسته‌اند ویژگی‌هایی را به کیف پول خود اضافه کنند تا هویت و اطلاعات تراکنش‌ها به‌صورت ناشناس باقی بماند.

شکل مدیریت حساب کاربران

همواره به‌خاطر داشته باشید که اصلی‌ترین فاکتور در ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال، حفظ اطلاعات کلید خصوصی کیف پول است. ازاین‌رو تعدادی از کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را در سرور خود ذخیره می‌کنند و بر دارایی‌های شما کنترل کامل دارند. بنابراین در زمان انتخاب کیف پول دیجیتال خود به امنیت و حفاظت از کلیدهای خصوصی خود توجه کنید.

استفاده‌ی کاربران ایرانی از خدمات کیف پول

از دیگر ویژگی‌های مهم یک کیف پول دیجیتال مناسب برای شما به‌عنوان یک کاربر ایرانی، این است که کیف پول موردنظرتان کاربران ایرانی را تحریم نکرده باشد تا با آی‌پی ایران بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.

این‌ها تمام ویژگی‌هایی بودند که بهترین کیف پول دیجیتال موجود باید آن را داشته باشد. کیف پولی وجود ندارد که تمامی این خصوصیاتی که در بالا ذکر شد را به‌طور یکجا داشته باشد، ولی در بین کیف پول‌های موجود در بازار، تعدادی از آن‌ها هستند که اغلب این ویژگی‌ها را دارند و در رده بهترین کیف پول‌ها قرار دارند. پس برویم و با هم نگاهی بیندازیم به لیست بهترین کیف پول‌های الکترونیکی موجود در بازار!

لیست بهترین کیف پول‌های الکترونیکی

این روزها با گسترش فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، رمز ارزهای بسیاری به بازار عرضه‌ شده‌اند؛ درنتیجه کیف پول‌های گوناگونی نیز جهت ذخیره و نگهداری از این ارزهای دیجیتال به بازار روانه شده‌اند. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم فهرستی از بهترین کیف پول‌های الکترونیکی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بهترین انتخاب را جهت ذخیره و نگهداری دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشید.

جهت پیدا کردن کیف پول هر رمز ارز، در مرحله‌ی اول باید از این مطلب اطلاع داشته باشید که ارز دیجیتال شما توکن است یا کوین. به‌صورت کلی، کلیه‌ی رمز ارزها در ۲ گروه توکن و کوین قرار می‌گیرند. در حقیقت ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی ندارند و از پلتفرم یک ارز دیجیتال دیگر بهره می‌برند توکن هستند و آن دسته‌ای که مثل بیت کوین و اتریوم بلاک چین اختصاصی خود را دارند، کوین به‌شمار می‌آیند..

کیف‌پول‌هایی که در ادامه آورده شده‌اند با توجه به نظرات کاربران انتخاب شده و جزء محبوب‌ترین کیف‌ پول‌ها هستند. پس با ما همراه باشید تا در مورد آن‌ها بیشتر بدانید.

کیف پول Ledger Nano X

کیف پول دیجیتال سخت افزاری «نانو ایکس» (Ledger Nano X) از بهترین انواع کیف پول دیجیتال است که امنیت بالایی دارد و از ۱۸۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند . این کیف پول با بلوتوث یا کابل USB به گوشی یا کامپیوتر شما متصل می‌شود.

کیف پول لجر نانو ایکس، محافظت از دارایی‌های شما در برابر هکرها، چندین لایه امنیتی دارد؛ برای فعال کردن دستگاه لازم است تا یک رمز عبور چهار رقمی تعریف کنید. دقت داشته باشید که در صورت سه بار وارد کردن رمز اشتباه، دستگاه قفل می‌شود. این کیف پول یک عبارت بازیابی  (Seed Phrase) ۲۴ کلمه‌ای دارد که با یادداشت کردن آن در مکانی امن، در صورتی که دستگاه شما گم شود یا خراب شود، می‌توانید بازهم به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

گفتنی است که اپلیکیشن لجر نانو ایکس از سیستم‌های عامل‌ مختلف iOS، ویندوز، لینوکس و اندروید پشتیبانی می‌کند.

لجر نانو ایکس

کیف پول Trezor_T

کیف پول «ترزور» (Trezor) یکی از شناخته‌شده‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری جهت ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. این کیف پول در سال ۲۰۱۴ روانه‌ی بازار شد و علاوه‌بر‌آنکه کاربری ساده‌ای دارد، از سطح امنیتی بالایی برخوردار است. این کیف پول سخت‌افزاری با ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال به‌صورت سرد، دارایی‌های دیجیتال شما را از خطر هک در امان نگه می‌دارد. علاوه بر این ترزور این قابلیت را دارد تا با متصل شدن به اینترنت به‌صورت یک کیف پول گرم یا آنلاین کار کرده تا بتوانید از پرداخت‌های خود استفاده کنید. از طرفی این کیف پول جهت افزایش ضریب امنیتی خود از فرآیند احراز هویت دومرحله‌ای پشتیبانی می‌کند و به دلیل امنیت بالا مناسب سرمایه‌گذارانی است که به فکر نگهداری ارزهای دیجیتال خود برای بلندمدت هستند.

کیف پول Trezor دستگاهی است که به‌وسیله‌ی یک کابل USB به رایانه متصل شده و کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما را به شکل آفلاین ذخیره کرده و تراکنش‌های‌تان را امضا می‌کند. همچنین ترزور یک کیف پول متن‌باز (Open Source) بوده که یک صفحه‌نمایش کوچک دارد.

کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری Trezor T یکی از محصولات مدرن و امن شرکت SatoshiLabs است که از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال سرد، در بازار رمزارزها به شمار می‌آید؛ از نظر ظاهری تنها تفاوتش با نسل‌های قبلی، صفحه نمایش لمسی بزرگ‌تر است. این کیف پول،بیش از ۱۶۰۰ نوع ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند.

کیف پول سخت‌افزاری ترزور، مدل T، رابط کاربری ساده دارد و اپلیکیشن آن، به غیر از iOS از دیگر سیستم‌‌عامل‌‌ها، مانند اندروید و ویندوز نیز پشتیبانی می‌کند.

ترزور

کیف پول Ledger Nano S

«لجر نانو اس» (Ledger Nano S) فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ و با ارز دیجیتال بیت کوین شروع کرده و تابه‌حال حدود ۹۰ میلیون دلار از ارزهای دیجیتال توسط آن نگهداری می‌شوند. نکته‌ی جالب این است که حدود ۷۵ میلیون دلار از این مبلغ فقط مربوط به سال ۲۰۱۸ است. این آمار نشان‌دهنده‌ی این مطلب است که میزان گرایش کاربران به این کیف پول با شیب بسیار بالایی رو به افزایش است.

کیف پول سخت افزاری  Ledger Nano S با رعایت کلیه‌ی نکات امنیتی تلاش داشته تا به محصولی تبدیل گردد که شما با آسودگی خاطر دارایی‌های دیجیتال خود را در آن ذخیره کرده و نگران هک شدن کیف پول خود نباشید. به‌علاوه  Ledger Nano S به دلیل استفاده از پین کد به سادگی هک نخواهد شد و جدا از آن به علت ساختار امنیتی بالایی که دارد در برابر بدافزارها نیز مقاوم است.

جدا از این در زمان خرید این کیف پول، کلیدهای خصوصی در اختیار شما قرار گرفته که در صورت خرابی یا مفقود ‌شدن دستگاه، می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده، دستگاه را بازسازی کنید و یا محتویات کیف پول خود را به کیف پولی دیگر منتقل کنید.

کیف پول لجر نانو اس در هر مرتبه اتصال به رایانه، به شما این امکان را می‌دهد تا یک رمز عبور چهار رقمی تعیین کنید و این امر امنیت این کیف پول را دوچندان خواهد کرد. علاوه بر آن، این کیف پول از استاندارد احراز هویت دو مرحله‌ای پشتیبانی کرده و بنابراین در برابر ویروس‌ها نیز مقاوم خواهد بود. همچنین این کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند هم‌زمان از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی کند و برای آن دسته از افرادی که هم‌زمان به مبادله‌ی چندین ارز دیجیتال می‌پردازند، بسیار مناسب است.

به‌علاوه، این کیف پول از یک صفحه‌نمایش جهت مشاهده و تایید تراکنش‌ها بهره می‌برد و می‌توانید توسط دکمه‌های قرارگرفته بر روی دستگاه نسبت به تأیید تراکنش‌های خود اقدام کنید.

لجر نانو اس

کیف پول Safe Pal s1

کیف پول ارز دیجیتال «سیف پال اس وان» (SafePal S1) از بهترین کیف پول‌‌های ارز دیجیتال سخت‌افزاری است که ابعاد آن به‌اندازه یک کارت اعتباری است و یک صفحه نمایش لمسی و قابلیت اسکن کد QR دارد. این کیف پول امکان برقراری ارتباط بی‌سیم با اپلیکیشن SafePal را دارد و بیش از ۱۰۰۰ نوع ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. کیف پول ارز دیجیتال SafePal S1 با قابلیت استاندارد امنیتی CC EAL5+، از دارایی‌های شما در مقابل آسیب‌های فیزیکی و حملات بدافزارها محافظت می‌کند.

علاوه‌برآن، اپلیکیشن SafePal S1 از دو سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند؛ همچنین برای مرورگرهای اج و کروم و فایرفاکس نیز افزونه‌های تحت وب طراحی شده است.

سیف پال اس وان

کیف پول Exodus

کیف پول «اکسودوس» (Exodus) در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه گردید و در حال حاضر جزء معتبرترین و ایمن‌ترین کیف پول‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است که برای دو پلتفرم دسکتاپ و گوشی‌های موبایل در دسترس بوده و از بیش از صد ارز دیجیتال معتبر و شناخته‌شده مانند بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول از آن‌جایی ‌که در دسته‌ی کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرد، به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر ذخیره کردن ارزهای دیجیتال بر روی آن، بتوانید رمز ارزهای موردنظر خود را به یکدیگر تبدیل کنید.

یکی از دلایل محبوبیت اکسدوس طراحی انعطاف‌پذیر آن است که نظر بسیاری از تریدرها و کاربران را به خود معطوف کرد. همچنین این کیف پول دیجیتال قابلیت نمایش قیمت رمز ارزها را به‌وسیله نمودارهایی جامع و به‌روز دارد. ضمناً اکسدوس به شما این امکان را می‌دهد تا پرتفولیو (مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری که توسط یک شخص یا سازمان صورت می‌گیرد.) خود را شخصی‌سازی کنید و نمایه‌ها، رنگ‌ها و ویژگی‌های این‌چنینی آن را بسته به سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

Exodus یک کیف پول مولتی کارنسی یا چند ارزی است که قابلیت پشتیبانی از بیش از صد ارز دیجیتال و توکن را دارد. همچنین اینترفیس ساده و رابط کاربری آسانی که دارد استفاده از آن را برای تمامی کاربران، چه مبتدی و چه حرفه‌ای میسر ساخته است. نکته‌ای که در مورد کیف پول اکسدوس حائز اهمیت است، این است که نمی‌توانید توسط ارزهای فیات همچون دلار و یورو مستقیماً نسبت به خریدوفروش رمز ارزها بپردازید و تنها می‌توانید ارزهای دیجیتال را به یکدیگر تبدیل کنید. جدا از این، از آن‌جا که Exodus یک کیف پول گرم به‌حساب می‌آید، پیشنهاد می‌شود جهت ذخیره‌ی‌ طولانی‌مدت رمز ارزهای خود از آن استفاده نکنید و برای این کار همواره یک کیف پول سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس در اختیار داشته باشید.

اکسودوس

کیف پول Trust Wallet

کیف پول ارز دیجیتال «تراست ولت» (Trust Wallet)، از بهترین کیف پول‌های‌ نرم‌افزاری ارز دیجیتال است که با قابلیت پشتیبانی از چندین رمز ارز عملکرد خوبی از خود نشان داده است. این کیف پول قابلیت‌های کاربردی زیادی دارد که عبارتند از، خریدوفروش رمز ارزها و خرید و جمع‌آوری NFTها، امکان دسترسی مستقیم به سایر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین و… .

کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت، سطح امنیتی بالایی دارد و کلید خصوصی را به‌جای سرور در دستگاه خود کاربر ذخیره می‌کند. این کیف پول نرم‌افزاری را می‌توان روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS نصب کرد. به‌علاوه، راه‌اندازی و استفاده از آن بسیار کار ساده‌ای است.

از سال ۲۰۱۸ که بایننس کیف پول تراست ولت را خریداری کرد،‌دیگر این کیف پول متعلق به صرافی ارز دیجیتال بایننس تعلق دارد.

تراست ولت

کیف پول Metamask

کیف پول «متامسک» (Metamask)، از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود که در قالب نرم‌افزار ارائه شده و از بیش از ۶۷۰ هزار کوین و توکن با استاندارد ERC-20 اتریوم را پشتیبانی می‌کند. علاوه‌برآن، امکان ذخیره توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها هم در این کیف پول وجود دارد و کاربران را به بازار OpenSea متصل می‌کند.

از ویژگی‌های قابل‌توجه کیف پول متامسک، سطح امنیتی بالایی آن است و اینکه به اطلاعات اولیه کاربر و سایر داده‌های خصوصی او دسترسی مستقیم ندارد.

متامسک

کیف پول Coinomi

کیف پول «کوین‌نومی» (Coinomi)، یکی دیگر از بهترین کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری‌ست که مخصوص گوشی و دسکتاپ طراحی شده است و بیش از ۱۷۰۰ رمز ارز را پشتیبانی می‌کند. این کیف پول، امکان ذخیره آفلاین ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است و به شما امکان این را می‌دهد تا با استفاده از قابلیت Built-in Exchange، ارزهای دجیتال را با یکدیگر مبادله کنید.

همچنین، این کیف پول از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای برخوردار است؛ مانند احراز هویت دو مرحله‌ای (۲FA) و رمزگذاری کلید خصوصی که آن را از سایر کیف‌پول‌ها متمایز می‌کند.

کوینومی

این‌ها تعدادی از بهترین کیف پول‌های دیجیتال موجود در بازار هستند که بسته به شرایط شما می‌توانند انتخاب شما باشند. پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه‌ این مطلب، به‌شخصه در مورد کیف پول‌های دیگر نیز تحقیق کرده و با پرس‌وجو از افراد مطلع، بهترین انتخاب را داشته باشید.

سخن پایانی

کیف پول‌های دیجیتال مدل‌های گوناگونی دارند که جهت پاسخگویی به نیازهای مختلف کاربران طراحی شده‌اند. در حقیقت برترین انتخاب برای شما، کیف پولی است که بتواند نیازهای مورد انتظار شما را برآورده کند و رمز ارزهای موردنظرتان را پوشش دهد. جهت انتخاب بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال همواره باید مواردی اساسی همچون امنیت، دسترسی ساده، نوع پلتفرم پشتیبانی شده و محیط کاربری آن را مدنظر قرار دهید؛ اما قاعده‌ای کلی جهت انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال وجود ندارد و حتی برخی از کاربران در مواقعی موارد فوق را نیز در نظر نمی‌گیرند. ازاین‌رو می‌توان گفت که انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال موضوعی است که به سلیقه‌ی‌ شما بستگی دارد.

از طرفی می‌توان گفت که بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال، ایمن‌ترین آن است. ازاین‌رو، می‌شود ادعا کرد که کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف پول‌های کاغذی ایمن‌ترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال هستند. اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که نباید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی‌ها نگهداری کنید، چون امکان از دست دادن آن‌ها بسیار بالا است و ضروری است تا ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول معتبر انتقال دهید.

 

امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشیم به شما در درک مفهوم کیف پول دیجیتال و انتخاب یک کیف پول الکترونیکی خوب کمک کرده باشیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا