تحلیل تکنیکال روزتحلیل نو

بررسی شاخص نزدک و داوجونز

همانطور که در چارت تایم فریم روزانه شاخص داوجونز مشاهده می‌شود، مقدار شاخص پس از تشکیل اسپایک صعودی از محدوده ۲۸۶۰۰ تا ۳۴۸۰۰ دلار، چندین ماه است که در یک کانال نزولی در نوسان است. درحال حاضر، قیمت به سقف کانال نزولی رسم شده در چارت، نزدیک شده است. همچنین با توجه به تایم‌فریم پایین‌تر، بازار در فاز تریدینگ رنج است و اکنون قیمت به محدوده مقاومتی ۳۴۰۰۰ دلار در سقف تریدینگ رنج و سقف کانال نزولی رسیده است.

در صورت مشاهده فشار فروش در همین نواحی و تشکیل کندل هفتگی ریزشی قوی، روند نزولی برای شاخص داوجونز ادامه دار خواهد بود. باید به این نکته توجه کرد که با توجه به رفتار شاخص‌های آمریکایی،‌ احتمال شکست جعلی و تشکیل تله خرسی زیاد است و بهترین نقطه ورود، زمانی اتفاق می‌افتد که تله خرسی تشکیل شود. در نتیجه با توجه به سناریوهای گفته شده باید دقت بیشتری در مدیریت سرمایه داشت.

تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند تاریخ همیشه تکرار می‌شود و با بررسی گذشته حرکات قیمت، می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. در همین راستا قصد داریم نگاهی به گذشته‌ دور شاخص سهام نزدک بیندازیم و رفتار آن را در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ که جزو رویدادهای تاریخی دوران اقتصادی آمریکا بود، بررسی کنیم.

با توجه به چارت هفتگی شاخص نزدک، همانطور که مشاهده می‌شود، شاخص نزدک در سال ۲۰۰۰ موفق به تشکیل یک سقف جدید و پس از آن با شروع بحران دات کام، نزدک با ریزش ۴۰ درصدی مواجه شد و پس از اصلاح نصف موج ریزشی قبل، این شاخص در بلند مدت به روند نزولی خود ادامه داد و حدود دو برابر موج نزولی قبل، یعنی ۸۰ درصد ریزش را تجربه کرد.

این سناریو یک‌بار دیگر در سال ۲۰۰۸ قبل از بحران مالی آمریکا اتفاق افتاد. همانطور که مشاهده می‌شود، نزدک پس از طی کردن روند صعودی چندساله خود، زمانی که قیمت سقف جدید ثبت کرد، حدود ۲۵ درصد ریزش کرد و پس از پایان فاز اصلاح قیمتی و شروع بحران مالی،‌ مقدار شاخص دو برابر موج نزولی قبل، یعنی حدود ۵۰ درصد ریزش را تجربه کرد.

درحال حاضر، برای بار سوم، بازار مشکوک به تشکیل الگوی رفتاری بررسی‌شده در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ شده است. همانطور که در چارت هفتگی مشاهده می‌کنید، زمانی که شاخص نزدک در انتهای سال ۲۰۲۱ سقف جدید قیمتی ثبت کرد، بازار با ریزش حدودا ۴۰ درصدی مواجه شد و درحال حاضر، نصف موج نزولی قبلی را اصلاح کرده است.

آیا رفتار حرکتی قیمت مطابق سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ قرار است تکرار شود؟ واضح است که هیچ قطعیتی در بازار مالی وجود ندارد، اما درحال حاضر، با توجه به شرایط اقتصادی و بحرانی که پیش‌بینی می‌شود، احتمال ریزش و شروع روند بلندمدت نزولی برای بازارهای ریسک‌پذیر مانند سهام و رمزارزها، وجود دارد.

بنابراین، در صورت مشاهده فشار فروش و تشکیل کندل هفتگی نزولی قوی، ادامه روند نزولی می‌تواند محتمل باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا