اینوستونومی
اخباراخبار جهان

چین در یک‌قدمی رکود

چین آمار تورم ماه جولای را گزارش کرد که حاکی از افزایش اندک آن نسبت به ماه ژوئن بود. براساس گزارش اداره ملی آمار، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه جولای نسبت به سال گذشته ۰.۳٪ کاهش یافته، اما نسبت به ماه ژوئن ۰.۲٪ افزایش تجربه کرده است.
بر اساس نظرسنجی رویترز، انتشار CPI سالانه در ماه جولای کمی بهتر از انتظارات بود. براساس داده‌های رسمی سایت Wind Information، این اولین کاهش نرخ تورم از اوایل سال ۲۰۲۱ بوده است.
داده‌ها نشان می‌دهد که شاخص قیمت تولیدکننده در ماه جولای نسبت به سال گذشته ۴.۴٪ کاهش یافته است که بهتر از کاهش ۵.۴ درصدی در ژوئن است.
رئیس و اقتصاددان ارشد شرکت Pinpoint Asset Management، پس از انتشار داده‌ها گفت: «هر دو شاخص CPI و PPI نشان‌دهنده رکود هستند. رشد اقتصادی به دلیل کمبود تقاضای داخلی به کاهش خود ادامه می‌دهد.» او افزود: کاهش CPI ممکن است فشار بیشتری بر دولت وارد کند تا محرک‌های مالی اضافی را برای از بین‌بردن رکود در نظر بگیرد.
داده‌های اقتصادی چین، نشان از چالش‌ این کشور برای صادرات حکایت دارد. در آخرین گزارش ار صادرات و واردات چین، آمار نشان می‌داد که صادرات چین نسبت به سال قبل ۱۴.۵٪ کاهش یافته است؛ این موضوع در حالی اتفاق افتاد که تحلیل‌گران کاهشی حدود ۱۲.۵٪ را پیش‌بینی می‌کردند؛ اما داده‌های منتشر شده نشان داد که شرایط در چین بدتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.
موضوع نگران‌کننده بعدی، کاهش ۱۲.۴٪ درصدی واردات نسبت به سال گذشته بود. این موضوع نشان می‌دهد که تقاضا برای کالاهای نهایی کاهش داشته است و به واسطه این موضوع، کارخانه دنیا یعنی چین، کالای کمتری وارد کرده است. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای آغاز شکل‌گیری رکود در دنیا و به‌خصوص آمریکا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا