اینوستونومی
طلامفاهیم پایه

صندوق سرمایه گذاری طلا و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

از گذشته خرید طلا و سکه یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری خوب و سودده برای بسیاری از افراد بوده که با استفاده از آن توانسته‌اند ارزش دارایی‌های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. اما خرید و فروش سکه به صورت فیزیکی با خطراتی نظیر سرقت و دزدیده شدن نیز همراه است که به این منظور صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا ایجاد شدند.

صندوق سرمایه‌گذاری طلا یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا است که که تمام ریسک‌های ناشی از خرید فیزیکی طلا را به طور کامل رفع کرد و باعث می‌شود تا از نوسانات جهانی طلا بی‌نصیب نمانید. برای آشنایی بیشتر با صندوق سرمایه‌گذاری طلا، مزایا و معایب آن و نحوه خرید و فروش در این صندوق‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

صندوق طلا نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله در بورس کالا است که دارایی سرمایه‌گذاران را بر روی گواهی سپرده سکه و اوراق مبتنی بر سکه و طلا سرمایه‌گذاری می‌کند.

صندوق طلا که با نام Gold Funds نیز شناخته می‌شود و یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی قابل معامله در بورس است. مدیران صندوق‌ها به طور معمول ۷۰ درصد دارایی سرمایه‌گذاران را به جای خرید فیزیکی طلا بر روی گواهی سپرده سکه و شمش طلا و ۳۰ درصد از دارایی آن‌ها را بر روی اوراق مبتنی بر سکه و طلا با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

قیمت‌گذاری در این صندوق‌ها به دو عامل نرخ ارز و قیمت جهانی اونس بستگی دارد. در نتیجه این روش یک راه سرمایه‌گذاری مطمئن برای محافظت از دارایی‌ها در برابر افزایش تورم است. در واقع با سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به‌طور غیر مستقیم بر روی دلار و طلای جهانی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که با افزایش قیمت این دو پارامتر، سود حاصل از سرمایه‌گذاری نیز افزایش خواهد یافت.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق سرمایه‌گذاری طلا بسیاری از ریسک‌هایی را که سرمایه‌گذاران در هنگام خرید فیزیکی طلا با آن مواجه بودند به طور کامل رفع کرد و باعث شد تا سرمایه‌گذاران با آسودگی خاطر بیشتری دارایی خود را در این راه صرف کنند. در ادامه لیستی از مزایای صندوق سرمایه‌گذاری طلا آورده شده است:

صندوق سرمایه گذاری طلا

کاهش ریسک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا جایگزین مناسبی برای خرید فیزیکی طلا هستند، زیرا در این روش سرمایه‌گذاران دیگر نگران خطر سرقت سکه و طلا در هنگام نگهداری و جابه جایی نیستند. همچنین سرمایه‌گذاران در ازای خرید سکه به جای دریافت فیزیکی سکه، گواهی سپرده سکه طلا دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده مالکیت آن‌ها است.

امکان سرمایه گذاری با مبلغ پایین و فروش راحت و بی دردسر

سرمایه‌گذاران می‌توانند حتی با مبالغ پایین نیز در صندوق طلا سرمایه‌گذاری کنند و از مزایای افزایش ارزش سکه و طلا بهره‌مند گردند و هر زمان که به پول نقد نیاز داشتند گواهی‌های سپرده خود را باطل کرده و نسبت به ارزش روز طلا و سکه، پول نقد دریافت نمایند.

همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها بخش کوچکی از سرمایه خود را نقد کنند؛ زیرا با توجه به اینکه خرید و فروش در صندوق سرمایه‌گذاری طلا به شکل واحد صورت می‌گیرد، سرمایه‌گذار می‌تواند تنها چند واحد از دارایی‌های خود را بفروش برساند و در ازای آن پول نقد دریافت کند. این درحالی است که با خرید فیزیکی سکه در صورتی که به پول نقد نیاز داشته باشید باید کل سکه یا طلا خود را بفروش برسانید.

کارمزد پایین معاملات

زمانی که سرمایه‌گذاران سکه یا طلا را به صورت فیزیکی خریداری می‌کنند، یک هزینه جانبی اضافی بابت کارمزد پرداخت می‌نمایند که در هنگام فروش همان مبلغ از مبلغ پرداختی به آن‌ها کم می‌شود. در حالیکه کارمزد معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بسیار کم است.

مدیریت حرفه ای

سرمایه‌گذار با ورود به صندوق سرمایه‌گذاری طلا دیگر نیازی به یادگیری مهارت‌های معامله‌گری و سرمایه‌گذاری ندارد، زیرا مدیران صندوق‌ها وظیفه انجام معاملات و تخصیص منابع را بر عهده دارند. به طور معمول مدیران صندوق‌ها درهنگام رونق طلا صد در صد منابع را به خرید گواهی سپرده طلا و سکه اختصاص می‌دهند و در زمان رکود ۷۰ درصد منابع را روی خرید گواهی سپرده و ۳۰ درصد از دارایی را بر روی خرید اوراق سکه و طلا با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌نمایند، در نتیجه از این طریق تا حدی از زیان جلوگیری می‌کنند.

قابلیت معامله در بورس(ETF)

سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها با مراجعه به سایت‌های کارگزاری معاملات خود را انجام دهند و نیازی به مراجعه حضوری نیست. در واقع خرید و فروش واحدهای این صندوق در بستر اینترنت و به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد.

معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

یکی از معایب صندوق سرمایه‌گذاری طلا نوسان قیمت بر اساس نوسانات جهانی قیمت طلا و دلار است.

هر یک از روش‌های سرمایه‌گذاری در کنار مزایایی که دارد ممکن است دارای معایبی نیز باشد. سرمایه‌گذاری در صندوق طلا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با ریسک‌هایی همراه است. اما با توجه به اینکه صندوق‌های طلا زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادر فعالیت می‌کنند، به همین دلیل از نظر امنیتی کاملا قابل اطمینان هستند و هیچ ریسکی دارایی‌های سرمایه‌گذاران را تهدید نمی‌کند.

تنها ریسکی که صندوق سرمایه‌گذاری طلا با آن مواجه است ریسک ناشی از نوسانات جهانی قیمت طلا و دلار است؛ زیرا قیمت گذاری در این صندوق‌ها به نرخ ارز و قیمت جهانی طلا بستگی دارد.

فرآیند خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

سرمایه‌گذاران می‌توانند با ثبت نام در یکی از کارگزاری‌های معتبر و دریافت کد بورسی، خرید و فروش در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا را آغاز نمایند. در واقع سرمایه‌گذاران باید حساب خود را به میزانی که می‌خواهند گواهی سپرده سکه طلا خریداری نمایند، شارژ نمایند. سپس با وارد کردن نام یکی از صندوق‌ها در قسمت جستجو، به تعداد دلخواه از واحدهای آن صندوق خرید کنند.

سخن پایانی

امروزه با توجه به رشد روز افزون تورم افراد زیادی به سمت خرید سکه و طلا روی آورده‌اند تا از این طریق ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند. اما همانطور که می‌دانید خرید فیزیکی طلا با ریسک‌هایی همراه است که به این منظور صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به وجود آمدند.

صندوق سرمایه‌گذاری طلا یک راه سرمایه‌گذاری نسبتا جدیدی است که در این روش نیازی به خرید فیزیکی طلا نیست و شما می‌توانید به صورت مجازی و غیر فیزیکی بر روی طلا سرمایه‌گذاری کنید و از مزایای آن بهره‌مند گردید و هر زمان نیاز به سرمایه خود داشتید آن را دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا