اینوستونومی
اخبار خودرو

قیمت نجومی برای خودرو‌های اقتصادی!

شورای رقابت قیمت علی‌الحساب خودرو‌های وارداتی عرضه شده در سامانه یکپارچه را اعلام کرد. بااین‌حال این نرخ‌ها قطعی نبوده و هنگام تحویل ۳۰ الی ۴۰٪ به قیمت آن‌ها اضافه خواهد شد. اگرچه هدف از واردات، ورود خودرو‌های اقتصادی به کشور بود تا در دسترس همه قرار گیرد؛ اما با توجه به قیمت‌های اعلامی شورای رقابت، ارزان‌ترین خودرو وارداتی زوتی DL5 پارس‌خودرو خواهد بود که احتمالا بیش از ۱ میلیارد تومان قیمت خواهد داشت! گران‌ترین خودرو وارداتی نیز کیا سلتوس خواهد بود که احتمالا با قیمت نهایی ۲.۷ میلیاردی عرضه خواهد شد. این درحالی است که فول‌ترین نسخه این خودرو در بازار جهانی کمتر از ۱.۴ میلیارد تومان (محاسبه با دلار ۵۱ هزارتومانی) قیمت دارد.

در حال حاضر حدود ۳۰ هزار نفر متقاضی برای خودرو‌های وارداتی در سامانه یکپارچه وجود دارد که ثبت نام اولیه آن‌ها در اسفند سال ۱۴۰۱ با بلوکه کردن ۵۰۰ میلیون تومان انجام شده بود؛ اما هنوز هم قیمت دقیق و زمان تحویل خودرو‌ها مشخص نیست. گفتنی است که هم‌اکنون نیز هیچ ثبت‌نام جدیدی انجام‌ نمی‌شود.

انتظار می‌رود که به خاطر‌ قیمت‌های اعلامی، عده‌ای از خرید منصرف شوند و درخواست بازگشت وجه‌ کنند. این موضوع می‌تواند شرکت‌های وارد‌کننده را با خطر نقدینگی مواجه کند. از سمتی دیگر با توجه به عرضه اندک خودرو‌های خارجی نمی‌توان انتظار کاهش شدید قیمت را در خودرو‌های وارداتی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا