اینوستونومی
اخبار کسب وکارها

ارز ریپل بهتر است یا کاردانو؟

ریپل (XRP) و کاردانو (ADA) هر دو از ارزهای دیجیتال محبوبی هستند که در حال حاضر در آذر ماه ۱۴۰۲، به ترتیب در رتبه پنج و هشت بازار قرار دارند. سوای مسائل حقوقی که پیش از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از شرکت ریپل لبز به اتهام فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده پیش آمد، این رمز ارز همچنان با قدرت ادامه می‌دهد. کاردانو و ریپل از جنبه‌های مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند و همانطور که می‌دانید، تحلیل فاندامنتال یکی از گام‌های مهم شناسایی پروژه‌های قدرتمند است. در این مطلب، کاردانو و ریپل را از نظر فاندامنتالی برای خرید و سرمایه گذاری بررسی می‌کنیم.

کاردانو چیست و چگونه کار می‌کند؟

کاردانو (Cardano) و ارز دیجیتال آن به نام‌ آدا با نماد ADA، در سال ۲۰۱۷ کار خود را آغاز کردند. از آنجایی که توسعه‌دهندگان کاردانو قادر به توسعه برنامه‌های غیر متمرکز روی آن هستند، این شبکه بلاک چینی شباهت‌هایی با اتریوم دارد. اما چیزی که کاردانو را از اتریوم متمایز می‌سازد، نحوه کار آن بر اساس یک رویکرد آکادمیک مبتنی بر مقاله برای تکرارهاست. در این روش، کاردانو از داده‌های بررسی‌شده مبتنی بر گزارش‌های آکادمیک استفاده می‌کند تا فرصت‌هایی را برای چگونگی تنظیم و تغییر خود برای موفقیت در آینده بیابد.

این بلاک چین همچنین از مکانیزم اجماع اوروبوروس (Ouroboros) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بهره می‌برد. این مکانیسم که خود مبتنی بر رویکرد اثبات سهام است، در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، به ولیدیتورهای شبکه که تحت عنوان لیدر (Leader) یا رهبر شناخته می‌شوند، ارز دیجیتال ADA پاداش می‌دهد. این سیستم بر خلاف بسیاری از شبکه‌ها، به آنلاین بودن تعداد بالای ولیدیتورها نیازی ندارد و همین امر، موانع ورود را کاهش داده و تولید رمز ارزهای جدید را آسان‌تر کرده است.

علاوه بر این‌ها، به‌خاطر قابلیت‌های گسترده کاردانو، خرید ارز ADA جهت تعامل با قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز عاملی است که رشد بیشتر این شبکه در آینده را به‌همراه دارد.

کاردانو یا ریپل

ریپل چیست و چگونه کار می‌کند؟

ریپل (Ripple) در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان یک سیستم طراحی‌شده برای انتقال یکپارچه ارزهای فیات شکل گرفت. موسسات مالی می‌توانند از رمز ارز XRP بومی این شبکه برای نقل و انتقالات پولی برون‌مرزی استفاده کنند. مثلا یک نفر در یک کشور می‌تواند پول فیات مورد نظر خود را به XRP تبدیل کند که سپس به شخص دیگری منتقل شده و دوباره به ارز فیات فرد گیرنده تبدیل می‌شود. این قابلیت، امکان مدیریت سریع‌تر، کم هزینه‌تر و به‌طور بالقوه، ایمن‌تر ارزهای فیات را در مقایسه با دیگر روش‌ها فراهم می‌کند.

سوای خرید و فروش ریپل، شبکه ریپل دسترسی به بلاک چین خود را محدود به اعتبار سنجی‌هایی کرده است که در تایید و اعتبارسنجی آن‌ها مشارکت دارند. افراد می‌توانند از طریق نودهای منحصربه‌فردی که مجوز اعتبارسنجی فعالیت‌های زنجیره را دریافت می‌کنند، به این بلاک چین دسترسی داشته باشند. بلاک چین ریپل به گونه‌ای طراحی شده است که برای بانک ها و سایر ارائه‌دهندگان خدمات مالی قابل دسترسی باشد.

کاردانو یا ریپل

تفاوت کاردانو و ریپل

از جمله تفاوت‌های XRP و ADA می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیرات قیمت

قیمت کاردانو به روش‌های مشابهی در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این قیمت‌ها بر اساس تقاضا و شرایط عمومی بازار تغییر می‌کنند.

اما قیمت ریپل دارای مکانیزم ضد تورمی ست و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قیمت کالاها کاهش می‌یابد و منجر به افزایش قدرت خرید می‌شود. با اینکه حداکثر عرضه ۱۰۰ میلیارد واحدی برای XRP تعیین شده است، اما بخشی از این رمز ارزها باید در هر تراکنش از بین بروند تا حداکثر عرضه موجود تنظیم شود. این طراحی از افزایش شدید قیمت ریپل جلوگیری می‌کند.

تولید کوین‌های جدید

با اینکه اجازه تولید کوین‌های جدید کاردانو از طریق شرکت در فرآیند اعتبارسنجی آن برای همه افراد وجود دارد، اما چنین کاری برای ریپل مقدور نیست. ریپل از سیستمی استفاده می‌کند که در آن سازندگان این رمز ارز، توکن‌ها را مینت کرده و در اختیار بانک‌ها و سایر طرف‌های شرکت‌کننده قرار می‌دهند. بنابراین، هیچ شرکت‌کننده دیگری قادر به کسب توکن‌های جدید نیست. البته این موضوع با خرید و فروش رمز ارزهای XRP منافاتی ندارد و فقط به قابلیت تولید ارزهای جدید توسط یک سری افراد خاص محدود می‌شود.

زمان تکمیل تراکنش

زمان لازم برای تکمیل یک تراکنش به ساختار شبکه آن بستگی دارد. در اکثر مواقع، شما می‌توانید یک تراکنش در شبکه کاردانو را در کمتر از یک دقیقه انجام دهید. اما از آنجایی که برای اطمینان از برگشت‌ناپذیری کامل تراکنش‌ها لازم است نقل و انتقالات بیشتری در زنجیره انجام شوند، ممکن است تضمین امنیت تراکنش شما تا بیست دقیقه هم طول بکشد.

اما بلاک چین ریپل بسیار سریعتر کار می‌کند و انجام معاملات در آن کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد. این یک دقیقه اغلب اوقات حداکثر مدت زمانی است که برای نهایی شدن انتقال شما لازم است. مشخصا این بازه زمانی بسیار کوتاه‌تر از نقل و انتقالات بانکی سنتی است.

شباهت‌های کاردانو و ریپل

با وجود تفاوت‌ها، این دو شبکه و ارزهای دیجیتال‌شان شباهت‌هایی نیز با یکدیگر دارند از جمله:

ارزش

امروزه خرید هر دوی ADA و XRP برای همه افرادی که دسترسی به اینترنت داشته باشند، بسیار آسان است. کاردانو در حال حاضر در آذر ۱۴۰۲ در محدوده ۰.۴ دلاری معامله می‌شود و ریپل چیزی حدود ۰.۶ دلار ارزش دارد. بنابراین، خرید و دسترسی به حداقل ۱ واحد از این رمز ارزها برای عامه مردم ساده است.

کاردانو و ریپل از نظر روندهای قیمتی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و عموما از نظر صعود و نزول ارزش نزدیک به هم حرکت می‌کنند.

مصرف پایین انرژی

طراحی هر دوی ریپل و کاردانو مبتنی بر روشی غیر از اثبات کار پرمصرف بیت کوین و دیگر شبکه‌های مشابه است. سیستم اعتبارسنجی اثبات سهام کاردانو نیاز به دستگاه‌های سخت افزاری سنگین را از بین برده است و به دلیل عدم قابلیت دسترسی به تولید ریپل برای افراد عادی، عدم مصرف انرژی بیش از حد آن کنترل شده است.

خلاصه‌ای از ویژگی‌های ریپل ـ کاردانو

تا اینجا به‌صورت جزئی هر دوی ریپل و کاردانو را بررسی کردیم. در جدول زیر، خلاصه این موارد را مشاهده می‌کنید:

کاردانو ـ ریپل

سال آغاز به کار: ۲۰۱۷ ـ ۲۰۱۲

هدف کلی: توسعه برنامه‌های غیر متمرکز و پشتیبانی از تراکنش‌ها ـ انتقال پول بین کشورها

عملکرد تراکنش: قراردادهای هوشمند ـ تراکنش انجام‌شده توسط بانک‌ها

عامل تاثیرگذار بر ارزش: تقاضا و میزان در دسترس ـ تقاضا و فعالیت‌های ضد تورمی

عرضه حداکثری در دسترس: ۴۵ میلیارد ـ ۱۰۰ میلیارد

زمان تراکنش: تا ۲۰ دقیقه ـ تا ۱ دقیقه

استاندارد تولید کوین‌های جدید: اثبات سهام ـ ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا