اینوستونومی
پادکست‌های آموزشی

پادکست خلاصه اخبار – شانزدهم مرداد

خبرا رو با حاشیه‌های صرافی هوبی شروع کنیم. شایعه شده که بعضی از مدیرای هوبی و ترون تو چین دستگیر شدند. طبق اطلاعات منتشر شده، پلیس چین حداقل سه مدیر صرافی هوبی رو برای تحقیقات بیشتر بازداشت کرده.
بعد این شایعه، برخی از کارمندای این صرافی‌ هم اعلام کردند که یک اخطار فوری مبنی بر ترک هرچه سریعتر کشور دریافت کردند. گفته می‌شه که دلیل این بازداشت‌ها ارتباط مدیرای صرافی با راه‌اندازی یک کازینو هست. همچنین فاش شده که بعضی از مدیرای هوبی با استفاده از اسم اعضای خونوادشون، شرکت‌های تحت برند شل رو اداره می‌کنن. مثل این که خروج سرمایه از این صرافی‌ هم افزایش چشم‌گیری داشته و احتمال درست بودن این اخبار رو تقویت می‌کنه.
درباره جاستین‌ سان، موسس ترون هم اخبار مشابهی وجود داره. گفته می‌شه که اون از صرافی‌هایی مثل پولونیکس و هوبی به عنوان بانک استفاده می‌کنه و پول‌های زیادی رو ازشون قرض می‌گیره و تو پلتفرم وام‌دهی ترون یعنی justlend سرمایه‌گذاری می‌کنه که این موضوع نگرانی‌ها درباره اهداف و پیامد‌های اقداماتش در بازار ارزهای دیجیتال رو افزایش می‌ده

همزمان با انتشار این اخبار خروج سرمایه از صرافی هوبی افزایش چشم‌گیری داشته. ارزش سرمایه‌ قفل‌شده تو صرافی هوبی تو آخر هفته ۶۴ میلیون دلار کاهش پیدا کرد و از ۳.۰۹ میلیارد دلار به ۲.۵ میلیارد دلار رسید. به نظر میاد کاربرای این صرافی از شایعات منتشر شده ترسیدن و در حال خروج سرمایه‌هاشون هستن که این موضوع می‌تونه برای هوبی خطرناک باشه و اون رو با سقوط مواجه کنه. البته مدیر شبکه‌های اجتماعی هوبی و جاستین سان این اخبار رو تکذیب کردن و گفتن که همچین خبرایی نیست.

امیر مهدی صبائی، سخنگوی سازمان بورس به فروش متری زمین در بورس کالا اشاره کرده و گفته که برای راه‌اندازی اوراق سلف مسکن اقداماتی صورت گرفته. اون همچنین اضافه کرد که این اقدام، به اصلاح دستورالعمل معاملات سلف نیاز داره که البته تو کمیته فقهی سازمان بورس نهایی شده. گفته می‌شه که اصلاحات لازم تا شهریور به اتمام می‌رسه و از اون به بعد، مردم هم می‌تونند با سرمایه‌های خرد، تو مسکن سرمایه‌گذاری کنن.

پلتفرم وام‌دهی الکمیکس گفته که هکر کرو تمام وجوه دزدیده‌شده از استخر‌های این پلتفرم رو برگردونده. قبل‌تر هم پلتفرم JPEGd از برگردونده‌ شدن سرمایه‌ش خبر داده بود. داستان این سرقت برمیگرده به چند روز پیش که یه هکر با استفاده از یه آسیب‌پذیری تو نسخه‌های قدیمی زبان قرارداد هوشمند نویسی وایپر تونست ۶۱ میلیون دلار از پلتفرم کرو فایننس سرقت کنه. هکر در ازای برگردوندن این سرمایه‌ها ۱۰٪ مبلغ رو به عنوان پاداش دریافت کرده و البته گفته که اگه این پولو برگردوندم، به خاطر اینه که نمی‌خوام پروژه‌هاتون رو خراب کنم، وگرنه شما ها نمی‌تونستید منو پیدا کنید. این پروتکل‌ها هم گفتن که دیگه از لحاظ قانونی پیگیر این موضوع نمی‌شن

پروتکل کرو فایننس برای پیدا کردن هکر پلتفرمش پاداش ۶ میلیون دلاری گذاشته بود و به هکر هم برای بازگردوندن سرمایه‌های دزدیده شده مهلت داده بود که البته زمانش به پایان رسید و هکر هم به جز سرمایه‌های الکمیکس و jpegd، سرمایه بقیه استخر‌ها رو پس نداد. الان این پاداش آپدیت شده و کرو گفته هر کی این هکرو پیدا کنه پاداش ۱.۸۵ میلیون دلاری می‌گیره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا