اینوستونومی
اخباراخبار آلت کوین‌هااخبار ارز دیجیتال

بهترین استیبل‌‌‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۳

به گفته تحلیلگران S&P Global، استیبل‌کوین‌های دلاری همیشه مصون نیستند و گاهی برابری ارزش خود نسبت به دلار را از دست می‌دهند، اما برخی از آنها مانند USDCو Dai، بیش از بقیه استیبل‌کوین‌ها مستعد این اتفاق هستند.
در یک مقاله تحقیقاتی در ماه سپتامبر، دکتر کریستینا پولیزو، انوپ گارگ و میگل د لا ماتا، به بررسی ارزش‌گذاری استیبل‌کوین‌ها و بررسی پنج ارز پیشرو در این حوزه پرداخته‌اند: تتر ، BUSD، USDP، USDC و DAI.
داده‌ها نشان می‌دهد که USDC و DAI در دو سال گذشته زمان بیشتری را نسبت به USDT و BUSD از نرخ یک دلاری خود خارج شده بودند. در طولانی‌ترین و عمیق‌ترین رویداد دیپگ، USDC برای ۲۳ دقیقه زیر ۰.۹ دلار و DAI حدود ۲۰ دقیقه زیر یک دلار بود.
در مقابل، تتر تنها برای یک دقیقه به زیر ۰.۹۵ دلار رسیده بود، در حالی که قیمت BUSD بین ژوئن ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۳ به هیچ وجه به زیر ۰.۹۷۵ دلار سقوط نکرده است.
محققان خاطرنشان کردند که رویدادهای خارج شدن از نسبت یک دلاری به مدت یک دقیقه را می‌توان نویز در نظر گرفت، اما نتایج همچنان نشان می‌دهد اکثریت تتر را نسبت به USDC ترجیح می‌دهند.
استیبل‌کوین USDC در مارس ۲۰۲۳ در زمان سقوط بانک سیلیکون‌ولی به ۰.۸۷ دلار کاهش یافت. ناشر این استیبل‌کوین یعنی سیرکل ۳.۳ میلیارد دلار از ۴۰ میلیارد دلار ذخایر USDC خود را در آن زمان در اختیار داشت.
میکردائو یکی از بزرگترین دارندگان این استیبل‌کوین بود و بیش از ۳.۱ میلیارد ذخایر USDC را به عنوان وثیقه برای DAI در اختیار داشت و این موضوع باعث شد تا DAI نیز برابری خود با دلار را از دست بدهد.
پس از تحقیقات، دکتر پولیزو و همکارانش نتیجه گرفتند که حفظ برابری با دلار و ثبات مکانیزم آن نیازمند حاکمیت خوب، وثیقه و ذخایر کافی در کنار نقدینگی، اعتماد بازار و پذیرش است.
تتر سال‌هاست که با ترس و شک ایجاد شده توسط رسانه‌های اصلی دست و پنجه نرم می‌کند، همچنین یافته‌ها نشان می‌دهند که تتر در همان دوره نسبت به رقیبش USDC پایدارتر بوده است.
علاوه بر این، عرضه تتر از ابتدای سال تا کنون ۲۵٪ افزایش یافته و به ۸۳ میلیارد رسیده است که معادل ۶۷٪ از کل بازار استیبل‌کوین ها است. این موضوع تا حد زیادی به ضرر سیرکل بوده و این نهاد شاهد کاهش ۴۱.۵ درصدی عرضه USDC و کاهش سهم بازار به ۲۱٪ در مدت مشابه بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا