اینوستونومی
اخباراخبار ارز دیجیتالاخبار استخراج

ایران، دومین کشور ارزان برای استخراج بیت‌کوین

تفاوت قابل‌ توجهی در سراسر جهان در هزینه‌های برق خانگی برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین وجود دارد. طبق گزارش اخیر، تولید یک بیت‌کوین در ایتالیا ۲۰۸۶۶۰ دلار هزینه دارد، در حالی که در لبنان تقریبا ۷۸۳ برابر ارزان‌تر است.
طبق گزارش CoinGecko تنها ۶۵ کشور برای استخراج‌کنندگان فردی بیت‌کوین سودآور هستند که صرفا بر اساس هزینه برق خانگی محاسبه شده است. در این لیست، ۳۴ کشور از آسیا هستند، در حالی که از اروپا تنها پنج کشور در این لیست دارد.
این گزارش ایتالیا را به عنوان پرهزینه‌ترین کشور برای استخراج بیت‌کوین خانگی با ۲۰۸۵۵۶۰ دلار به ازای هر بیت‌کوین معرفی کرد. این موضوع نشان می‌دهد که هزینه استخراج یک بیت‌کوین در ایتالیا معادل ارزش تقریبا هشت بیت‌کوین است. پس از آن اتریش با ۱۸۴۳۵۲ دلار و بلژیک با ۱۷۲۳۸۲ دلار قرار دارند. در همین حال، نرخ برق خانگی لبنان به ماینرهای فردی این امکان را می‌دهد که تنها با ۲۶۶ دلار یک بیت‌کوین تولید کنند.
جالب است بدانید ایران در رتبه بعدی به عنوان ارزان‌ترین کشور برای استخراج بیت‌کوین قرار دارد که هزینه استخراج، ۵۳۲ دلار به ازای هر بیت‌کوین ثبت شده است. با این حال، علیرغم قانونی شدن استخراج بیت‌کوین توسط ایران در سال ۲۰۱۹، این کشور از آن زمان تاکنون به دلیل کمبود انرژی در فصل زمستان چندین بار ماینینگ را ممنوع کرده است.
در ۴ ژانویه، کوین تلگراف گزارش داد که حدود ۱۵۰ هزار قطعه تجهیزات ماینینگ کریپتو توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال دولتی ایران (OCSSOP) توقیف شده است.
در ۱۹ آگوست، ژائو، مدیر عامل بایننس، تصویری از داده‌های این گزارش را در توئیتر منتشر کرد و از ۸.۶ میلیون دنبال‌کننده خود سوال کرد که چرا افراد در کشورهای با برق ارزان، بیت‌کوین استخراج نمی‌کنند که در پاسخ، یکی از کاربران اظهار داشت که اکثر این کشورها با کمبود برق مواجه هستند و حتی معمولا صنایع سنگین خود را در تابستان یا در ساعات اوج مصرف خاموش می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا