اینوستونومی
اخباراخبار Web3اخبار ارز دیجیتال

تاثیر هوش‌مصنوعی در مشاغل پیچیده

بررسی روندهای اشتغال جهانی نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند بیشترین تاثیر را بر مشاغل پیچیده داشته باشد

چشم‌انداز اشتغال نشان می‌دهد که مشاغل نیازمند به تخصص بالا، به‌شدت در معرض هوش مصنوعی هستند؛ اما تاثیر بالقوه آن بر اشتغال هنوز دیده نشده است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) آخرین گزارش اشتغال خود را منتشر کرده است که بر تقاضای نیروی کار و همچنین کمبودهای گسترده به دلیل تورم بالا و سیاست های مالی ناشی از آن در سراسر جهان تمرکز دارد.

یک نکته کلیدی این است که چرا به دلیل پیشرفت در هوش مصنوعی (AI) نشانه قابل توجهی از کاهش تقاضا برای نیروی کار وجود ندارد. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر هوش مصنوعی در مشاغلی که نیازمند نظام‌بندی اطلاعات، به خاطر سپردن و سرعت ادراکی دارن، استفاده می‌شوند.

سازمان OECD می گوید این‌ها ویژگی‌های کلیدی مشاغلی هستند که به آموزش قابل توجه یا تحصیلات عالی نیاز دارند. در ادامه این تحقیق، شغل‌های نیازمند به مهارت بالا به‌عنوان افرادی که بیشتر در معرض هوش‌مصنوعی قرار دارند، عنوان می‌شود.

مشاغل حرفه ای مثل، مدیران ارشد اجرایی و متخصصان علوم و مهندسی، به عنوان مشاغلی که بیشتر در معرض قابلیت‌های هوش‌مصنوعی هستند، ذکر شده‌اند. در همین حال، دستیاران تهیه غذا، کارگران کشاورزی، جنگل‌داری و شیلات و نظافتچیان و مددکاران به عنوان کمترین مشاغل تحت تأثیر هوش مصنوعی نام برده می‌شوند.

این نهاد همچنین نگاهی عمیق به شواهد تاثیر هوش مصنوعی بر بازار کار دارد و خاطرنشان می‌کند که پیشرفت در این فضا سریع بوده است و تشخیص خروجی‌های آن را دشوار می‌کند.این گزارش بیان می‌کند که تاثیر خالص هوش مصنوعی مبهم است؛ زیرا در حالی که هوش مصنوعی جای برخی مشاغل را می‌گیرد، می‌تواند با افزایش بهره‌وری تقاضای نیروی کار را نیز تحریک کند. هوش مصنوعی همچنین پتانسیل ایجاد وظایف جدید را دارد که تا حدی باعث ایجاد مشاغل جدید می‌شود.

هوش مصنوعی جایگزین نیروی کار در مشاغل خاص می‌شود؛ اما همچنین مشاغل جدیدی ایجاد می‌کند که نیروی انسانی نسبت به آنها مزیت رقابتی دارد. در همین حال، یافتن اثرات منفی اشتغال به دلیل پیشرفت‌های هوش‌مصنوعی دشوار است . این سازمان به داده‌هایی استناد می‌کند که نشان می‌دهد کارگران با مهارت بالا در دهه گذشته در مقایسه با کارگران کم مهارت شاهد افزایش اشتغال بوده اند.

این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که یافته‌های آن در مورد تاثیر بر سطوح شغلی خاص قبل از ظهور مدل‌های زبان بزرگ مانند ChatGPT آمده است و اشاره می‌کند که هوش مصنوعی مولد می‌تواند دامنه وظایف و مشاغلی را که می‌توانند خودکار شوند، بیشتر گسترش دهد.

براساس گزارشات قبلی، بخش هوش مصنوعی شاهد افزایش متقاضیان کار بوده است، به طوری که جستجوهای گوگل برای مشاغل هوش مصنوعی، چهار برابر بیشتر از جستجو برای مشاغل ارز دیجیتال در طول دوره صعودی ۲۰۲۱ بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا