اینوستونومی
اخباراخبار جهان

اتهام به ‌OpenAI برای سرقت داده

در یک شکایت، مایکروسافت و OpenAI به دلیل استفاده از تکنیک‌های ناهنجار برای به دست آوردن داده‌های خصوصی با هدف آموزش ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی مرتبط به عنوان متهم معرفی شده‌اند.
این شکایت در ۵ سپتامبر در سانفرانسیسکو توسط یک شرکت حقوقی به نمایندگی از دو مهندس ناشناس ثبت شده است. در این شکایت ادعا می‌شود که OpenAI پس از بازسازی در سال ۲۰۱۹، استراتژی خود برای جمع‌آوری مخفیانه داده‌های شخصی از اینترنت را تسریع کرده است.
شاکیان می‌گویند که این شرکت‌‌های هوش مصنوعی میلیون دلاری بدون سرقت اطلاعات خصوصی و رعایت حق کپی‌رایت افراد واقعی، دیگر کسب و کار‌های چند میلیارد دلاری نخواهند بود.
بر اساس این پرونده، شاکیان از دادگاه‌ها می‌خواهند که به هر یک از اعضای پیشنهادی غرامت بدهند که احتمالا می‌تواند شامل هر کسی شود که ادعا کند اطلاعاتش مورد استفاده قرار گرفته است. این شکایت همچنین از دادگاه می‌خواهد که به متهمان دستور دهد تا سودهای حاصل از برداشت غیرقانونی داده‌ها را به‌صورت قانونی برگردانند.
در این روش، از یک ربات خودکار که اغلب به آن «خزنده» می‌گویند، برای جمع‌آوری داده‌ها از اینترنت استفاده می‌شود. این پرونده ادعا می‌کند که OpenAI و مایکروسافت آگاهانه و به صورت غیرقانونی از روش ذکر شده استفاده کرده‌اند.
پیشتر نیز شکایتی که ادعاهای تقریبا یکسانی علیه OpenAI و مایکروسافت داشت، در ۲۸ ژوئن در همان ناحیه دادگاه مطرح شد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا دادگاه یا متهمان این پرونده‌ها به ادغام این دعاوی فکر می‌کنند یا خیر.
این اولین باری نیست که مایکروسافت در دعوای حقوقی به اتهام جمع‌آوری غیر قانونی اطلاعات شرکت می‌کند. شرکت ردموند واشنگتن در سال ۲۰۱۹ از طرف برند لینکدین، دستور توقف را به شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های HiQ صادر کرد.
در آن مورد، مایکروسافت و لینکدین ادعا کردند که HiQ شرایط قرارداد خدمات مورد نیاز برای ورود به وبسایت لینکدین و در نتیجه دسترسی به داده‌های کاربر را نقض کرده است. در ابتدا، دادگاه به نفع HiQ رای داد، اما پس از درخواست تجدیدنظر مایکروسافت، دادگاه عالی این حکم را لغو کرد.
سپس پرونده به جریان دادگاه بازگردانده شد، جایی که مایکروسافت خود را در طرف برنده پرونده یافت و شرکت HiQ با پرداخت مبلغ نامعلومی با مایکروسافت توافق کرد و به او دستور داده شد که فعالیت‌های جمع‌آوری اطلاعات خود را متوقف کند. گفتنی است که مایکروسافت و OpenAI به هنوز به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا