اینوستونومی
اخباراخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

پروژه LDO‌ در حال متمرکز کردن اتریوم است

پروژه لیکویید استیکینگ Lido Finance اکنون حدود یک سوم کل اترهای استیک شده را به خود اختصاص داده و این موضوع باعث نگرانی برخی از اعضای جامعه اتریوم شده است. آنها می‌گویند که نفوذ فزاینده لیدو به طور کلی غیرمتمرکز بودن اتریوم را تضعیف می‌کند.
ایوان ون نس، مدیر ارشد تمرکززدایی اتریوم روز جمعه در پستی در توییتر گفت: «لیدو ممکن است بزرگترین حمله به تمرکززدایی اتریوم در کل تاریخ ما باشد.»
طبق گزارش Dune Analytics، در سال گذشته، مقدار اتریوم سهام‌گذاری شده تقریبا ۹۵٪ افزایش داشته است و از حدود ۲۲ میلیارد دلار به حدود ۴۱.۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. از این مقدار، پروتکل لیدو حدود ۳۲.۷٪ از کل اترهای سپرده‌گذاری شده در بازار را به خود اختصاص داده است.
اتریوم به عنوان پلتفرمی برای برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده توسط قراردادهای هوشمند طراحی شده است و بسیاری از اکوسیستم‌ها و توکن‌های موجود در اکوسیستم دیفای را در بر می‌گیرد. در این فضا، لیدو که یک پلتفرم غیرمتمرکز است، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد اتریوم را با اعتبارسنج‌های شبکه به اشتراک بگذارند و پاداش تایید را کسب کنند. در ازای انجام این کار، آنها نمادی از سپرده خود به نام stETH دریافت می‌کنند تا در رای‌‌گیری‌های این پروژه شرکت کنند.
اما با بزرگ‌تر شدن اندازه آن، منتقدان هشدار می‌دهند که لیدو و سایر راه‌حل‌های استیکینگ می‌توانند تاثیر بدی بر اتریوم بگذارند و خطر متمرکز شدن بیش از حد در نحوه اداره سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز خود را داشته باشند. این می‌تواند چیزی را که آنها به عنوان ایده‌آل دموکراسی در فضای دیفای توصیف می‌کنند، تضعیف کند.
در واقع، برخی معتقدند که همه پلتفرم‌های رابط سهام‌گذاری مشکلات ذاتی دارند و به خوبی در قسمت کنترل طراحی نشده‌اند و در نهایت موجب از بین رفتن محصول می‌شوند. رایان برکمن، سرمایه‌گذار اتریوم، همچنین هشدار داد که تمرکز رو به رشد لیدو می‌تواند به میزان پذیرش آن در بین شرکت‌ها و دولت‌ها آسیب برساند و هر گونه امیدی را برای تبدیل شدن اتریوم به یک لایه تسویه حساب جهانی در سیستم مالی کاهش دهد.
برکمن در پستی در توییتر روز جمعه گفت که لیدو شهرت اتریوم به عنوان یک زنجیره غیرمتمرکز را به‌طور منحصربه‌فردی تهدید می‌کند و این می‌تواند به قیمت کاهش ارزش بلندمدت اتریوم نیز تمام شود. برکمن پیشنهاد می‌کند که اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد، می‌تواند اتریوم را به زانو دربیاورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا