اینوستونومی
اخباراخبار فارکس

انتظار می‌رود فدرال رزرو ۰.۲۵ واحد دیگر نرخ بهره را افزایش دهد

طبق نظر ۱۰۶ اقتصاددانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، فدرال رزرو ایالات‌متحده نرخ‌بهره خود را ۰.۲۵ واحد به محدوده ۵.۲۵٪ -۵.۵٪ در ۲۶ جولای افزایش خواهد داد. اکثریت همچنان می‌گویند که این آخرین افزایش چرخه انقباضی فعلی خواهد بود.
اقتصاد مقاومتی و نرخ بیکاری پایین در طول سال از زمانی که فدرال رزرو یکی از تهاجمی‌ترین دوره‌های افزایش نرخ بهره در تاریخ را آغاز کرد، بارها تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران را سرگردان کرده است.
تورم در حال کاهش است و شاخص کل قیمت مصرف کننده (CPI) از ۴٪ در ماه می به ۳٪ در ژوئن کاهش یافته است. این امر باعث شد بسیاری از ناظران در وال استریت به این نتیجه برسند که تورم ممکن است به زودی کنترل شود، و برخی را وادار کرد تا گمان کنند که کاهش نرخ ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۳ اتفاق بیافتد.
بحث کنونی این است که آیا ممکن است برای اطمینان از ادامه کاهش تورم به افزایش بیشتر نرخ‌ها نیاز باشد، چرا که ادامه دادن آن می‌تواند آسیب‌های غیرضروری به اقتصاد وارد کند.
با این وجود تورم هسته ثابت مانده است و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و سایر مقامات بانک مرکزی گفته‌اند که افزایش بیشتر در راه است. به نظر می‌رسد این دیدگاه که نرخ‌بهره برای مدت طولانی‌تری بالاتر می‌ماند، در حال افزایش باشد، زیرا سهم پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی در دوره ۱۳ تا ۱۸ جولای که پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره تا پایان مارس سال آینده نزولی است به شدت کاهش یافته و به از ۵۵ درصد به ۷۸ درصد ماه گذشته رسیده است.
آخرین پیش‌بینی‌های دات‌پلات نشان می‌دهد فدرال، نرخ‌بهره را به ناحیه بین ۵.۵ تا ۵.۷۵ درصد خواهد رساند، اما تنها ۱۹ اقتصاددان از ۱۰۶ اقتصاددانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده‌اند پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ بهره یک شبه به اوج خواهد رسید. انتظارات فدرال رزرو نسبت به پایان چرخه صعود نرخ بهره، دلار را به پایین‌ترین سطح خود در یک سال گذشته در برابر ارزهای اصلی رسانده است.
در واقع، اقتصاددانان هنوز نگران این هستند که تورم ممکن است به سرعت پایین نیاید.
۲۰ نفر از ۲۹ شرکت کننده در این نظرسنجی گفتند که تورم اصلی که قیمت مواد غذایی و انرژی است، کاهش می‌یابد و یا تا پایان سال در حدود سطح فعلی یعنی کمی کمتر از ۵ درصد باقی می‌ماند.
فدرال رزرو تورم را مطابق با شاخص مخارج مصرف شخصی (PCE) ۲٪ هدف قرار داده است که آخرین بار در ماه می ۳.۸ درصد گزارش شده بود.
اما هیچ یک از شاخص‌های تورمی که توسط رویترز نظرسنجی شده است یعنی CPI، CPI هسته، PCE و PCE هسته، انتظار نمی‌رود که تا سال ۲۰۲۵ به ۲ درصد برسند.
داگ پورتر، اقتصاددان ارشد در BMO Capital Markets، با اشاره به این واقعیت که تورم در ژوئن بسیار کاهش یافته، گفت: در حالی که آخرین ارقام دلگرم کننده هستند، نبرد واقعی اکنون آغاز می‌شود.
این نظرسنجی نشان داد که انتظار می‌رود بازار کار قوی فقط اندکی تضعیف شود و نرخ بیکاری را از ۳.۶٪ فعلی تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۴٪ برسد.
اندکی از اقتصاددانان (۱۴ نفر از ۲۳) گفتند که تورم دستمزد، چسبنده‌ترین جزء تورم اصلی خواهد بود.
نزدیک به دو سوم از پاسخ دهندگان نیز، انتظار رکود اقتصادی ایالات متحده در سال آینده را داشتند و ۸۵٪ از آنها گفتند که این رکود در مقطعی در سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد شد.
با این حال، انتظار می‌رفت که اقتصاد امسال ۱.۵ درصد رشد کند که از ۱.۲ درصد پیش‌بینی شده در ماه گذشته افزایش یافته و سپس به ۰.۷ درصد در سال آینده کاهش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا